metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 15 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Další 1 fotografie v galerii
Dopravní nehoda na Újezdě | foto: Nikola Nejedlíková

Karmelitská ulice bez motoristů? Vážně o tom uvažuje radnice Prahy 1

  15:09
Újezd a Karmelitská ulice, které spojují Smíchov s Malostranským náměstím, by mohly být v budoucnu pro běžné motoristy částečně, nebo zcela uzavřeny. Zástupce starosty Richard Bureš řekl, že do oblasti, kterou denně projedou tisíce aut, budou moci vjet zřejmě jen rezidenti a dopravní obsluha.

Richard Bureš uvedl, že radnice s magistrátem ještě rozhodnou, zda budou ulice průjezdné jen v jednom směru od Malostranského náměstí, nebo budou běžnému provozu obousměrně uzavřené.

Opatřením chtějí radnice s magistrátem zamezit tranzitní dopravě přes Malou Stranu. „Řidiči, kteří tudy pouze projíždějí, budou využívat městský okruh včetně tunelu Blanka,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Vše závisí na opravě tramvajové trati

Odkdy bude doprava omezena, zatím nebylo stanoveno. Vše se bude odvíjet od rekonstrukce tramvajové trati, kterou plánuje dopravní podnik. Ten termín opravy ještě nestanovil.

V rámci plánované změny má být také upravena Vítězná ulice v úseku od křižovatky se Zborovskou včetně křižovatky na Újezdě. Mají být rozšířeny chodníky a vzniknout parkovací místa.

Zákaz vjezdu na Újezd by platil pro auta přijíždějící od mostu Legií. Ta by musela odbočit do Zborovské a do Karmelitské by se tak nedostala. „Zóna by zvedla kvalitu celé ulice i okolní oblasti,“ řekl Bureš.

Semafor by upřednostňovat jízdu tramvají

Přestavba křižovatky a změna dopravního režimu by pak znamenala, že do Karmelitské by nesměli vjet ani běžní řidiči ve směru ze Smíchova. Ti by museli zahnout do Vítězné a jet směrem k mostu Legií.

Na rohu Vítězné a Zborovské by pak byl ve směru od mostu Legií umístěn semafor, který by umožňoval pohodlný průjezd tramvajím. Fungoval by stejně jako například v Podolí u porodnice. Tam na semaforu stále svítí řidičům zelená, jakmile se ale blíží tramvaj, tak ta si na dálku semafor přepne na volno pro sebe a řidičům naskočí červená. Po průjezdu tramvaje se opět zapne zelené světlo.

O tom, zda by platil zákaz vjezdu do Karmelitské i z Malostranského náměstí, není zatím rozhodnuto. „Budeme dopravu v průběhu rekonstrukce Újezdu a Vítězné sledovat a na základě toho se pak rozhodneme, jak ulici v tomto směru řešit,“ řekl Bureš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy