metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová při sázení do květinové banky. | foto: Praha 12Metro.cz

Komunitní zahrady zná každý. Teď frčí i skalky

  5:46
Na jaře se lidem na záhonech rozrostly skalničky a alpinky. Někteří tyto nešlechtěné rostliny vyhazují, jiní by si je rádi zasadili. Tahle myšlenka stála podle radních z Prahy 12 za nápadem, který čerstvě vyrostl v místním komořanském parku U Vlečky.

Banku skalniček, jak tu říkají nové komunitní skalce, zde vytvořil místní aktivista Jiří Kadlec. „Při rekonstrukci historického domu, ve kterém máme rámařskou dílnu, zbyly větší kameny, které by skončily na skládce. Přemýšlel jsem, co by se dalo udělat ve společném prostoru, a napadla mě komunitní skalka. Přišlo mi vtipné použít označení banky pro komunitní aktivitu a tak vznikla komunitní banka skalniček,“ říká Kadlec. Aby názvů pro novinku nebylo málo, aktivista projekt nazývá i heslem „Vydloubni a zasaď“.

První komunitní zahrady v hlavním městě vyrostly v roce 2012, rok nato jich bylo už deset, ke konci roku 2017 již čtyřiadvacet a v současné době je evidováno přes čtyři desítky veřejných zahrad a další prosperují více méně tajně. Ryze komunitní skalka je ale v metropoli novinkou. Pražané možná znají Skalničkovou zahradu v Prokopském údolí. Ta se ale otevírá veřejnosti každoročně pouze na pár týdnů v květnu a červnu. Praha 5 by sice ráda areál v Hlubočepech rozšířila o komunitní prostor, není ale jisté, zda to bude už letos.

Podle mluvčí Prahy 12 Evy Burianové si do skalničkové banky pomalu nacházejí cestu místní. Ačkoliv je podle ní většina z nápadu nadšena, Facebook městské části se v souvislosti s projektem v těchto dnech mění v politické kolbiště. Diskutující totiž obviňují místostarostku Evu Tylovou z toho, že „zamořila“ Modřany plevelem. Rostliny, které nechala místostarostka během minulých let v městské části vysázet, však podle ní zajišťují pestrost zdejší flóry. Jako argument používá i publikaci, podle níž je pilát lékařský – tedy onen „plevel“ – ideálním tahákem pro motýly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy