metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 25 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Větší foto
Hlavní roli Macbetha bude hrát Marek Němec, jeho ženu Lady Macbeth ztvární Lenka Krobotová. | foto: AGENTURA SCHOK, PAVEL MÁRA

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

  12:00
Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama Shakespeara.

Největší novinkou bude temná tragédie Macbeth, kterou přivítají prostory Letní míčovny v Královské zahradě Pražského hradu.

Režisérův sen
Strach, toxické vztahy, věštba, která definuje realitu, a neukojitelná touha po moci, která způsobí katastrofu. Tak popisují známou hru pořadatelé slavností.

„Macbetha jsem si k režírování vybral sám. Je podle mě ze všech děl slavného autora příběhem nejtemnějším,“ uvádí režisér Jakub Krofta, jehož cílem je vytvoření srozumitelného příběhu, se kterým se bude moct identifikovat divák tohoto století.

„Každý člověk má v sobě jak to dobré, tak i zlé. Macbeth v nás odkrývá právě temné stránky a dává nám šanci, abychom nad nimi získali kontrolu a reflektovali je,“ doplňuje Krofta.

Hlavní roli Macbetha ztvární Marek Němec, po boku mu jako Lady Macbeth bude stát Lenka Krobotová. „Letní produkce nabízí určité ‚rozpinďouření‘ interpretace, nemusíme být tak vážní, můžeme si trochu hrát, to mě velmi nadchlo. Pro mě je to jedna z nejkrásnějších Shakespearovských figur,“ popisuje pocity z role Němec.

„Zrod zla v nás a možnost rozhodnout se pro dobrou, či temnou stranu, to je velmi současné téma. Chtěl bych, abychom byli neodolatelně bastardští,“ směje se Němec.

Bude se zpívat
Specialitou letních her bude originální scénicko-koncertní program s názvem Koncert pro mistra Shakespeara, který rozezní prostředí Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci.

„Představte si parádní letní mejdan,“ popisuje tuto novinku režisér Filip Nuckolls. „Daniel Fikejz už přes třicet let skládá písně k divadelním hrám Williama Shakespeara v nejrůznějších žánrech. Pokoušíme se vytvořit jakýsi jeho portrét a vzdát mu tímto nevšedním zpracováním poctu,“ popisuje Nuckolls.

Diváci uslyší skladby z různých inscenací – od balad přes folk, rock i hiphop. Na jevišti se objeví například Mirek Etzler, Kateřina Pechová nebo Jitka Čvančarová.

„Moc se na to těším a doufám, že lidé začnou zase více chodit na kulturu, protože bez kultury jako národ vyhyneme,“ doufá Čvančarová.

Komedie se loučí
Dvě scény v Praze doplní také představení v Brně, Ostravě a Bratislavě. Ostravští diváci se mohou těšit na premiéru hry Sen noci svatojánské. Otázku „Být, či nebýt“ prince Hamleta poprvé uslyší publikum v Bratislavě. Derniéru bude mít Mnoho povyku pro nic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek