metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Pozemky i stavby jsou nyní pro mnohé už ve sféře cenové sci-fi. | foto: Metro.cz

Kdo v devadesátkách koupil pozemek a postavil dům, ten si při současných cenách výská

  5:31
V devadesátých letech prchali obyvatelé měst za jejich hranice. Pozemek a novostavba vyšly levněji než městský byt. Kam se ale vydat pro nové bydlení teď?

Petr se stěhoval do nového panelového družstevního bytu čtyři plus jedna na pražských Hájích v roce 1995. Zaplatil osm set tisíc korun.

Kde jsou ty doby, kdy to ještě kolem Prahy bylo „lidské“
„Původní cena byla v roce 1991 poloviční, pak ale došlo k liberalizaci cen, družstvo muselo ceny navýšit a ze čtyř set tisíc byl dvojnásobek,“ vzpomíná Petr. Aby nemusel rozestavěný byt prodávat, musela rodina šetřit na všem, navíc si jako technik našel i víkendové brigády, něco půjčil i bratr. „Tehdy jsme si říkali, jestli by nebylo levnější pořídit někde v Říčanech nebo kolem Průhonic pozemek a postavit si něco vlastníma rukama, ceny byly v polovině devadesátých let ještě lidské,“ říká s ironickým úsměvem a dodává, že teď už jsou ceny pozemků, nejen kolem hlavního města, spíš nelidské. I proto už nelituje. Jeho byt má nyní cenu asi osmi milionů a asi by neměl ani na stavební pozemek na dohled vyhlášeného polského dolu Turów.

Patnáct let nejezte

Na vlastní bydlení potřebují Češi v průměru více než 15 ročních platů. Jsme 21. v Evropě.

  • A to za předpokladu, že by neutráceli už za nic dalšího.
  • Dánům stačí nejíst, nepít a neutrácet za věci jen 6,6 roku.

Všimla si toho i Evropa
Eurostat zaznamenal ve svých loňských statistikách dokonce o něco vyšší růst českých stavebních pozemků, než uvádějí české zdroje. „Ceny nemovitostí narostly v Česku o více než čtvrtinu, což bylo nejvíce ze všech zemí Evropské unie,“ uvádějí zdroje Eurostatu. V evropské sedmadvacítce představovalo navýšení cen „jen“ deset procent.

V Česku vede s cenou parcel Praha. Tady stojí metr čtvereční až 25 tisíc korun. Kolem Prahy a do vzdálenosti třiceti až čtyřiceti kilometrů se ceny pohybují od pěti (ty nejvzdálenější) do dvaceti tisíc korun za metr. Nevelký pozemek na rodinný dům tak může v nejlevnější variantě vyjít na čtyři miliony. Před třiceti lety by za tuto cenu byly v Praze čtyři velké panelové byty v novostavbě. Ani současná krize na vývoji nic nezmění.

Od roku 2010 stouply ceny stavebních parcel v Česku na podstatně víc než dvojnásobek, a to o 140,9 procenta. „Pozemky na začátku roku 2022 meziročně zdražily o víc než 23 procent, mezičtvrtletně jejich cena rostla o 5,6 procenta,“ připomíná Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a také ČSOB Stavební spořitelny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek