Kam ještě zajít na nákupy
|
Na Štědrý den mohou mít obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních otevřeno jenom dopoledne. Na první a druhý svátek vánoční se nesmí v těchto obchodech prodávat vůbec. To štve některé prodejce.
„V minulosti patřily prodeje v našich prodejnách na svátek svatého Štěpána pravidelně k těm nejsilnějším v roce. Nyní by to mělo být o den později,“ říká Zuzana Löflerová, mluvčí řetězce obchodů Expert Elektro.
Proti zákazu prodeje o vybrané svátky se postavily Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora. Ty získaly potřebný počet senátorů k podání stížnosti k Ústavnímu soudu. „Stát by neměl rozhodovat o tom, kdy a kam mají lidé chodit nakupovat či kdo může a nemůže o svátcích podnikat,“ komentoval zákaz místopředseda horní komory Jaroslav Kubera, jenž se ve sběru podpisů angažoval. „Strojvůdci vlaků by také byli na Vánoce rádi doma. A kdo se jich zastane?“ říká Kubera.
Zákon navíc není zcela jasný ani z hlediska praktického využívání. Když byl 28. října poprvé platný, prodejci se ho snažili přechytračit. Pražské hračkářství Hamleys se tak na svátek vzniku samostatného Československa změnilo v zábavní park a showroom Alzy v Praze „pouze vydával zboží“. Česká obchodní inspekce však trik Alzy neuznala. Její kontroloři si 28. října v holešovickém obchodu nakoupili. To ale Alza odmítá. „Neporušujeme platné předpisy. Prodejna slouží k výdeji zboží a řešení reklamací,“ tvrdí jeden ze šéfů Alza.cz Tomáš Havryluk. Podle Alzy uzavírají zákazníci kupní smlouvy na webových stránkách, a ne přímo na provozovnách.