metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Další 2 fotografie v galerii
Prague Pride | foto: Pavel Tůma

Komunita gayů a leseb má své centrum paměti

  18:14
V Praze dnes začalo fungovat Centrum queer paměti. Chce poskytnout zázemí badatelům, kteří se zaměřují na historii komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Bude také uchovávat sbírky a představovat je veřejnosti. Centrum provozuje Společnost pro queer paměť.

Pořadatelé centrum připravovali rok. Dnešek pro otevření zvolili záměrně. „Uplyne totiž 147 let od prvního známého počinu emancipace homosexuálů v českých zemích - odeslání dopisu takzvaného Podřipského anonyma Janu E. Purkyněmu,“ uvedl historik Jan Seidl.

Neznámý pisatel tehdy vědce požádal, aby příčiny homosexuality prozkoumal a na příslušných místech se zasadil o zrušení její trestnosti. Seidl je spolu s dalšími autorem knihy od Od žaláře k oltáři o emancipaci homosexuálů v českých zemích od roku 1867.

Centrum zatím bude fungovat v pilotním provozu a otevřeno pro veřejnost bude vždy v pátek od 17 do 20 hodin. K vidění je prozatímní výstava o dějinách LGBT s pamětmi, které podle pořadatelů mapují život „neheterosexuálních lidí“ v českém prostředí.

Expozice představuje příběhy, obrazové dokumenty a historické prameny, které řadí do pěti okruhů - identita, každodennost, perzekuce, emancipace a literatura.

„Naším cílem je vybudovat postupně instituci podobného významu pro LGBT komunitu a širokou veřejnost, jaký mají již zavedená historická pracoviště v zahraničí, například Schwules Museum v Berlíně nebo QWien ve Vídni,“ uvedl člen Společnosti pro queer paměť Radek Miřácký.

Ke zřízení centra přispělo hlavní město i městská část Praha 4. Finance poskytli také soukromí dárci. Bližší informace o společnosti jsou na: www.queerpamet.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

vydáno 20. října 2021  12:17

Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v...  celý článek

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Vaše fotky z Prahy