metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
I krásné kolo může být pro zloděje ošklivé. Koloblog
Větší foto
I krásné kolo může být pro zloděje ošklivé. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

KOLOBLOG: Jaké má být kolo? Hezké, nebo ošklivka?

13. ledna 2021  8:00 Pavel Hrabica Metro.cz
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se bude věnovat neobvyklému zabezpečení kola.

Představte si, pánové, situaci, že si vezmete krásnou a přitažlivou ženu (dámy zase, že si vezmou krásného a přitažlivého muže, aby to bylo genderově vyvážené). A hned po svatbě ji (jeho) navlečete do starých hadrů z kontejneru, pomažete tváře mourem, ostříháte jí (jemu) vlasy tupými nůžkami. Zkrátka – zošklivíte ji (ho).

Pokud používáte kolo ve městě, pokud to kolo stálo víc peněz (to je pro každého relativní) a často ho sem a tam necháte opřené a přivázané, tak bych vám radil, abyste ze svého krasavce udělali spíš ošklivku. Něco jako ze sebe vytvořila princezna Lada v pohádce o princezně se zlatou hvězdou na čele (co mě ale vždy v této filmové pohádce vadí, je, že i v tom myším kožíšku je princezna stále krásná a rozhodně ne odporná).

Zpět ke kolu. Krásná kola se kradou. Protože se pak i lépe prodávají. Recept na zošklivění mi kdysi poradili kluci, co rozvážejí po Praze zásilky na kolech. Většinou jezdívali (dnes už to tolik neplatí, je už mezi nimi hodně na drahých elektronech) na starých šunkách z bazarů a ještě si je oblepili páskami. Tak, aby nebylo na kole vidět to, co je na něm hezké, co z něho dělá krásný kousek.

Tak jsem poté, co mi jedno takové (na první pohled) fešné horské kolo ukradli před obchodem, hned to další jsem polepil šedou páskou. Pod ní se skryly nápisy, že to kolo má uhlíkový rám a spoustu dalších designových vylepšení. Polepil jsem i řídítka, vlastně celý rám.

Také jsem se naučil, že pečlivě čistit se vyplatí to, co se na kole hýbe a otáčí. Tedy řetěz, přesmykač i přehazovačku, brzdy a další pohyblivé součástky. Na tom, co je už polepené je pak dobré nechávat vždy nějakou dobu prach a bláto. Když už má být kolo hnusné, tak co nejvíc.

Zloději specialisté, kteří se v druzích a typech vyznají, se zmást nenechají, ale smažky a pouliční pobertové obvykle obejdou takový exponát obloukem. protože když už něco otočí, tak to hned lifrují do „spřátelených“ bazarů a kdo by se s tím předtím umýval, že…

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské tramvaje byly opraveny v Ostravě

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Dvojici retro tramvají nechal pražský dopravní podnik opravit externě.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

Vaše fotky z Prahy