metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 14. září 2024. Svátek má Radka

Dva mladí češtináři vyzráli i na šílené diktáty

  15:32
Čeština je záludná. Přiznávají to dva mladí odborníci, kteří se rodnému jazyku dívají na zoubek na stránkách www.pravopisne.cz. „Píše se i, nebo y? To poradíme skoro milionu návštěvníků za měsíc,“ konstatují Tomáš Tuček a Ondřej Martinek, kteří se v rozhovoru pro deník Metro dotkli i budoucnosti našeho rodného jazyka.
Ondřej Martinek (vlevo) a Tomáš Tuček | foto: Archiv

Co stálo u začátků češtinářského portálu?
Tomáš Tuček: Nápad vznikl, když jsme s Ondrou chodili na Univerzitu Hradec Králové, studovali jsme oba na katedře českého jazyka a literatury. V prvním ročníku jsme měli předmět, kde jsme psali klasické diktáty.

Ty pro vás, češtináře, znamenaly problém?
Tomáš Tuček: Bylo to šílené, některé diktáty jsme opakovali snad třikrát, byly to opravdu největší chytáky, které si dokážete představit. A tak se v nás urodil nápad, že bychom vytvořili nástroj, s jehož pomocí bychom se na každý diktát připravili rychle a efektivně, bez hledání řešení v klíči na konci učebnice. Takže www.pravopisne.cz vlastně vzniklo na základě potřeby nás a našich spolužáků.

Jde stále spíše o koníček?
Ondřej Martinek: První roky – ještě během studia oboru jazyková a literární kultura na naší alma mater – to byl spíše koníček. Dnes už jde o regulérní práci. Ve špičkách máme i 38 tisíc návštěv za den a v nejsilnějším měsíci (prozatím) jsme měli celkem přes 750 tisíc návštěvníků.

Kolikačlenný tým web pravopisne.cz spravuje, kolik to zabere času?
Tomáš Tuček: Celkem nás je asi deset včetně externistů. Ten čas asi raději ani nepočítám. Ale hodně záleží na tom, jaké je zrovna období, v létě je to poklidné, pak přijdou měsíce jako leden, duben nebo květen, kdy se také blíží vysvědčení.

Je to sice proti duchu vaší práce, ale nedá mi to: pro jaké změny v pravopisu byste zvedl ruku?
Tomáš Tuček: Sice se to řeší už dlouho, ale asi bych zjednodušil velká písmena, hlavně u názvů, které nejsou natolik obecné. Občas nějaký specifický název dělá problémy i velmi zkušeným uživatelům jazyka. Žádnou revoluci v rušení vyjmenovaných slov, jak někteří jazykovědci propagují, bych ale nepodpořil.
Ondřej Martinek: Osobně bych byl velmi opatrný při změnách pravopisu. Poslední kodifikace sice proběhla před mnoha lety, ale zasahovat do živoucího organismu bych si nedovolil. Jazyk si svoji správnou cestu najde i bez zásahů.

Čím vším je pro vás čeština výjimečná?
Tomáš Tuček: Už jen tím, kolika synonymy, dvojsmysly, obraty oplývá. To nemá snad žádný jazyk.
Ondřej Martinek: Za mě je neskutečná svou flexibilností a bohatostí. Ta je dnes sice válcována uniformovanými sociálními sítěmi, ale v literárních klasikách je vidět její velká síla. A třeba na snahách internetového projektu Čeština 2.0, který doporučuji navštívit, je vidět, že jazyk se přizpůsobí době sám i bez zásahů.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Praha rozpůlená řekou. Než v hlavním městě zvítězila bytelnější přemostění

vydáno 14. září 2024  5:00

Již pravěcí lidé se usazovali u vodních zdrojů a stejně se zachovali i naši předkové přicházející na naše území nejspíše od severovýchodu. Zabydlovali se...  celý článek

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! Strašidlák řádí v kinech i na streamech

Strážce streamu
vydáno 13. září 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Pokud chodíte pravidelně do kina, a máte rádi fantaskní světy, možná jste si podobně jako já v těchto dnech uvědomili jednu prostou skutečnost. Díky...  celý článek

Ani cihla, ani beton. V Praze vyrostly první české „výškové“ obytné domy ze dřeva

vydáno 13. září 2024  7:00

České předpisy se letos konečně pohnuly a místo maximálních dvanácti metrů na výšku už lze stavět do 22 a půl metru. Čtyři bytové domy ve Stodůlkách tuhle...  celý článek

Fenomén slam poetry bude mít v říjnu festival. Na Boleslam přijedou legendy svého žánru

vydáno 12. září 2024  17:27

Festivalové radovánky s létem nekončí, v Mladé Boleslavi se totiž na podzim opět bude konat ojedinělý formát se slam poetry v hlavní roli.   celý článek