metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Středa 11. září 2024. Svátek má Denisa

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

  5:08
Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se přiklánějí alespoň k šestinásobku.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pro mnohé klienty naší poradny, kteří berou kolem patnácti tisíc čistého měsíčně, je naspořený šestinásobek platu astronomickou částkou,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při dluhové tísni. Pro člověka, který se léta potácí od jednoho dluhu k druhému, zní trojnásobek domácích výdajů „milostivěji“. „S ohledem na délku všech omezení a celkového uzavření ekonomiky bych se ale k vyššímu počtu našetřených výdajů přikláněl,“ dodává David Šmejkal.

Myslí na zadní vrátka

  • Bankám klesl v prvním pololetí zisk až o padesát procent.
  • Mimo jiné si tvoří peněžní rezervy pro případné nesplácení odložených úvěrů.
  • K 31. 7. 2020 podali klienti bankám 393 tisíc žádostí o odložení úvěrových splátek. Dvě třetiny žádostí se týkaly spotřebních úvěrů. 
  • O odložení požádalo 13 procent úvěrovaných klientů.

Statistika České národní banky ukazuje, že v dubnu přibývaly lidem na účtech podstatně větší úspory než měsíce předtím. „Lidé neriskovali, to je na jednu stranu dobře. Na druhou stranu ty peníze nešly zpět do ekonomiky,“ připomíná Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Vedle exportu byly totiž útraty domácností tím, co léta táhlo ekonomiku vzhůru a přispívalo i k solidnímu růstu HDP. „Upřímně řečeno, šetřit na horší časy ve chvíli, kdy takové časy už nastaly, je podle mě pozdě. Našetřeno máte mít, než se problémy objeví,“ zdůrazňuje hlavní poradce ČBA. Připomíná, že reálný dopad jarního uzavření ekonomiky ucítíme až na podzim, kdy skončí podpůrné programy typu kurzarbeit. V té době také skončí čas pro odložení splátek nejrůznějších hypoték a úvěrů.

Česká bankovní asociace ale neočekává nějakou vlnu nesplácení. „Češi patří k evropským premiantům, riziko nesplácení se týká necelého procenta ze všech půjček,“ říká Staňura.

Češi včetně těch, kteří se v epidemii nemuseli potýkat s propadem příjmů, budou o financích a spoření víc přemýšlet. „Připustilo to pětatřicet procent dotázaných respondentů, dalších pětadvacet procent bude pečlivěji sledovat a plánovat výdaje,“ komentuje průzkum finančních dopadů koronaviru na české domácnosti Helena Brychová, poradkyně ČBA pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Chlapi mají obavu, že by na józe vypadali jako pitomci, říká podnikatelka Jana Podroužková

vydáno 11. září 2024  5:00

Láska k józe se v ní probudila po ukončení základní školy. „Během prvních let na gymnáziu jsem se hodně zajímala o východní filozofii a napadlo mě zkusit...  celý článek

Jména ulic nové čtvrti na Smíchově oživila diskusi. Po známých ženách jich je málo

vydáno 10. září 2024  17:53

Nové ulice v těsném sousedství Ženských domovů na pražském Smíchově ponesou výhradně ženská příjmení. Smíchovská nadvláda žen klatbu nalomí, ale nezlomí.   celý článek

Dopravce i Lesy mají svůj med. Úly na střechách firem jsou populárním způsobem propagace

vydáno 10. září 2024  15:31

Je tomu pár dní, co se největší dopravce působící v hlavním městě – Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) – pochlubil poměrně nezvyklou záležitostí....  celý článek

Osamělost mladých roste. Nejvíce problémů mají Irové a Bulhaři, nejméně Nizozemci a Češi

vydáno 10. září 2024  13:16

Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost mezi mladými lidmi stále roste.  celý článek