metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Úterý, 1. prosince 2020. Svátek má Iva.
Kniha Renáty a Jana Sedláčkových se rodila asi 10 let.
Další 2 fotografie v galerii
Kniha Renáty a Jana Sedláčkových se rodila asi 10 let. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Koníček, který nevoní, ale k životu patří denně

18. listopadu 2020  15:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Někdo sbírá známky. Renáta a Jan Sedláčkovi zase nočníky a vše, co s nimi souvisí.

Před lety Sedláčkovi koupili za Prahou starou tvrz. Středověké stavení si uchovalo i prevét, jak se kdysi říkalo záchodu, a také barokní záchodový přístavek. To Jana natolik zaujalo, že se začal zajímat o všechno, co se záchody a touto základní lidskou potřebou souvisí.

Pokud to úcta k majestátu povolila, mohli jste si v roce 1977 ke čtvrtstoletí vlády britské panovnice pořídit jubilejní nočník s vyobrazením královského páru.

Pokud to úcta k majestátu povolila, mohli jste si v roce 1977 ke čtvrtstoletí vlády britské panovnice pořídit jubilejní nočník s vyobrazením královského páru.

„Začala jsem manželovi dávat občas dárky, které s jeho sběratelstvím souvisely, až mě to chytilo taky,“ říká Renáta. Když už měli doma stovky nočníků, starých cestovních WC, obrázků, historických toaletních papírů, vodních nádržek a dalších artefaktů, řekli si, že by si tahle jedinečná sbírka zasloužila muzeum. A tak v třebotovské tvrzi vznikla ojedinělá expozice asi 500 nočníků a dalších asi 150 předmětů, které se vážou k dějinám lidského vyprazdňování.

Soukromá potřeba

  • Kuchařských knih vycházejí ročně desítky. Vyprazdňování je přitom stejně nezbytné jako jedení, jak se v knize o nočnících a WC dozvíte.
  • První zákon o veřejném zdraví (zmiňoval i nakládání s odpady), vznikl v polovině předminulého století ve Velké Británii.
  • Vysokou mortalitu ve středověku způsobila i tabuizace lidského bioodpadu. Mluvit o něm bylo společensky i nábožensky „nepřijatelné“.
  • Zobrazení lidské potřeby najdeme například na obrazech Hieronyma Bosche. Ďábel polyká hříšníky a skrze „kadicí“ židli je ze svých útrob posílá do pekla.
  • Toaletní papír začali poprvé používat v Číně. Novodobý vyráběli například už v USA v polovině 19. století.

Nic podobného u nás, v takové koncentraci, neexistovalo. Později přestěhovali muzeum blíž k lidem, nejdřív do Podskalí a pak do centra Prahy, do Michalské ulice. Renáta si dokonce kvůli muzeu doplnila vysokoškolské muzeální vzdělání, aby dala expozici tu správnou odbornou pozici. Jan přiznává, že i s ohledem, že se jedná o „kontroverzní“ téma, které vzbuzuje buď naprostý odpor, nebo naprosté nadšení, expozici po letech zrušili. „Cizinci jsou z Ameriky nebo Anglie zvyklí, že jsou muzea zdarma, což jsme si jako soukromníci dovolit nemohli. Ale třeba o Muzejní noci přišlo přes dvanáct set zájemců,“ konstatuje Sedláček. Ten, kdo se někdy do muzea podíval, určitě nelitoval. Vždyť tu spatřil vedle jedinečného nočníku císaře Napoleona i nádobu, kterou používal prokazatelně v Bílém domě prezident Abraham Lincoln. Postupem doby se jejich sbírka rozrostla až na několik tisíc kusů.

„V posledních letech se zaměřujeme hlavně na exponáty s historií. Mezi poslední přírůstky tohoto druhu patří třeba kosmické záchody ze sovětských lodí Sojuz,“ chlubí se oba sběratelé. Záchody a toalety jsou také cílem jejich dovolených, vydali se kvůli tomu i do střediska NASA na mysu Canaveral. Mají probádanou Indii, kde už v dávných dobách využívali modernější způsob likvidace odpadů pomocí tekoucí vody. „Lidé si to neuvědomují, ale nakládání nebo spíš nenakládání s exkrementy bylo zdrojem většiny velkých tyfových a dalších epidemií, při kterých umíraly miliony lidí po celém světě,“ připomíná Jan Sedláček, který se jako stavař zabývá technickou i právní stránkou nakládání s tímto druhem odpadů. Říká, že i když se jedná o často stále tabuizované téma, patří k životu stejně jako jídlo či spánek. Neobejdeme se bez něho.

Nočník francouzského císaře Napoleona Bonaparta

Nočník francouzského císaře Napoleona Bonaparta

Mnohaleté sbírání a studium teď konečně Sedláčkovi zhmotnili v unikátní knihu, dalo by se říci, že podrobnou encyklopedii Toalety, nočníky a jiné souvislosti. „Pokud víme, tak publikace tohoto druhu ve světě neexistuje. Jako téma se to sem tam objeví, ale jen jako součást nějaké knihy či studie,“ říkají manželé. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Voodoo, šimpanz, „Pražák“ a něžná symfonie džungle

Fast Food Orchestra (Filip Vondrášek v čepici a kostkované košili)
vydáno 30. listopadu 2020  7:00

Máte rádi houpavé reggae a ryčné ska? Pak budete znát kapelu Fast Food Orchestra. Holdujete metalu, elektru či dechovce? Nebojte. Rozhovor s frontmanem...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Děsivá zpověď strojvedoucího metra: Škodí nám tu strašidla!

Ilustrační foto Temná zákoutí
vydáno 30. listopadu 2020  5:02

Na Pražského povstání řádí duch zvaný Asmodeus. Dokonce má na svědomí zranění cestujícího. Odstavné koleje Hájů zase opanoval přízrak, který zlobí řidiče...  celý článek

Komerční sdělení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení
vydáno 30. listopadu 2020

Kde postavili první český mrakodrap? No přece na Žižkově! Jmenuje se dům Radost a v posledních letech mu noví majitelé vracejí jeho zašlou slávu.  celý článek

Komerční sdělení

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami
vydáno 30. listopadu 2020

Hřejivá vánoční nadílka je tady! Telekomunikační operátor Nordic Telecom nyní nabízí pevný internet a Nordic TV ještě výhodněji. Noví zákazníci tak mohou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy