metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Hrad a zámek Libá | foto: Profimedia.cz

Můj hrad, můj dům!

  12:56
Zima je pryč a na hradech a zámcích vymetají pavučiny a vyklepávají koberce. Pojďte se s námi podívat k soukromým zámeckým pánům, kteří vás rádi přivítají. Tohle jsou trochu jiné chalupy.

Tvrz v Pomezné
Všimli jsme si, že hodně opuštěných hradů nebo zámků si nadšenci opravují na západě Čech. Jedním z mnoha je Petr Jaška. K tvrzi v bývalé vísce Pomezná se dostal díky svým prarodičům, kteří koupili chalupu i s jejími zbytky. Datum založení najdeme až v roce 1300. Stavba oficiálně nestála a jen šťastnou náhodou ji nezboural buldozer. Pomalu získává dřívější podobu. Petr se chystá 5. května uspořádat první veřejné představení památky s doprovodným programem.

Zámek Korozluky
V roce 1994 získal torzo zámku na Ústecku architekt Miroslav Perout jako náhradní restituci za hračkářskou továrnu v Mělníku a zahájil jeho obnovu. Novému majiteli se podařilo na záchranu získat několik dotací a nemovistost zachránil. V zámku si mohou turisté prohlédnout výstavu přibližující, jak se bydlelo v 18. a 19. století. Navštívit můžete secesní salon a také literární kavárnu pro setkávání mladých umělců. Konají se tu i nejrůznější festivaly a letní akce.

Hrad Starý Berštejn
Na jednom z kopců nedaleko Máchova jezera stojí tak trochu osamoceně tajemný hrad. Jmenuje se Starý Berštejn a tuhle jako za středověku bytelně opevněnou zříceninu vlastní poněkud svérázný muž – Miloš Novák. Bývalý námořník tu žije a dává si velký pozor na nezvané hosty, kteří se mu sem už několikrát vloupali. Když se však ohlásíte, vlídně vás přijme a dostanete od něj skvělý výklad.

Hrad a zámek Libá
Pokud zamíříte na výlet do úplného koutu západní Čech, navštivte hrad a zámek Libá. Pod dohodě se správcem vás tam pustí. Stejně jako další památky ani Libá to neměla příliš jednoduché. Zajímavé je, že v různých obdobích tu žili loupeživí páni. Třeba během slabé vlády Vladislava II. Jagelonského hrad obýval Jorg Zedwitz, který se se svou posádkou dopouštěl loupeží a svévolného vymáhání cel a mýt na zemské hranici, čímž poškozoval chebský obchod. Od roku 2006 ho vlastní manželé z Prahy, kteří pokračují v jeho opravách.

Horní Hrad – Hauenštejn
„Smekám před majiteli. Dávat takovou ruinu dohromady.“ I takové komentáře se objevují v hodnocení návštěvníků Horního Hradu – Hauenštejna. Ve středověku chránil obchodní cesty i místní doly s cennými kovy, v novodobé historii sloužil jako středisko Hitlerjugend, později třeba jako záchytný dětský domov. Po revoluci ho obec Krásný Les prodávala a až v roce 2000 ho koupil Pavel Palacký, potomek známého českého obrozence Františka Palackého, který ho s partou kamarádů dodnes dává dohromady. Ani v moderní historii to neměl Horní Hrad jednoduché. Palacký měl spor s jedním z partnerů, poté problémy s úvěry a hrad byl před spadnutím do konkurzu. Nakonec i sám majitel hradu Palacký chtěl spáchat sebevraždu. V roce 2014 se podařilo vše vyřešit a krušnohorský zázrak lidé mohou zase navštěvovat. Konají se tu koncerty, festivaly, sympozia nebo výstavy, noční prohlídky a další akce. Vydejte se sem třeba vlakem – do Stráže nad Ohří, odkud pak vyrazte přes Dubový vrch. Jsou odsud krásné výhledy na Doupovské hory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek