metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 22 °C

Čtvrtek, 9. dubna 2020. Svátek má Dušan.
Hromada hlíny se v Praze-Kyjích převalila až do chodníku.
Další 2 fotografie v galerii
Hromada hlíny se v Praze-Kyjích převalila až do chodníku. | foto: Metro.cz

Hromada překáží i u nádraží

23. ledna 2020  5:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Schody v Kyjích blokuje hromada hlíny. V Klánovicích rozbíjela zídky a prodírala se skrz ploty.

Někdy to dělníci při stavebních pracích jak se říká neodhadnou. Své o tom vědí místní ze čtrnácté městské části, kteří se při cestách Hlinskou ulicí směrem od vlakové zastávky Praha-Kyje musí vyhýbat stále se zvětšující hromadě hlíny. Zasahuje do schodů z vedlejšího pozemku, kde již několik měsíců staví bytový dům. Co bylo původně jen drobnou překážkou postupně se prosypávající skrz plot na trávník vedle cesty, je nyní gigantická hromada trčící do chodníku.

„Chodím tudy pravidelně k zubaři, který sídlí hned naproti vznikajícímu domu. Pokud se dělníci neumoudří, budu to brzy muset obcházet jinudy,“ říká pro deník Metro čtenářka Klára, jež si nepřála uvést celé jméno.

Kyjská hromada
Deník Metro se na místo vypravil, aby ověřil skutečný stav věcí. Zmiňovaná hromada se zde očividně rozrostla do šířky o několik metrů víc, než měli dělníci v plánu. Protože jsme neměli při komunikaci s přítomnými pracovníky příliš štěstí, musela nás podobně jako místní uspokojit cedulka firmy IPM building s nápisem Vstup do staveniště zakázán. Úřad čtrnácté městské části sem pak ještě doplnil ceduli s informací Cesta se v zimě neudržuje. Podle mluvčí Veroniky Berné se však radnice Prahy 14 postará, aby došlo co nejdříve k nápravě.

„Podnět jsme předali na stavební úřad se žádostí, aby stavebníka vyzval k nápravě – respektive k zamezení přepadávání materiálu na komunikaci. Bohužel nemáme informaci, za jakých okolností ani proč k posunu směrem ke schodišti došlo. Část výstavby, pro níž je potřebná těžká technika, má být nicméně podle informací od stavebníka ukončena na konci dubna,“ sdělila pro Metro Berná. Čtrnáctá městská část podle ní dále počítá s rekonstrukcí přilehlé ulice Za Školou i zmiňovaných schodů. Ty se již na několika místech propadají.

Hlína z propadlé ulice
Když se kácí les, lítají třísky. Tímhle heslem se patrně řídili dělníci, kteří se na podzim roku 2018 pustili do oprav Sendražické ulice v Klánovicích. Místní tehdy netušili, že se rekonstrukce protáhne až do současnosti. Dělníci totiž celou ulici nejprve do hloubky rozkopali, aby tam mohli umístit trubky pro dešťovou kanalizaci. V úzké ulici se jim ale hlína nakupila tak nešikovně, že se u několika domů prodírala skrz ploty. „Poté co se výsledek jejich práce propadl, došlo k patové situaci. Dělníci čekali na platbu a my na to, až vše spraví,“ uvedla před pár měsíci pro Metro starostka Klánovic Zorka Starčevičová. Podle zjištění deníku Metro zde však dosud není zcela hotovo. Někteří obyvatelé nemají dokončeny vjezdy na pozemky a škoda za poškozené ploty rovněž nebyla ve všech případech proplacena. K nápravě má dojít až po zimě, kdy se tam mají dělníci vrátit.

Hlína v Resslovce
Překážky v podobě hromad stavebního materiálu se nevyhýbají ani centru metropole. Na chodníku v Resslově ulici v Praze 2 se museli místní předloni spokojit s provizorními kovovými můstky přes díry a hromádky sypkého materiálu. Oproti výše zmíněným případům však byl tento případ opodstatněný. Stavbu měla pod palcem správa komunikací, jež měla řádně vyjednaný zábor.

Složený materiál na chodník patří jen s povolením. Nesmí překážet

  • Dočasné využití komunikace ke složení materiálu, ať už silnice či chodníku, povoluje jako její zvláštní užívání silniční správní úřad. Lidově řečeno se jedná o takzvaný zábor.
  • Jestliže úřad zjistí umístění takové překážky na pozemní komunikaci bez povolení, může ji v extrémních případech odstraňovat jako pevnou překážku sám. Většinou však jen vyzve vlastníka, aby ji neprodleně odklidil. Neodstraní-li vlastník věc neprodleně, odstraní ji následně silniční správní úřad na jeho náklad. 
  • Pokud se vlastníka věci (v tomto případě hromady) nepodaří zjistit, platí totéž co u nelegálních reklamních zařízení. Zákon přenáší povinnost uhradit náklady odstranění věci na vlastníka dálnice, silnice nebo místní komunikace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénujeme po sítích. Zabírají výzvy, těší předsedu klubu ABC Braník

Matěj Mráz
vydáno 8. dubna 2020  19:38

Góly v amatérských fotbalových soutěžích snad začnou padat zase až v létě. Většina týmů se proto musela s novou situací vypořádat. Například v Braníku se...  celý článek

Máte nový a inovativní projekt? Přihlaste ho do akcelerátoru

Ilustrační foto
vydáno 8. dubna 2020  17:14

Slovenský podporovatel výjimečných inovativních projektů Perry Talents zamířil také do Česka.  celý článek

Koronavirus umí zkrotit v urychlovači částic

Nahlédli jsme do nepřístupného podzemí pod Vítkovem.
vydáno 8. dubna 2020  5:30

Pracovníci podzemní laboratoře nabízejí zdarma sterilizaci lékařských pomůcek.  celý článek

Tiché ulice jsou past pro lidi bez zraku, chybí jim orientace

ilustrační snímek
vydáno 7. dubna 2020  18:47

Zmizely překážky, podle kterých nevidomí vědí, kde jsou. Není koho požádat o pomoc při přejití ulice.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám