metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 15 °C

Čtvrtek, 28. října 2021. Den vzniku samostatného československého státu.

Další 1 fotografie v galerii
Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Jedenáct let za zpronevěru deseti milionů

  12:20
Falešný ekonom a uprchlý vězeň Vladimír Prokop si má za zpronevěru 9,6 milionů korun z Národního zemědělského muzea odpykat jedenáct let vězení.

Dnes o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud, který na návrh státní zástupkyně využil možnosti mimořádného zvýšení horní hranice trestní sazby. Muž byl v minulosti opakovaně trestán za podvody a zpronevěry.

Třiačtyřicetiletý Prokop se k činu přiznal policistům. Peníze prý potřeboval na to, aby splatil své a matčiny půjčky. V muzeu se nechal zaměstnat na pozici hlavního ekonoma pod cizí identitou a se zfalšovaným vysokoškolským diplomem. V té době byl navíc už půl roku na útěku z výkonu trestu.

V instituci začal Prokop pracovat v lednu 2014. Od 25. března do 1. dubna pak podle obžaloby postupně převáděl peníze z účtu muzea na účet své známé, která je vybírala a hotovost mu předávala. Žena Prokopovi věřila, že její počínání je legální a že Prokop peníze nosí na ministerstvo zemědělství.

Prokop byl v minulosti odsouzen mimo jiné za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické. V církvi rovněž pracoval jako vedoucí ekonomického oddělení a připravil ji o příspěvky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce.

Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé bankovky našli policisté u něj doma v igelitových taškách. I v kauze muzea se většinu zpronevěřených peněz - celkem 8,4 milionu korun - podařilo zajistit a instituci vrátit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy