metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Hlavní roli Macbetha bude hrát Marek Němec, jeho ženu Lady Macbeth ztvární Lenka Krobotová. | foto: AGENTURA SCHOK, PAVEL MÁRA

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

  12:00
Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama Shakespeara.

Největší novinkou bude temná tragédie Macbeth, kterou přivítají prostory Letní míčovny v Královské zahradě Pražského hradu.

Režisérův sen
Strach, toxické vztahy, věštba, která definuje realitu, a neukojitelná touha po moci, která způsobí katastrofu. Tak popisují známou hru pořadatelé slavností.

„Macbetha jsem si k režírování vybral sám. Je podle mě ze všech děl slavného autora příběhem nejtemnějším,“ uvádí režisér Jakub Krofta, jehož cílem je vytvoření srozumitelného příběhu, se kterým se bude moct identifikovat divák tohoto století.

„Každý člověk má v sobě jak to dobré, tak i zlé. Macbeth v nás odkrývá právě temné stránky a dává nám šanci, abychom nad nimi získali kontrolu a reflektovali je,“ doplňuje Krofta.

Hlavní roli Macbetha ztvární Marek Němec, po boku mu jako Lady Macbeth bude stát Lenka Krobotová. „Letní produkce nabízí určité ‚rozpinďouření‘ interpretace, nemusíme být tak vážní, můžeme si trochu hrát, to mě velmi nadchlo. Pro mě je to jedna z nejkrásnějších Shakespearovských figur,“ popisuje pocity z role Němec.

„Zrod zla v nás a možnost rozhodnout se pro dobrou, či temnou stranu, to je velmi současné téma. Chtěl bych, abychom byli neodolatelně bastardští,“ směje se Němec.

Bude se zpívat
Specialitou letních her bude originální scénicko-koncertní program s názvem Koncert pro mistra Shakespeara, který rozezní prostředí Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci.

„Představte si parádní letní mejdan,“ popisuje tuto novinku režisér Filip Nuckolls. „Daniel Fikejz už přes třicet let skládá písně k divadelním hrám Williama Shakespeara v nejrůznějších žánrech. Pokoušíme se vytvořit jakýsi jeho portrét a vzdát mu tímto nevšedním zpracováním poctu,“ popisuje Nuckolls.

Diváci uslyší skladby z různých inscenací – od balad přes folk, rock i hiphop. Na jevišti se objeví například Mirek Etzler, Kateřina Pechová nebo Jitka Čvančarová.

„Moc se na to těším a doufám, že lidé začnou zase více chodit na kulturu, protože bez kultury jako národ vyhyneme,“ doufá Čvančarová.

Komedie se loučí
Dvě scény v Praze doplní také představení v Brně, Ostravě a Bratislavě. Ostravští diváci se mohou těšit na premiéru hry Sen noci svatojánské. Otázku „Být, či nebýt“ prince Hamleta poprvé uslyší publikum v Bratislavě. Derniéru bude mít Mnoho povyku pro nic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek