metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 2 fotografie v galerii
Při přednášce netopýrovi pestrému vyschlo... | foto: ZO ČSOP NyctalusMetro.cz

Když je netopýr terapeut

  10:40
Důchodcům z Prahy 10 dělají společnost netopýři. Dříve je i vychovávali.

Domovy pro seniory na podzim obcházejí ochránci přírody se zvířaty. Vždy si tu vyslechnou řadu historek.

„Jako holka jsem žila na venkově, a vždycky když jsem večer nechtěla jít domů, tak mě maminka strašila, že za chvíli vylétnou netopýři, zamotají se mi do vlasů a budou mě muset ostříhat. Od té doby se jich bojím!“ Tak zní jeden z příběhů, který přednedávnem slyšeli pražští ochránci přírody v jednom z domovů v Praze 10. Senioři si podle nich velmi oblíbili právě netopýry.

„Netopýr byl zřejmě osvědčená výchovná metoda. Se stejnou zkušeností se pochlubilo více dam,“ říká Dagmar Zieglerová z ekocentra Nyctalus, jež spadá pod Český svaz ochránců přírody. Pro mnoho seniorů jsou podle ní besedy a přednášky se zvířaty jedinou příležitostí podívat se do přírody a živé zvíře si třeba i pohladit.

„Paní Evička, pravidelná návštěvnice besed s netopýry, se například pochlubila, jak se stala hvězdou na rehabilitačním pobytu. Jako jediná totiž věděla, co dělat, když k nim netopýr vlétl do klubovny. Všichni se lekli, byli zmatení, ale ona je prý vyzvala, aby otevřeli okno, a netopýr vylétl ven,“ vypráví jednu ze vzpomínek Zieglerová. Dalším střípkem do mozaiky příběhů o netopýrech se stal příběh pana Václava. Ten se v jednom seniorském klubu v desáté městské části chlubil tím, že jako mladíci „balili“ slečny na cvičené netopýry.

„Sedávali jsme večer na lavičce u rybníka a sledovali lovící netopýry. Pak někdo vyhodil malinký kamínek, netopýr se za ním hnal, a když už byl těsně u něj, změnil směr a odletěl. Vždycky poznali, že to není k jídlu,“ přiznal s úsměvem Václav.

Pan Vladimír zase líčil, jak zachraňoval zatoulaného létavce u sebe doma: „Vlítl nám do bytu ventilačkou, a když jsme ho chtěli vyhnat hadrem, schoval se za skříň. Nikde jsme ho nemohli najít, všechno jsme prohledali, i za nábytkem, ale netopýr nikde. Až za týden, když manželka dala do dřezu odmočit připálený kastrůlek, jsme ho objevili spadlého do kastrůlku. Asi měl chudák žízeň a šel se napít,“ svěřil se s poněkud morbidnější historkou.

Nyctalus také organizuje každý rok pro mobilní klienty z Prahy 10 zájezd do některé ze záchranných stanic pro volně žijící živočichy, například v Brandýsku u Kladna, Huslíku u Poděbrad, Pavlově a podobně.

Zájem o tyto výlety je podle Zieglerové obrovský. „Klienti se na ně dlouho těší, připravují si pro zvířata staré pečivo, které pak do stanic vozí. Pracovníci těchto stanic se jim vždy s velkou trpělivostí věnují, připravují pro ně občerstvení i drobné dárečky,“ doplňuje Dagmar Zieglerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek