S rekonstrukcí a výstavbou kol, dětských hři či sportovi nebo zlepení infrastruktury obcí i letos pomůe Krajský investiční fond (KIF). Proti roku 2023 tentokrát napumpuje do jihočeských obcí o 120 milionů korun více.
Na 67 projektů dohromady míří rekordních 351 milionů. Podle vedení kraje pomohou s vybudováním projektů za více ne 2,3 miliardy. Krajtí zastupitelé schválili podporu obcí téměř jednomyslně na čtvrtečním jednání.
Letos je to počtvrté, co jsme KIF vypisovali, tento rok byl rekordní, co se týče počtu i kvality ádostí. Přilo jich celkem 106 na 803 milionů korun, za ně by se postavily projekty za necelé tři miliardy. Hodnocení ádostí nebylo jednoduché a snaili jsme se peníze rozdělit zejména do občanské vybavenosti, sportu a rekreace, kolství, infrastruktury a sociální oblasti, vyjmenoval náměstek hejtmana pro finance Tomá Hajduek.
Jedním z důvodů navýení podpory obcím v KIF byl právě vyí počet i kvalita ádostí. Pomohla také poměrně dobrá finanční kondice kraje. Původně jsme vyčlenili 250 milionů. Sto milionů navíc jsme získali díky úsporám ve fondu rezerv, zbývající milion máme z úroků na účtu, kde prostředky KIF spravujeme, doplnil při prezentaci fondu Hajduek.
Podle hejtmana Martina Kuby se podařilo najít více peněz hlavně díky tomu, e se kraji v loňském roce dařilo uetřit významné částky ve výběrových řízeních. Na hodnoticí komisi jsme se shodli napříč politickým spektrem i díky tomu, e fond rezerv máme v dobré kondici a peníze na něm dret nutně nepotřebujeme, vysvětlil hejtman.
Některé podpořené projektyTábor výstavba druhé ledové plochy 28 milionů Ledenice novostavba základní koly 22 milionů Kamenný Újezd přístavba základní koly 20 milionů Písek přístavba Z T. obra 20 milionů Beneov nad Černou přestavba multifunkčního domu 16 milionů Veselí nad Lunicí přístavba tělocvičny u II. Z 15 milionů Třeboň modernizace sportovní haly 10 milionů Husinec stavba pečovatelského domu 9 milionů |
Téměř třetina vech podpořených ádostí se týkala oprav či budování nových kolních zařízení. Na výraznou pomoc se tak mohou těit například v Ledenicích na Českobudějovicku, kde v přítích letech plánují postavit novou kolu s přísluenstvím za téměř 600 milionů. Vedení městysu s více ne 800 obyvateli ádalo z fondu o třicet milionů.
Nakonec jsme dostali 22 milionů, ale i tak máme velkou radost, e nás kraj podpořil. Chybějících osm milionů oproti ádosti ale není nic, co by nae plány mělo ohrozit. My si i tak musíme půjčit přiblině 100 milionů. Něco máme naetřené, připravovali jsme se na stavbu koly s předstihem, upřesnil starosta Jiří Beneda. Ledeničtí mají kromě toho přislíbených 467 milionů korun z jiných dotací.
Součástí komplexu mají být prostory pro oba stupně základní koly včetně odborných učeben, dílen nebo druiny. Navazovat na něj bude tělocvična a venkovní hřitě. Díky tomu získáme ucelený areál, z něho děti nebudou muset kvůli výuce odcházet jinam. Dvě učebny pro první třídu toti nyní máme v provizorním objektu mimo areál koly. Současná kapacita u je výrazně nedostatečná, dodal Beneda.
Osm milionů korun získala z KIF také obec Lunice na Jindřichohradecku, kde by rádi do začátku přítí letní sezony vybudovali novou přípojku k vodovodu.
Máme zde pouze vrt, jene voda z něj je nekvalitní a nyní u ani kapacitně nestačí s tím, jak se obec rozrůstá. I podle stanoviska Čevaku a CHKO Třeboňsko se vybudování přípojky jeví jako nejvhodnějí, pověděla starostka Tereza irhalová a dodala, e na odběr vody obec dostává výjimku od hygieniků pouze na omezenou dobu.
Starostka obce, kde ije 400 obyvatel, věří, e se přípojku k vodovodu v nedalekých Hamrech podaří dokončit před začátkem přítího léta. Odběry nám právě v letních měsících zatěují také turisté. Úpravna nám nyní jede naplno, vodu musíme výrazně změkčovat, i tak to ale nestačí. Přípojkou vyřeíme jeden z největích problémů obce, potvrdila irhalová.