metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

  15:01
„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala volné místo k zaparkování.

Nákupy v pracovní době byly oblíbeným tématem „kritických“ televizních reportáží za socialismu. Využívání pracovní doby k řešení osobních věcí je fenoménem i za kapitalismu. Dnes už kvůli nákupu nemusíme sice odbíhat z práce ven, o to víc času ale věnujeme brouzdání po internetu. Hlavně kvůli nákupům. Před sedmi lety jsme takhle prolelkovali 51 minut, předloni už o šest minut víc. Letos se doba vyšplhala už na pětašedesát minut denně.

„Elektronická zahálka v administrativních pozicích stojí firmy v přepočtu na jednoho zaměstnance měsíčně 3995 korun, celoročně téměř 48 tisíc korun,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion, která firmám pomáhá bránit se proti zneužívání informačních technologií a zjišťovat, jak je zaměstnanci reálně využívají. 

V předvánočním čase se prohlížení internetu kvůli nakupování v pracovní době protahuje až o polovinu na více než sto minut denně. „Může za to i zvýšený tlak na výkonnost, lidé mají méně volného času, a tak se snaží své záležitosti vyřídit i v práci,“ zdůvodňuje realitu Jan Skovajsa z firmy myTimi, která se zabývá tím, že pomáhá klientům zařizovat jejich záležitosti v době, kdy jsou v zaměstnání, za ně.

Někteří v práci i pracují

20

Tolik procent zaměstnanců řeší denně své osobní záležitosti během pracovní doby. Přibližně polovina se jim věnuje několikrát do týdne. Jen osm procent zvládá během pracovní doby jen pracovat.

Specifickou kategorií je využívání majetku firem k soukromým účelům. Například služebních aut. Dokud neexistovaly lokátory GPS, které mapovaly skutečné trasy, přicházely firmy leckdy o desítky milionů korun ročně na projetém palivu a opotřebení, když zaměstnanci používali auta k nákupům a jiným nepracovním cestám, ale ve výkazech lhali.

„Dodnes jsem s řadou firem v kontaktu a leckdy se musím divit, jak dokážou zaměstnanci podvádět,“ poznamenává europoslanec Tomáš Zdechovský. Před vstupem do politiky se totiž problematikou zabýval. Není to podle něho jen česká záležitost. Z nedávné doby ho zaujal případ rakouské firmy. Její zaměstnanec vyřídil během pracovní doby a s pracovním autem dvě firemní zakázky. „Jenže těch vlastních kšeftíků zvládl čtrnáct,“ popisuje Zdechovský. Filutu zradil lokátor v autě, muž nevěděl, že ho tam zaměstnavatel namontoval. 

Mlaďoši jsou roztěkaní

Pracovníci v průměru „proflákají“ jeden den v měsíci.

  • Třem čtvrtinám šéfů nevadí, když si jejich podřízení sem tam v práci vyřídí i své věci.
  • Podle průzkumu společnosti PEAL prokouří Čech v práci 15 dní ročně. Cigareta vyjde zaměstnavatele na 25 korun.
  • Nejpoctivější jsou podle MyTimi ve využívání pracovní doby padesátníci, nejroztěkanější pak mladá generace do 30 let. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek