metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Hlavní roli Macbetha bude hrát Marek Němec, jeho ženu Lady Macbeth ztvární Lenka Krobotová. | foto: AGENTURA SCHOK, PAVEL MÁRA

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

  12:00
Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama Shakespeara.

Největší novinkou bude temná tragédie Macbeth, kterou přivítají prostory Letní míčovny v Královské zahradě Pražského hradu.

Režisérův sen
Strach, toxické vztahy, věštba, která definuje realitu, a neukojitelná touha po moci, která způsobí katastrofu. Tak popisují známou hru pořadatelé slavností.

„Macbetha jsem si k režírování vybral sám. Je podle mě ze všech děl slavného autora příběhem nejtemnějším,“ uvádí režisér Jakub Krofta, jehož cílem je vytvoření srozumitelného příběhu, se kterým se bude moct identifikovat divák tohoto století.

„Každý člověk má v sobě jak to dobré, tak i zlé. Macbeth v nás odkrývá právě temné stránky a dává nám šanci, abychom nad nimi získali kontrolu a reflektovali je,“ doplňuje Krofta.

Hlavní roli Macbetha ztvární Marek Němec, po boku mu jako Lady Macbeth bude stát Lenka Krobotová. „Letní produkce nabízí určité ‚rozpinďouření‘ interpretace, nemusíme být tak vážní, můžeme si trochu hrát, to mě velmi nadchlo. Pro mě je to jedna z nejkrásnějších Shakespearovských figur,“ popisuje pocity z role Němec.

„Zrod zla v nás a možnost rozhodnout se pro dobrou, či temnou stranu, to je velmi současné téma. Chtěl bych, abychom byli neodolatelně bastardští,“ směje se Němec.

Bude se zpívat
Specialitou letních her bude originální scénicko-koncertní program s názvem Koncert pro mistra Shakespeara, který rozezní prostředí Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci.

„Představte si parádní letní mejdan,“ popisuje tuto novinku režisér Filip Nuckolls. „Daniel Fikejz už přes třicet let skládá písně k divadelním hrám Williama Shakespeara v nejrůznějších žánrech. Pokoušíme se vytvořit jakýsi jeho portrét a vzdát mu tímto nevšedním zpracováním poctu,“ popisuje Nuckolls.

Diváci uslyší skladby z různých inscenací – od balad přes folk, rock i hiphop. Na jevišti se objeví například Mirek Etzler, Kateřina Pechová nebo Jitka Čvančarová.

„Moc se na to těším a doufám, že lidé začnou zase více chodit na kulturu, protože bez kultury jako národ vyhyneme,“ doufá Čvančarová.

Komedie se loučí
Dvě scény v Praze doplní také představení v Brně, Ostravě a Bratislavě. Ostravští diváci se mohou těšit na premiéru hry Sen noci svatojánské. Otázku „Být, či nebýt“ prince Hamleta poprvé uslyší publikum v Bratislavě. Derniéru bude mít Mnoho povyku pro nic.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek