metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Trh s bydlením se mění. Za starý byt získáte nový. Z bank se stávají developeři

  10:06
Trh s hypotékami není mrtvý, ale nějaký čas je na přístrojích na jednotce intenzivní péče v umělém spánku. Vysoké úrokové sazby, inflace a zdražení energií, stavebních materiálů i prací se odrazily na znatelném nezájmu o stavební půjčky. Lidi zkrátka na bydlení nemají.

„Ukazuje se, že při současných tržních nájmech, inflaci, cenách za metr čtvereční u nových bytů má na vlastní bydlení jen bohatší část společnosti, kolem dvaceti procent,“ říká Marek Blaha, šéf Dostupného bydlení České spořitelny (DBČS).

Všichni, které výstavba i prodej nemovitostí živí, se proto teď snaží, aby nešli žebrotou. A tak vymýšlejí a vymýšlejí. Například velký pražská developer Central Group začal nabízet nové byty za staré. Přesněji řečeno, když klient nabídne stávající bydlení, na zcela nový byt obdobných rozměrů mu stačí jen stovky tisíc korun, ne miliony.

„Při využití tohoto programu stačí na úhradu zálohy vlastní finance třeba jen ve výši pěti procent ceny nového bytu,“ komentuje novinku Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Tomu prodáme, tomu zase pronajmeme
Novota v bytovém developmentu je cesta, kterou se vydala například banka Creditas. Ta připravila v hlavním městě projekt, který sama financuje, postaví a bude ho po dokončení provozovat přes divizi Creditas Real Estate. Do budoucna chce stavět i jinde, a to až tisíce bytů. Některé prodá přímým zájemcům, jiné nabídne zájemcům jako nájemní bydlení.

„Počítám s tím, že většina bytů se pronajme soukromým osobám, ale evidujeme zájem i od firem, které je využijí pro své zaměstnance,“ říká Jiří Vajner, ředitel Creditas Real Estate. Jak si zjišťovali mezi možnými zájemci, poptávka u těch, kteří chtějí nájemní, a ne vlastní bydlení, je například po plně zařízeném bydlení. To znamená, že vedle vybavení koupelny a kuchyně si mohou zadat třeba i nádobí, jídelní soupravy, kompletní nábytek a další bytové doplňky.

Do budoucna chce nájemce nabízet i možnost, že se rodina, kde přibudou děti, může přestěhovat v rámci stejného domu do většího a také zařízeného bytu.

Levnější nájmy například pro doktory nebo hasiče
Načerpají výsluhové bonusy za odsloužená léta a mizí z Prahy zpět na Moravu, odkud kdysi přišli do hlavního města v rámci nejrůznějších náborových vln. A teď Praze scházejí. I to musejí řešit městské části, když hledají třeba nové strážníky nebo se snaží nalákat pedagogy.

Městská část Praha 9 nyní ve spolupráci s Dostupným bydlením České spořitelny vstoupila do spolupráce, kdy by měla radnice městské části získat pro vybrané profese nájemní byty. A to za cenu o dvacet procent nižší, než je v lokalitě běžné. „Projekt je plně financován z prostředků banky, i nájemní smlouvy bude klient podepisovat s námi,“ vysvětluje Marek Blaha, ředitel DBČS.

„Nájemné se počítalo tak, aby nepřesáhlo čtyřicet procent celkového příjmu dotyčné osoby nebo celé rodiny,“ připomíná starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Podle průzkumu, který si nechala Česká spořitelna udělat, nedosáhne většina zájemců o vlastní bydlení v současnosti na půjčky proto, že za bydlení vynakládají právě víc než čtyřicet procent příjmu.

Nájemní byty od 1+kk až po 3+kk chce radnice přednostně nabízet například pedagogům, lidem ze sociálních služeb, veřejné sféry, hasičům, městským policistům. Část bytů poskytne za uvedených nájemních podmínek banka i pražské Fakultní nemocnici Motol pro lékaře a další personál.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek