metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 1 fotografie v galerii
Flotila busů, které dopravce nabízí, je opět početná. | foto: DPP

Je libo tramvaj či kulečník? Dopravní podnik opět rozprodává majetek

  5:50
Slyšíte ten zvuk? To milovníci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, začínají rozbíjet prasátka. Dopravní podnik se po čase tradičně zbavuje nepotřebného majetku. Seznam je opět plný nejen vyřazených autobusů a tramvají, ale i nejrůznějších zvláštností jako trezor, kulečníkový stůl, radar či zubní rentgen.

„V přehledu nabízeného majetku je uvedeno také vybavení jako rozvaděče, regloskop, válcová zkušebna brzd, nástavba na vysokozdvižný vozík, šroubový kompresor, vrtačky či elektrický kladkostroj. Dále také pila, hydraulicko-pneumatický zvedák, telefony, bruska, průmyslový vysavač či mycí box z vozovny Hloubětín,“ vyjmenovává pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Zájemci mohou do 3. září vkládat do obálek své nabídky a následně je posílat na adresu dopravního podniku. Další šanci dostanou nejdříve za několik měsíců, kdy dopravce plánuje akci zopakovat. Takzvaná obálková metoda se dopravnímu podniku osvědčuje hned z několika důvodů. Kromě faktu, že zaměstnanci nemusí jednotlivé položky dávat oceňovat, případně platit za úschovu a likvidaci, je to také zajištění nejvyšších prodejních cen.

„Abychom nemuseli vynakládat prostředky zbytečně,“ dodává Řehková a připojuje, že například u tramvají jsou v seznamu uvedeny minimální ceny. V případě tramvaje T6A5 vyrobené v roce 1997 je to 350 tisíc korun bez DPH.

Chcete-li si majetek podniku okouknout osobně, lze si po předběžné telefonické dohodě na čísle 724 332 706 domluvit prohlídku. Dopravce ale soutěžení majetku postupně vylepšuje, a tak na jeho webu naleznete nejen seznam položek doplněný fotkami a údaji o stavu a původu prostředků a vybavení. Nově jsou zde také odkazy na prohlídková videa.

„O výsledcích obálkové metody budou zájemci informováni, pokud uvedou své jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu,“ doplňuje Řehková.

Tramvaje a autobusy, které dopravní podnik na svém webu nabízí, bývají většinou pojízdné. Městských autobusů je na výběr tentokrát celkem osmnáct a všechny mají kola. Většinou jde o Karosy.

Z tramvají je na výběr osm položek. Co se týče ostatních vozidel, mohou si zájemci zakoupit několik osobních aut značky Škoda Fabia, několik nákladních automobilů z autoškoly podniku či se sklápěčkami nebo také speciálně upravený Mercedes-Benz Atego na čištění komunikací.

Šotoušové i jiní zájemci při nákupu nesoupeří jen mezi sebou, ale také s výkupnami kovů. Bude-li totiž podle Řehkové cena kovového šrotu z výkupen vyšší než nabízená cena kupujících zadaný majetek, bude ze seznamu vyřazen.

„V případě zhoršené epidemiologické situace v souvislosti s covidem-19 může dojít ke změnám, o kterých budeme zájemce informovat na našich webových stránkách,“ uvádí Řehková.

Jestliže od dopravního podniku koupíte autobus, bývá v některých případech třeba počítat se ztrátou kol či s poplatkem za jeřáb. Za něj si dopravce účtuje 1360 korun bez DPH, a to za každou hodinu provozu.

„Termín a možnost odevzdání obálek je poštou nebo osobním předáním do naší podatelny, a to pouze na adrese Sokolovská 42/217, Praha 9. Nadepsanou obálku adresujte k rukám Ilony Danihlíkové,“ uzavírá pro Metro Řehková.

Vyřazený majetek a ztráty a nálezy v MHD

  • Dopravní podnik se kromě dopravních prostředků zbavuje také mnoha strojů, přístrojů, ale i nejrůznějších kuriozit. Čtenáře Metra jejich výčty vždy baví.
  • Podle řady z vás je totiž zábavné dumat o tom, kde největší pražský dopravce přišel ke kulečníkovému stolu, zubařskému rentgenu či zahradnímu traktoru. Tyto položky vévodí výčtům pravidelně.
  • Každý rok končí v soukromých rukou fanoušků hromadné dopravy mnoho desítek vyřazených autobusů a tramvají. Co se s nimi děje poté, je často zahaleno tajemstvím. Některé si jejich majitelé hrdě šperkují na svém dvorku, jiné končí na vrakovišti. Asi nejznámější odstavená tramvaj stojí těsně za hranicemi Prahy, u dálnice D1 poblíž Čestlic. Další známá soukromá tramvaj je zaparkovaná na střeše soukromé garáže v Jihlavě.
  • Dopravní podnik také každoročně přispěchává se seznamem ztrát a nálezů vMHD. Ten každoročně čítá několik tisíc položek. Nejčastěji cestující ztrácejí Lítačku nebo jinou průkazku na MHD, tašky, batohy, peněženky, mobilní telefony, klíče a oblečení. 
  • Ztráty a nálezy však bývají také plné kuriozit. Často v nich figurují různé protézy, nejčastěji ty zubní. Pracovníci dopravního podniku také na konečných objevují zapomenuté hudební nástroje či kosmetické výrobky. Pokud cestující nalezne nějakou ztracenou věc v prostředcích MHD, je nejlepší odevzdat předmět řidiči či dozorčímu stanice. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek