Přihlásit se do tendru na demolici stávajících lázních mohli uchazeči do 1. prosince minulého roku. Od té doby ale není příliš mnoho nových zpráv, jak příprava obří investice postupuje, a tak se po nich začala pídit opozice.
Ta obdržela podle zastupitele Lukáše Tomana (Fórum Blansko) mimo jiné sdělení, že město neví, kolik firem a kdo se do této veřejné zakázky přihlásil, tedy do zakázky, u které je samotné město Blansko jejím zadavatelem.
„Taková odpověď je potom už i za hranou elementární slušnosti, možná i zdravého rozumu. Již měsíce přitom zakázka probíhá a jedná o ní radou města ustanovená komise,“ poznamenal. Poukazuje i na to, že nedávno městští radní jednoho uchazeče z tendru vyřazovali, tedy museli mít informace.
Podoba nového krytého bazénu |
Toman stejně jako jeho zastupitelský kolega Jan Došek za stejné uskupení se proto rozhodli vymoci informace pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Město jim žádost zatrhlo, krajský úřad, ke kterému se odvolali, ale blanenský verdikt zrušil a nařídil informace poskytnout.
Lhůta na jejich poskytnutí už uplynula, nicméně informací se opozice nedočkala. Radnice naopak vydala prohlášení, že má jiný právní názor než krajský úřad a podává správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Případným zveřejněním nechce údajně ohrozit sledovaný tendr na zakázku za více než čtvrt miliardy.
Město nesdělilo ani počet uchazečů
Situace je o to pikantnější, že v čele Blanska stojí Jiří Crha (ODS), který zároveň sedí i právě na krajském úřadě jako náměstek a v minulosti tam dlouhé roky působil i jako ředitel. Někteří tak v nadsázce situaci popisují tak, že Crha žaluje sám sebe.
„I když může mít veřejnost pocit, že se stále nic neděje, protože zhotovitel ještě není známý, není tomu tak. V případě krytého bazénu nejde o klasické zadávací řízení, ve kterém zájemci o zakázku do určitého konkrétního termínu podají své závazné nabídky. Těmi se hned v následujícím kroku zabývá hodnoticí komise podle předem stanovených kritérií,“ vysvětloval už před časem vedoucí oddělení investic blanenského úřadu Marek Štefan.
Lázně „za všechny prachy“. Investice spolkne skoro celý rozpočet Blanska |
V případě, jaký zvolila tamní radnice, se podle něj zjišťuje zájem firem o zakázku a posuzuje se, jestli zájemci splní nezbytné kvalifikační předpoklady. „Firmy, které splní předem dané podmínky, následně podávají předběžné nabídky a v rámci dalších fází řízení se o nich s uchazeči podrobně jedná. Po vzájemných konzultacích může dojít ještě k úpravám technických požadavků nebo zpřesnění zakázky,“ doplnil.
Podle Tomana ale nic nebrání tomu říct alespoň to, kolik firem se do tendru na začátku přihlásilo. I tuto informaci totiž radnice odmítá uvést. „Budeme dále trvat na povinnosti sdělit informace ve smyslu pravomocného rozhodnuti krajského úřadu,“ dodal zastupitel s tím, že samotné podání žaloby nemá odkladný účinek pro poskytnutí. O tom by musel předběžným opatřením rozhodnout až soud.