metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Kosovský Albánec Salihu dostal za pobodání svého krajana pětiletý trest

  11:00
Pražský vrchní soud dnes poslal kosovského Albánce Shpejtima Salihu za pobodání jeho krajana před pražským hotelem Hilton na pět let vězení. Albánec se soudu nezúčastnil, byl stíhán jako uprchlý. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Odvolací senát Salihuovi výrazně snížil desetiletý trest, který mu v červenci uložil pražský městský soud. Na rozdíl od prvoinstančního soudu totiž mužův skutek neposoudil jako pokus o vraždu. Zároveň ale neuznal ani argumenty v jeho odvolání, podle nichž se pouze bránil.

Incident se stal 5. října 2013 po půlnoci na parkovišti před hotelem Hilton v Praze 8. Salihu muže bodal do nohou a pokusil se ho také zranit na hrudníku. Dvaačtyřicetiletý muž, přezdívaný Džerza, skončil v nemocnici. Bez lékařské pomoci mu hrozilo vykrvácení.

Salihu se soudu na dálku přiznal v psaném prohlášení. Údajně se ale pouze bránil, neboť Džerza na něj měl podle jeho názoru dlouhodobě spadeno. Salihu měl informace od lidí z albánské komunity, že ho kvůli pomluvě chce zabít.

Muži vyřešili konflikt v Kosovu podle albánských tradic. Salihu se údajně omluvil. Podobně se vyjádřil přes svého advokáta pro český soud a policii. Stejně hovořil před prvoinstančním pražským městským soudem i poškozený.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek