metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.

Festival Den poezie chce nabídnou verše, které mají říz

  16:31aktualizováno  16:31
V pořadí již 16. ročník literárního festivalu Den poezie, který se bude konat ve dnech 8. až 24. listopadu, se představí v 65 městech České republiky. Do programu je zapojena více jak stovka dobrovolníků a básnických nadšenců z literárních kaváren, klubů, knihoven a základních i středních škol. Podtitulem letošního ročníku je Řezaná poezie, oznámili dnes pořadatelé akce.

Děti čeká vyprávění o poezii, čtení poezie i tvorba koláží. | foto: denpoezie.cz

„Proč řezaná? Protože poezie i v 21. století má říz, Bohumil Hrabal, který by se letos dožil 100 let, byl fanoušek řezaného piva. A uplyne i 100 let od narození Jiřího Koláře - o jeho vztahu k řezanému pivu toho moc nevíme, ovšem ve své tvorbě řezák papíru jistě využíval,“ uvedl jeden z organizátorů festivalu Josef Straka ze Společnosti poezie, a také knihovník Domu čtení.

Tematické bude i vstupné - hrstka zrní

Byl to jen den

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi. Přitom před 16 lety šlo o pouhý jeden den, a to den narození Karla Hynka Máchy, které připadá na 16. listopadu.

Že básníkům nechybí smysl pro humor, dokumentuje hned první akce 8. listopadu. V rámci pořadu Poezie v letu, který je věnován vzpomínce na 150. výročí narození Antonína Sovy, vystoupí v Juditině věži v Praze ‚letka‘ básníků Jarmila Hannah Čermáková, Olga Stehlíková, Simona Racková, Josef Straka, Jan Sojka, Norbert Holub, Josef Hrdlička a Viktor Špaček. A tematické bude i vstupné - hrstka zrní.

Mezi známá jména, která v rámci Dne poezie vystoupí, patří například Jiří Dědeček, Mirek Kovářík, Kateřina Rudčenková, Jonáš Hájek nebo Tibor Babiczky. Program nenabízí pouze poezii. Třeba zfilmovaná Hrabalova díla mohou diváci shlédnout na večeru Nonstop s Hrabalem ve Frenštátě pod Radhoštěm. „A nezapomeneme ani na děti. Ty čeká vyprávění o poezii, čtení poezie i tvorba koláží,“ podotkl k programu Straka. Více informací k programu se nachází na www.denpoezie.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám