Nejčastěji mluví o povinné elektronické evidenci tržeb (EET) a takzvaném protikuřáckém zákoně, který vyhnal jejich hosty kuřáky na zahrádky či před vchody do restaurací. Někteří se ale s novými omezeními smířit nehodlají, a tak se k zákazům staví po svém. Například v branické restauraci Pavouk v Praze 4 zákaz kouření vyřešili tak, že v místnosti, které se tu říká zimní zahrada, mohou kouřit zákazníci dál.
„V této restauraci je kouření povoleno pouze v prostorách zimní zahrady pouze při otevřeném okně. Vzhledem k omezeným možnostem klimatizace zákaz kouření dýmek a doutníků,“ hlásí jedna z cedulí uprostřed podniku, zatímco se místnost halí do obláčků dýmu. Prostor totiž připomíná typickou předzahrádku jen jejím názvem. Místnost má čtyři stěny i střechu. O tom, zda podnik neporušuje zákony se provozní s novináři bavit nechce. Pokud se ale na legitimitu nového režimu zeptáte jeho hostů, dostane se vám příznivější odpovědi. „Je to další způsob, jak se s novým nařízením popasovat a moct tu kouřit dál,“ pomrkává spiklenecky jeden z hostů restaurace.
Restaurace Pavouk není jediná, která se v pražském Braníku nehodlá smířit s novými pravidly. V místním obchůdku s výpočetní technikou Life it se totiž jeho vedení rozhodlo elektronickou evidenci tržeb, povinnou od března tohoto roku, obejít.
Štěch proti živnostníkům
|
„Zákazníci u nás nyní platí převodem na účet, na což se EET nevztahuje. Většina byznysu nám plyne po internetu a tak nás to neomezuje ani tehdy, když zákazník, po platbě předem, přijde osobně na prodejnu. EET tak můžeme úspěšně ignorovat. Odmítám dělat jakékoliv vstřícné kroky vůči Andrejovi, kterej už tam sice není, ale stejně,“ řekl deníku Metro jednatel firmy Tomáš Povolný. Jeho podnik tak zdobí cedule s nápisem „Poděkujte Andrejovi,“ nebo „Odmítáme EET“. O obcházení zákona podle něj rozhodně nejde. „Rozhodně se neschováváme a rádi se k čemukoliv vyjádříme,“ dodává Povolný.
V restauraci Obecnice, v Unhošti u Kladna zase už nebavilo místní nekuřáky čekat na to, až se početnější skupina kuřáků vrátí ze své pravidelné cigarety venku před hospodou. Problém ale vyřešili originálně. Začátkem června přímo u chodníku před podnikem umístili vlečňák. Na něj dali lavice se stolem. Majitel restaurace Ladislav Mlynařík se ale od zahrádky opatrně distancoval. „Nemám s tím nic společného, ten přívěs je jednoho z našich zákazníků. Řekli mi, že nebudou stát na chodníku a kouřit jako pouliční k**vy. Nekuřákům zase vadí, že musí sedět sami v hospodě a čekat, než se kuřáci vrátí,“ uvedl pro server iDnes.cz majitel. Pokouřeníčku na netradiční zahrádce je přesto konec, před týdnem pojízdou kuřáckou zahrádku nechala policie odstranit, rozptylovala prý ostatní řidiče, kteří tudy projížděli.
Hospodští proti zavedení protikuřáckého zákona bojují také tím, že se přetvářejí na takzvané kluby. V těch se totiž podle některých výkladů zákona stále kouřit smí. Například samozvaný spolek právníků Libertas Smoke’n’Taste Club v Česku pomohl několika restauracím stát se soukromým klubem. Ačkoliv legitimitu podobných klubů zpochybňují právníci i hygienická správa, podobnou službu žádají stále nové restaurace a bary.
„A máme další klubovnu! Tentokrát v Praze 8, klubovna s označením Dřevák!,“ uvedl před pár dny další úspěšnou transformaci libeňského podniku spolek na svých sociálních sítích.
Své odbojářství si nenechává pro sebe ani majitel restaurace U starý svině v pražské Michli Jaroslav Zahradník. Vždy, když se mu nelíbí nějaké vládní nařízení, ať už jde o EET, protikuřácký zákon, korupční kauzy ve vládě, či jen špatně hraje jeho oblíbený fotbalový tým, popadne do ruky křídu a svůj názor dává na odiv na vývěsních štítech hospody všem, kteří jdou kolem. Nově reagoval na slova šéfa Senátu Milana Štěcha. „Kdybych to přestal dělat, lidé by se divili, co se se mnou stalo,“ žertuje hostinský.