Ještě v březnu vázali desítky květin a květinových dekorací pro nejrůznější účely. Po „ochromení“ země se i jejich byznys téměř zastavil. To je ale nezlomilo, sedli a vymysleli koncept Kouzelná květina. Ta dělá radost nejen obdarovávaným, ale pomáhá i těm, kteří to potřebují.
Květinářskou dílnu Aranžérie provozuje nezisková organizace Společnost E. Pracují v ní převážně lidé s epilepsií a jejich blízcí – v současné době je to deset zaměstnanců s epilepsií včetně maminek, které pečují o děti se zdravotním handicapem. Často je to pro ně jediný dosažitelný způsob obživy.
„Rozhodně nevěšíme zástěru na hřebík ani neházíme květináče do žita. Většinu našich zaměstnanců necháváme kvůli jejich bezpečí doma, ale máme tu pár pracantů a pracantek, kteří nachystali krásnou jarní nabídku. Stále tvoříme kytice či květinové dekorace a dokážeme je bezkontaktně doručit až na zákazníkův práh,“ říká šéfka dílny Tereza Chvalová.
Jenže zakázek je výrazně méně než před nouzovým stavem, kdy v Aranžérii vázali kytice mimo jiné pro Národní a Stavovské divadlo, divadlo Cirk La Putyka, nakladatelství Albatros Media či dvanáct pražských kaváren.
Jak Společnost E pomáhá
|
„Před krizí jsme vázali dostatečný počet květin, abychom mohli sociální podnik provozovat, být samostatní a nezávislí. Za rok 2019 jsme uvázali například 6740 květin a 6180 květinových dekorací. V dílně nevážeme jen kytice, ale také připravujeme květiny na různé kulturní a společenské akce, jako jsou premiéry divadel, galavečeře, slavnostní vyhlášení cen či kongresy. Ročně připravíme přes padesát svateb, pořádáme květinové workshopy u nás v dílně i ve firmách, účastníme se jarmarků,“ říká Alena Červenková, předsedkyně Společnosti E.
Ze dne na den ale záhy přišli až o devadesát procent zakázek. Lidé v Aranžérii to ale nevzdali a přišli s nápadem takzvané Kouzelné květiny. Je o něco dražší, ale z její ceny putuje nejméně polovina na on-line psychosociální poradenství pro lidi v úzkých, které se Společnost E rozhodla v době karantény poskytovat. A to nejen lidem s epilepsií a jejich blízkým, ale všem, kteří se potřebují v současné situaci s někým poradit. Třeba seniorům.
A jak na to? „Kouzelnou květinu si lidé mohou koupit za běžnou cenu. Nabízíme několik produktů. Nejen vázané květiny, ale také kokedamy, dekorace, zahrádku v lahvi nebo létající baňku. Běžné ceny se pohybují od 350 do 900 korun. Zákazníci si pak mohou zvolit variantu, kdy nám při objednávce přispějí částkou 300, či 600 korun. Tyto finanční prostředky pak použijeme na provoz psychosociálního poradenství pro lidi v úzkých. Tedy příspěvek je dobrovolný. I nákup za běžnou cenu nám pomůže,“ říká Červenková.
Kouzelnou květinu můžete poslat oslavencům, kteří se v době karantény nemohou veselit s rodinou nebo přáteli, rodičům či prarodičům držícím se v izolaci. Ale třeba i jako poděkování lékařům, učitelům, popřípadě firemním klientům.