metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 7 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Děti čeká vyprávění o poezii, čtení poezie i tvorba koláží.
Děti čeká vyprávění o poezii, čtení poezie i tvorba koláží. | foto: denpoezie.cz

Festival Den poezie chce nabídnou verše, které mají říz

6. listopadu 2014  16:31 ČTK
V pořadí již 16. ročník literárního festivalu Den poezie, který se bude konat ve dnech 8. až 24. listopadu, se představí v 65 městech České republiky. Do programu je zapojena více jak stovka dobrovolníků a básnických nadšenců z literárních kaváren, klubů, knihoven a základních i středních škol. Podtitulem letošního ročníku je Řezaná poezie, oznámili dnes pořadatelé akce.

„Proč řezaná? Protože poezie i v 21. století má říz, Bohumil Hrabal, který by se letos dožil 100 let, byl fanoušek řezaného piva. A uplyne i 100 let od narození Jiřího Koláře - o jeho vztahu k řezanému pivu toho moc nevíme, ovšem ve své tvorbě řezák papíru jistě využíval,“ uvedl jeden z organizátorů festivalu Josef Straka ze Společnosti poezie, a také knihovník Domu čtení.

Tematické bude i vstupné - hrstka zrní

Byl to jen den

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi. Přitom před 16 lety šlo o pouhý jeden den, a to den narození Karla Hynka Máchy, které připadá na 16. listopadu.

Že básníkům nechybí smysl pro humor, dokumentuje hned první akce 8. listopadu. V rámci pořadu Poezie v letu, který je věnován vzpomínce na 150. výročí narození Antonína Sovy, vystoupí v Juditině věži v Praze ‚letka‘ básníků Jarmila Hannah Čermáková, Olga Stehlíková, Simona Racková, Josef Straka, Jan Sojka, Norbert Holub, Josef Hrdlička a Viktor Špaček. A tematické bude i vstupné - hrstka zrní.

Mezi známá jména, která v rámci Dne poezie vystoupí, patří například Jiří Dědeček, Mirek Kovářík, Kateřina Rudčenková, Jonáš Hájek nebo Tibor Babiczky. Program nenabízí pouze poezii. Třeba zfilmovaná Hrabalova díla mohou diváci shlédnout na večeru Nonstop s Hrabalem ve Frenštátě pod Radhoštěm. „A nezapomeneme ani na děti. Ty čeká vyprávění o poezii, čtení poezie i tvorba koláží,“ podotkl k programu Straka. Více informací k programu se nachází na www.denpoezie.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám