metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Sobota, 27. února 2021. Svátek má Alexandr.
Čtenáři ho mají rádi. Je to bavič!
Další 2 fotografie v galerii
Čtenáři ho mají rádi. Je to bavič! | foto: Metro.cz

Kamelot z Veleslavína rozdává deník Metro a s ním i radost

11. února 2021  9:28 Marek Hýř Metro.cz
Když jsem k němu přicházel, stála u něj mladá slečna. Povídali si. I přes roušky bylo vidět, že se oba usmívají. Otakar Babka rozdává Metro na Nádraží Veleslavín už pět let. Má to rád. Jeho pro změnu mají rádi čtenáři. Počkám, až si dovypráví, pak ho oslovím. „Dobrý den, koukám, že máte pravidelné zákazníky,“ začínám náš rozhovor. „Zákaznice!“ opraví mě třiasedmdesátiletý kamelot.

O čem si s nimi povídáte?
Tak různě. Občas si mi postěžují na manžely. Já se jim proto snažím zvednout náladu. Potkáváme se pravidelně. Jedna paní dokonce vždy říká, že se na mě těší. Já ji totiž oslovuji koťátko, pak tu mám i jedno zlatíčko a také veverku.

Takže vás to tady asi baví.
To ano, ale dělám to i z jiného důvodu. Mám velmi příjemnou a velmi milou známou. Ona mě vždycky motivuje a říká, abych Metro rozdával, že mi prospívá. Prý mi to svědčí.

V těchto dnech je ale dost zima. To vám nevadí?
Místo rukavice mám pletenou ponožku. A na druhé ruce mám protiskluzovou rukavici, ať se mi noviny dobře rozdávají. Tu jsem před lety dostal od jedné paní. Celkově jsem hodně nabalený.

Na mráz je pan Babka připraven.

Na mráz je pan Babka připraven.

Lidé vám nosí i dárky?
Občas. Jedna paní ze Zahradního Města mi dokonce dovezla i štrúdl. Jindy jsem tu byl také vyšetřen. Chodí tudy totiž i zdravotní sestry. Jedna z nich mi zkontrolovala oko. Měl jsem na něm ječné zrno. Poslala mě na oční. Já ale nešel. Za čtrnáct dní, když mě tu potkala znovu, mě pořádně seřvala. Takže jsem nakonec do nemocnice jel. Jiná sestřička mi zase radila, ať si dám slivovici na ruku a nasaju to nosem a pak si s ní i natřu uši. Prý je to dobré na koronavirus. Ještě jsem to nezkoušel (smích).

A jak se perete se vstáváním?
Žádný problém. Vstávám v půl páté. Jsem zvyklý. Dělal jsem ve fabrice. Dokonce takto vstávám i v sobotu a neděli. Kolikrát se o víkendu cítím víc unaven než ve všední den, kdy jsem tady. Rozhodně je to tu lepší než někde celý den sedět na vrátnici.

Otakar Babka v akci

Otakar Babka v akci

Kde jste pracoval dřív?
Pár let jsem dělal soustružníka, pak i mistra. Dva roky jsem pracoval i v Tatře Smíchov, tam se mi moc líbilo. Nějakou dobu jsem dělal také na policejním prezidiu. Byl jsem tam správce budov. Takže jsem za svůj život dělal rukama i v kanceláři.

Listujete naším Metrem?
Ano, ale až když přijdu domů. Než jdu sem, tak si udělám dva chleby. Jeden sním ráno a druhý, až přijdu domů. K tomu si udělám čaj nebo kafe, pak si dám cigáro a čtu si to. Nejradši mám sloupky, třeba pana Koháka, a dopisy čtenářů. 

Sluníčko

Strávil jsem s Otakarem Babkou něco přes půl hodiny a bylo to moc fajn. Je to bavič! Kladl mi na srdce, ať hlavně v textu zmíním jeho velmi milou známou. Je vidět, že mu na ní záleží. Mimochodem, pan Babka už v Metru byl. Před lety ho chválila čtenářka v dopisech. Psala o něm jako o „sluníčku z Veleslavína“. Je na to náležitě hrdý. Já pro něj mám ale jiný titul. Pro mě je to gentleman v zeleném! 

MAREK HÝŘ, redaktor

Komentáře

Hlavní zprávy

Uhlí z Petřína se prodávalo přímo z haldy

Výprava do Petřínské štoly
vydáno 27. února 2021  8:51

Když se řekne Petřín, každý si asi představí rozhlednu, lanovku či hvězdárnu. Petřínský vrch je však také oblíbeným cílem fandů hornického řemesla. Je...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

Cizinec Strážce streamu
vydáno 26. února 2021  14:00

Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes)...  celý článek

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Vaše fotky z Prahy