„Ukazuje se, že při současných tržních nájmech, inflaci, cenách za metr čtvereční u nových bytů má na vlastní bydlení jen bohatší část společnosti, kolem dvaceti procent,“ říká Marek Blaha, šéf Dostupného bydlení České spořitelny (DBČS).
Všichni, které výstavba i prodej nemovitostí živí, se proto teď snaží, aby nešli žebrotou. A tak vymýšlejí a vymýšlejí. Například velký pražská developer Central Group začal nabízet nové byty za staré. Přesněji řečeno, když klient nabídne stávající bydlení, na zcela nový byt obdobných rozměrů mu stačí jen stovky tisíc korun, ne miliony.
„Při využití tohoto programu stačí na úhradu zálohy vlastní finance třeba jen ve výši pěti procent ceny nového bytu,“ komentuje novinku Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Tomu prodáme, tomu zase pronajmeme
Novota v bytovém developmentu je cesta, kterou se vydala například banka Creditas. Ta připravila v hlavním městě projekt, který sama financuje, postaví a bude ho po dokončení provozovat přes divizi Creditas Real Estate. Do budoucna chce stavět i jinde, a to až tisíce bytů. Některé prodá přímým zájemcům, jiné nabídne zájemcům jako nájemní bydlení.
„Počítám s tím, že většina bytů se pronajme soukromým osobám, ale evidujeme zájem i od firem, které je využijí pro své zaměstnance,“ říká Jiří Vajner, ředitel Creditas Real Estate. Jak si zjišťovali mezi možnými zájemci, poptávka u těch, kteří chtějí nájemní, a ne vlastní bydlení, je například po plně zařízeném bydlení. To znamená, že vedle vybavení koupelny a kuchyně si mohou zadat třeba i nádobí, jídelní soupravy, kompletní nábytek a další bytové doplňky.
Do budoucna chce nájemce nabízet i možnost, že se rodina, kde přibudou děti, může přestěhovat v rámci stejného domu do většího a také zařízeného bytu.
Levnější nájmy například pro doktory nebo hasiče
Načerpají výsluhové bonusy za odsloužená léta a mizí z Prahy zpět na Moravu, odkud kdysi přišli do hlavního města v rámci nejrůznějších náborových vln. A teď Praze scházejí. I to musejí řešit městské části, když hledají třeba nové strážníky nebo se snaží nalákat pedagogy.
Městská část Praha 9 nyní ve spolupráci s Dostupným bydlením České spořitelny vstoupila do spolupráce, kdy by měla radnice městské části získat pro vybrané profese nájemní byty. A to za cenu o dvacet procent nižší, než je v lokalitě běžné. „Projekt je plně financován z prostředků banky, i nájemní smlouvy bude klient podepisovat s námi,“ vysvětluje Marek Blaha, ředitel DBČS.
„Nájemné se počítalo tak, aby nepřesáhlo čtyřicet procent celkového příjmu dotyčné osoby nebo celé rodiny,“ připomíná starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Podle průzkumu, který si nechala Česká spořitelna udělat, nedosáhne většina zájemců o vlastní bydlení v současnosti na půjčky proto, že za bydlení vynakládají právě víc než čtyřicet procent příjmu.
Nájemní byty od 1+kk až po 3+kk chce radnice přednostně nabízet například pedagogům, lidem ze sociálních služeb, veřejné sféry, hasičům, městským policistům. Část bytů poskytne za uvedených nájemních podmínek banka i pražské Fakultní nemocnici Motol pro lékaře a další personál.