Co stálo u začátků češtinářského portálu?
Tomáš Tuček: Nápad vznikl, když jsme s Ondrou chodili na Univerzitu Hradec Králové, studovali jsme oba na katedře českého jazyka a literatury. V prvním ročníku jsme měli předmět, kde jsme psali klasické diktáty.
Ty pro vás, češtináře, znamenaly problém?
Tomáš Tuček: Bylo to šílené, některé diktáty jsme opakovali snad třikrát, byly to opravdu největší chytáky, které si dokážete představit. A tak se v nás urodil nápad, že bychom vytvořili nástroj, s jehož pomocí bychom se na každý diktát připravili rychle a efektivně, bez hledání řešení v klíči na konci učebnice. Takže www.pravopisne.cz vlastně vzniklo na základě potřeby nás a našich spolužáků.
Jde stále spíše o koníček?
Ondřej Martinek: První roky – ještě během studia oboru jazyková a literární kultura na naší alma mater – to byl spíše koníček. Dnes už jde o regulérní práci. Ve špičkách máme i 38 tisíc návštěv za den a v nejsilnějším měsíci (prozatím) jsme měli celkem přes 750 tisíc návštěvníků.
Kolikačlenný tým web pravopisne.cz spravuje, kolik to zabere času?
Tomáš Tuček: Celkem nás je asi deset včetně externistů. Ten čas asi raději ani nepočítám. Ale hodně záleží na tom, jaké je zrovna období, v létě je to poklidné, pak přijdou měsíce jako leden, duben nebo květen, kdy se také blíží vysvědčení.
Je to sice proti duchu vaší práce, ale nedá mi to: pro jaké změny v pravopisu byste zvedl ruku?
Tomáš Tuček: Sice se to řeší už dlouho, ale asi bych zjednodušil velká písmena, hlavně u názvů, které nejsou natolik obecné. Občas nějaký specifický název dělá problémy i velmi zkušeným uživatelům jazyka. Žádnou revoluci v rušení vyjmenovaných slov, jak někteří jazykovědci propagují, bych ale nepodpořil.
Ondřej Martinek: Osobně bych byl velmi opatrný při změnách pravopisu. Poslední kodifikace sice proběhla před mnoha lety, ale zasahovat do živoucího organismu bych si nedovolil. Jazyk si svoji správnou cestu najde i bez zásahů.
Čím vším je pro vás čeština výjimečná?
Tomáš Tuček: Už jen tím, kolika synonymy, dvojsmysly, obraty oplývá. To nemá snad žádný jazyk.
Ondřej Martinek: Za mě je neskutečná svou flexibilností a bohatostí. Ta je dnes sice válcována uniformovanými sociálními sítěmi, ale v literárních klasikách je vidět její velká síla. A třeba na snahách internetového projektu Čeština 2.0, který doporučuji navštívit, je vidět, že jazyk se přizpůsobí době sám i bez zásahů.