metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
ilustrační snímek | foto: MAFRA

„Pan Lorenc“ má asi smůlu. Nedostupné hypotéky brzdí také řemeslníky

  10:52
Máte pětadvacet let splácet hypotéku něco málo přes tři miliony korun. Loni to bylo kolem třinácti tisíc korun měsíčně. Letos? Téměř osmnáct.

Stavební boom udělal z řemeslníků úzký profil. Plánovat rekonstrukci nebo stavbu znamenalo hledat termíny na měsíce i déle dopředu. Přes covid měla řemesla o práci postaráno. Lidé opravovali a rekonstruovali byty i domy. Odborné školy naříkaly, že přes vysokou poptávku se zájem o odborné profese adekvátně nezvyšuje. Možná se to mění. Filmoví „pánové Lorencové“ jako ve snímku Na samotě u lesa už asi žně mít nebudou. Blíží se doba, kdy si podmínky budou opět diktovat zákazníci?

„Zájem o řemeslné práce se v letošním prvním čtvrtletí snížil proti loňsku téměř o čtvrtinu,“ konstatuje Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz. O služby zedníků, tesařů, instalatérů je poloviční poptávka.

Důvod? Pokles stavební výroby, za kterou stojí mimo jiné také vysoké hypotéky. Lidé přestávají mít na nové vlastní bydlení. Zvyšující se úroky u již vyjednaných hypotečních půjček může u vyšších částek dělat navýšení o tisícikoruny měsíčně. Ne každý to utáhne.

Modernizujeme míň

  • Peníze naspořené v covidu se přelily do domácích rekonstrukcí. Jenže už docházejí.
  • Podlahářům se propadly zakázky o 47 procent. Odložená poptávka po jejich práci se vyčerpává.
  • Požadavky na rekonstrukce domů a bytů jsou na portálu NejŘemeslníci o 17 procent nižší.
  • Ceny některých materiálů šly nahoru o stovky procent. Cihly jsou téměř jednou tak drahé jako před rokem.

Některé projekty se přesto rozjíždějí. Central Group nedávno zahájil rozsáhlou přeměnu bývalého pražského nákladového nádraží. Vyrostou tu tisíce bytů. Zájem o byty obecně už asi nebude enormní. Vrstva lidí, kteří si budou moci byt dovolit, se zúží. Je pravděpodobné, že se bude stavět méně. Menší developeři už plánované projekty zcela odpískali. V lepším případě prodali projekty konkurenci, ale ani v takovém případě není jisté, že noví majitelé pozemků výstavbu rozjedou v plánovaných termínech.

To nepotěší nejrůznější řemeslníky, kteří pro velké developery pracují. Za poslední rok se nejvíc snížily zakázky podlahářům a také těm, kteří pracují se dřevem. O něco lépe na tom jsou zedníci a ti, kteří pokládají střešní krytiny. „Na rozdíl od krize v letech 2008 až 2012 ovlivňuje situaci více faktorů,“ připomíná Ekrt. Zdražují energie a stavební materiály.

Další tlak vytvářejí již zmíněné drahé hypotéky. Stavební firmy nebudou potřebovat tolik lidí. Může to vést k dalšímu poklesu poptávky po některých profesích, stagnovat mohou také řemeslnické výdělky. Do karet českým řemeslníkům nahrává alespoň fakt, že tisíce ukrajinských dělníků a řemeslníků se vrátily do své vlasti, protože narukovaly do armády. Firmy se je snaží nahrazovat, ale vede to často ke zpožďování staveb.

„Zasklíváme“ hlásí ukrajinská města. Tam, kde se podařilo vyhnat ruské okupanty nebo kam nyní přestaly dopadat ruské rakety, je poptávka po okenních sklech všech velikostí enormní. Tabule pro okna i výlohy obchodů, které dříve putovaly z ukrajinských skláren do Evropy, teď míří hlavně do Kyjeva, Charkova a dalších míst. Podobné je to na Ukrajině s keramickými obklady, dalšími keramickými výrobky a surovinou na jejich výrobu.

S omezením takových dodávek pro evropské odběratele nyní počítají firmy, které ještě před válkou zásobovaly hobbymarkety na západ od Ukrajiny. Ukrajina byla i velkým dodavatelem stavební oceli. „Dovážet potřebný materiál ze země zasažené válkou ve stejném množství jako dříve je nemyslitelné,“ komentuje situaci na stavebním trhu Evžen Korec, majitel developerské společnosti Ekospol. Jejich nahrazení z jiných regionů je narychlo značně komplikované a projeví se to samozřejmě v cenách.

České stavebnictví sice roste už dvanáct měsíců po sobě, ale covid ho hodně zpomalil, takže současné tempo stále nedosahuje předcovidových úrovní. Oproti březnu 2021 je to dokonce o takřka dvě procenta méně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek