metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 20 °C

Čtvrtek 9. května 2024. Svátek má Ctibor

Otec Masarykovy univerzity i ústavy. Špičkový právník vzešel z rodiny matematiků

  15:02
Vídeňský rodák František Weyr strávil podstatnou část života v Brně a zanechal tu nesmazatelnou stopu. Podílel se na založení Masarykovy univerzity, chvíli byl i jejím rektorem. Několikrát vedl právnickou fakultu a spolupracoval na nové československé ústavě. Od jeho narození uplynulo ve čtvrtek 145 let.
Právník František Weyr se podílel na založení Masarykovy univerzity, chvíli byl...

Právník František Weyr se podílel na založení Masarykovy univerzity, chvíli byl i jejím rektorem. Několikrát vedl právnickou fakultu a spolupracoval na nové československé ústavě. | foto: Masarykova univerzita

František Weyr se narodil do významné intelektuální rodiny, ve které hrála prim matematika. Otec Emil ji vyučoval jako profesor na vídeňské univerzitě, uznávaným matematikem byl i otcův bratr. Oba rodiče pocházeli z Čech a ve Vídni žili právě kvůli pracovním povinnostem Františkova otce. Emil Weyr zůstal vlastencem a chtěl, aby se doma hovořilo česky.

Pak se život rodiny převrátil naruby, když otec náhle onemocněl tuberkulózou. „Brzy zemřel a celá rodina se pak vrátila z Vídně do Prahy. Česky František moc neuměl, a když se přihlásil na pražskou právnickou fakultu, musel se češtinu doučovat,“ vypráví pro iDNES.cz profesor Miloš Večeřa z Katedry právní teorie Právnické fakulty Masarykovy univerzity, který se osudy Františka Weyra odborně zabýval.

Ten se nakonec jazyk doučil a nastoupil na právnickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity.

Díky Englišovi profesorem v Brně

Cestování mezi Prahou a Vídní pokračovalo i po studiu. Weyr pracoval na Ústřední statistické komisi ve Vídni, později souběžně v pražské Zemské statistické kanceláři, na Vysokém učení technickém a na právnické fakultě.

Prosazoval originální pojetí právní vědy, a tím si znepřátelil některé ostatní profesory. „S pražskou právnickou fakultou se rozhádal. Ohledně normativní teorie práva se s nimi přel i v odborném tisku, takže ho na škole moc nechtěli,“ líčí Večeřa.

Pomocnou ruku mu podal jeho přítel a pozdější několikanásobný ministr financí Karel Engliš. „Vyučoval tehdy v Brně na technické univerzitě a nabídl Weyrovi, aby tam učil také. On nabídku přijal a přestěhoval se za prací do Brna,“ popisuje profesor Večeřa.

Jihomoravské město pro něj bylo neznámé, ale svým rázem a architektonickou podobou středu města mu připomínalo rodnou Vídeň.

Přežila nacisty i komunisty. Brněnská Masarykova univerzita slaví 95 let

Brzy se seznámil s Arnoštem Heinrichem, šéfredaktorem Lidových novin. Jako pravidelný spolupracovník v nich poté v letech 1913 až 1938 publikoval několik desítek článků o aktuálních politických a právních problémech. Po vzniku republiky se na dva roky zapojil do politiky, stal se poslancem.

V politice jen kvůli ústavě

Do Revolučního národního shromáždění ho nominovali Národní demokraté a jeho velkým úkolem byla příprava nové československé ústavy. „Nebyl jediným autorem, na nové ústavě spolupracoval s několika dalšími právníky. Role Weyra ale byla významná a po schválení ústavy a konci přechodného národního shromáždění už neměl zájem v politice pokračovat,“ vysvětluje vyučující z Katedry právní teorie.

Jako zákonodárce se podílel i na tvorbě zákona o zřízení Masarykovy univerzity. Pozice Weyra a jeho přítele Engliše v založení druhé brněnské vysoké školy byla zásadní, sám Engliš byl zvolen prvním rektorem a Weyr děkanem právnické fakulty. Vyučování začalo už v akademickém školním roce 1919/1920 a po celé meziválečné období byla fakulta proslulá vysokou odbornou úrovní.

Při slavnostní promoci v aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity v roce 1947 převzal František Weyr čestný doktorát.

Děkanem byl Weyr třikrát, ve školním roce 1923/24 dokonce usedl do rektorského křesla a na univerzitě přivítal prezidenta republiky, po němž je škola pojmenována. Ve svých přednáškách na fakultě šířil normativní teorii práva, spolupracoval na mezinárodním odborném časopise a vydával vlastní odborné publikace. Plodné období přerušila až nacistická okupace a druhá světová válka.

Když se na podzim 1943 zotavoval po infarktu, zatklo ho gestapo a strávil měsíc ve vězení. „Měl štěstí, že nebyl jako někteří jiní brněnští profesoři poslán do koncentračního tábora. Důležitou oporou mu byli vysocí představitelé české vlády včetně protektorátního prezidenta Háchy, kteří ho v podstatě chránili,“ přitakává profesor Večeřa.

Proti zabrání majetku Lichtenštejnům

Po válce se sice vrátil na Masarykovu univerzitu a v menším rozsahu opět vyučoval, trápily ho však zdravotní i psychické problémy. Přesto se zajímal o nespravedlivou konfiskaci majetku lichtenštejnského knížete a jeho rodiny.

„Jako expert na mezinárodní právo vyhověl Weyr žádosti svého synovce Emila Sobičky a zpracoval v letech 1945 až 1947 celkem čtyři posudky, které zcela vylučovaly aplikaci Benešových dekretů na majetky neutrálního knížectví,“ vysvětluje historik Pavel Juřík.

Lichtenštejnové chtějí zpátky zámky i půdu, mluví o nápravě bezpráví

„Paradoxem je, že až prohlášení občanů Lichtenštejnska za Němce byla jediná cesta, jak zkonfiskovat majetek knížecí rodiny a dalších více než třiceti občanů, kteří za okupace nekolaborovali s nacisty,“ vysvětluje Juřík reálie třetí republiky. Po únorovém komunistickém převratu byl Weyr spolu s dalšími profesory z fakulty vyhozen, jako bytostný demokrat byl pro režim nepohodlný.

„Právnická fakulta byla v roce 1950 zrušena a on celou situaci těžce nesl. Bohužel ji o moc dlouho nepřežil,“ uzavírá Večeřa. Zdravotní stav se mu zhoršoval a zemřel v roce 1951, ve svých 72 letech. „Osobně si myslím, že by si profesor František Weyr zasloužil státní vyznamenání in memoriam za všechno, co pro Československou republiku udělal a jak se postavil oběma totalitám,“ dodává Juřík.

Autor:
  • Nejčtenější

Hosté sem chodívali v kravatách. Teď se tu najedí domácí i zahraniční teplákáči

5. května 2024  11:32

Dříve tu šustívaly pětitisícovky a číšníci se pohybovali po place neslyšně. Jednu dobu se říkávalo,...

Obrácený panelák spojuje linky metra. O jakou stanici se jedná? Přece Florenc

8. května 2024

Při každodenní projížďce metrem vám možná ani nedochází, kolik práce za provozem vůbec stojí. Za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Před 38 lety jela vlakem do Sovětského svazu. Z Černobylu unikal zhoubný mrak

4. května 2024  15:29

Čtenáři deníku Metro jsou skvělí. Na naši výzvu, aby přispěli svými vzpomínkami na dny, kdy...

Zálivky do korporátů jsou zbytečně plné chemie, říká omáčkář z Moravy

3. května 2024  9:21

Fermentace je tradiční metoda, která v současnosti slaví svůj comeback. Delší trvanlivost je jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Zvíře, hrdina, zabiják. Belmondo i Pitt. Filmoví kaskadéři vypadají všelijak

4. května 2024  8:49

Režisér David Leitch natočil poctu kaskadérskému řemeslu a všem, kteří se mu věnují. Není první ani...

Metropole v roce 1836. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

9. května 2024  17:57

Idylický pohled na Týnský chrám a Staroměstské náměstí zachytil v roce 1836 Karel Würbs. Šlo o nový...

Pražské metro je neoddělitelná součást tváře města, říká pro deník Metro architekt Kotas

9. května 2024  17:57

Tramvaje, metro, vlaky, mosty, veřejný prostor. Na tom chtěl pracovat už jako kluk. Tehdy ještě...

Policie pátrá po dvou vězních, uprchli z nestřeženého pracoviště v Plzni

9. května 2024  16:13

Plzeňští policisté pátrají po dvou vězních, kteří v úterý 7. května uprchli z nestřeženého...

Na to si přijdeš sám, radil Petr Štěpánek novému Jiříkovi v moderní Zlatovlásce

9. května 2024  17:42

Lákavou a zároveň zrádnou výzvu zdolává začínající herec Tomáš Weber. V nové verzi filmové...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...