metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Další 1 fotografie v galerii
Ochočená sova | foto: Lesy hlavního města Prahy

Kam s dětmi? Přinášíme tipy, kde všude v metropoli to voní a řehtá jarem

  16:23
Jarní procházku pražskými lesy a lesoparky si můžete zpříjemnit třeba pozorováním mláďat.

„Každý rok se o Velikonocích rodí malí mufloni v Zookoutku Malá Chuchle. Muflončatům říkáme, že jsou to naši velikonoční beránci,“ říká s úsměvem Václav Nejman, vedoucí střediska Ekologická výchova Lesů hl. m. Prahy (LHMP). Mláďata očekávají také v zookoutku Kunratice i Hostivař, kde budou brzo k vidění malí daňci a jeleni. LHMP se tu stará o živočichy, kteří se nemohou vrátit zpět do volné přírody.

V Zoo Praha si na apríla připravili akci Volejte hrochovi, který odpoví na každou otázku. Na speciální linku 296 112 300 můžete telefonovat od 9 do 17 hodin. V rámci happy mondays mají v zoologické zahradě všechny děti od tří do 15 let, jakož důchodci a studenti vstup v březnu a dubnu za 50 korun, držitelé průkazek ZTP, ZTP/P za korunu.

Jehňátka

Koncem března začínají námluvy ropuch obecných, které můžete pozorovat v rybníku před skleníkem v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově. „Hájová květena bývá posetá barevným kobercem sasanek a dymnivek, obvykle už také vyrůstají jarní lodyhy přesličky největší. Na vápencové skalce jsou pak v plném květu koniklece a jaterníky,“ říká Anna Procházková z botanické zahrady. Pro děti tu mají připraveny herní brožury, které je zavedou do cizokrajných dálek. Vybírat mohou ze dvou variant: „S užitečnými rostlinami třikrát kolem světa“ nebo „Výpravy za kořením“. Když je vyluští, získají malou odměnu na pokladně skleníku. Brožury stojí 15 korun.

Za domácími zvířaty můžete zajít do Zooparku Milíčov, kde chovají koně, kozy a další zvířata. Platí se tu vstupné pět korun.

V dubnu se otevírá smíchovská Stanice přírodovědců každou sobotu pro veřejnost od 9 do 17 hodin.

Přehled dalších jarních akcí pro malé i velké

Praha 1
O víkendu 27. a 28. dubna se s dětmi můžete přidat ke komentované prohlídce Královská zahrada a zákoutí Pražského hradu. Sraz je v 16 hodin u Letohrádku královny Anny. Vstupné činí 120 korun. Počet míst je omezen, dopředu si rezervujte místo na www.prazskevychazky.cz.

Praha 4
V Kunratickém lese si můžete zasadit 7. dubna vánoční jedličku v rámci projektu LHMP. Odměníte se tak stromkům, které vám udělaly vánoční atmosféru. Pokud doma stromek nemáte, budou tu k dispozici volné jedličky. Akce začíná ve 14 hodin u Velkého altánu.
www.prazskevychazky.cz

Praha 5
Stanice přírodovědců na Smíchově v sobotu 13. dubna od 10 do 17 hodin zve na Velikonoční dílnu pro veřejnost, kde si můžete vyrobit věnec ze slaměného korpusu za 80 korun nebo pomlázku za 70 korun. Čaj proti zlobení, opékání špekáčků, objevování života pavouků a výtvarné aktivity si připravili na čarodějné odpoledne od 15 do 18 hodin v neděli 28. dubna. Vstup je za 20 korun.
www.ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu

Zookoutek Malá Chuchle ožije 6. dubna Dnem mláďat. Ošetřovatelé od 14 do 17 hodin ukážou, jak pracuje záchranná stanice a jak vypadá bezpečný odchyt zraněného zvířete, také budete mít příležitost prohlédnout si pomůcky, které ošetřovatelé denně používají. Vstup je zdarma.
www.facebook.com/ LesyhlmPrahy

Praha 7
Zoo Praha v sobotu 30. března oslaví 88. sezonu. Připraveny jsou hry, křtiny mláděte guerézy pláštíkové a křest rozšířeného vydání knihy Atlas trusu včetně otevření trvalé expozice koprolitů a odlitků trusu. Na Velikonoční pondělí si připravili speciální komentovaná krmení a setkání od 10 do 15.30 hodin. Na svatého Jiří 24. dubna můžete zajít na vycházku věnovanou nejen hadům volně žijícím v zoo. Ve středu 27. dubna se běží charitativní běh na podporu projektů Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“.
www.zoopraha.cz

Botanická zahrada v Troji vás zavede za prvními posly jara 6. dubna. Komentovaná procházka začíná ve 14 a v 16 hodin u pokladny v ulici Nádvorní a představí drobné cibuloviny. Motýlí cestovatelé probudí skleník Fata Morgana od 11. dubna do 26. května.
www.botanicka.cz

Krokodýlí Zoo Praha zve na komentovaná krmení každý víkend od 10.30 a 14 hodin, o všedních dnech pak v 11.30, 13 a 14 hodin. V pondělí mají zavřeno. Dospělí zaplatí vstupné 170 korun a děti 100 korun.
www.krokodylipraha.cz

Praha 9
Centrální park Kbely ožije 13. dubna velikonočním jarmarkem. Ekocentrum Prales v Kbelích si na 14. dubna připravil akci Vypusťte Šakala. www.facebook.com/LesyhlmPrahy

Praha 10
Toulcův dvůr láká na Temnou prohlídku Toulcova dvora, která vás v sobotu 30. března zavede do středověkého sklepení. Poslechnete si zvuky setmělého mokřadu a třešňového sadu. Sraz je ve 20.15 hodin, vstupné přijde na 50 korun. Jak se dojí kozy, jak vypadá správný kozí chlév a jak se vede stádečko z pastvy, uvidíte ve středu 10. dubna od 16 hodin během akce Kozí skotačení. Vstupné je 60 korun, děti zaplatí 40 korun. Na zmíněné akce je třeba se registrovat dopředu.

Staročeský velikonoční jarmark předvede stará řemesla v sobotu 13. dubna od 10 hodin, budete si moci vyrobit píšťalku nebo pomlázku. Nakonec všichni společně vynesou Moranu v 16.15 hodin. Vstupné je 80 korun, děti a důchodci za polovinu. Den Země a 25 let Toulcova dvora můžete oslavit ve středu 24. dubna.
www.toulcuvdvur.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek