„Vážení účastníci řízení, vzhledem k úmrtí Mgr. Jaroslava Homoly, soudního exekutora, oznamujeme, že exekuční činnost nadále vykonává ustanovená zástupkyně Mgr. Dagmar Charamzová. Exekuční řízení standardně probíhají dále,“ stojí na webu Homolova úřadu.
Ten uvádí 126 934 úspěšně ukončených exekucí. Desátého dubna však byl Homola z funkce soudního exekutora odvolán za neoprávněné nakládání se splátkami dlužníků, jejich zneužívání na placení dovolených svých zaměstnanců nebo krytí chybějících částek na jiných pracovních účtech.
Ze splátek dlužníků platil dovolenou v Řecku. Exekutora soud odvolal |
Soudce Nejvyššího správního soudu v rozsudku vyjmenoval dohromady 148 sporných transakcí. Figurovaly mezi nimi nejen převody mezi různými pracovními účty, ale i platby na účty třetím osobám a výběry hotovosti z bankomatů.
Některé z položek byly ve výši několika tisíc korun, ale Homola dle rozsudku nejednou převáděl i několikamilionové částky.
Obžaloba tyto přesuny vyčíslila dohromady na víc než 64 milionů korun. Peníze Homola například využil i na zaplacení dovolené pro své zaměstnance v Řecku. Ministerstvu spravedlnosti vysvětloval tyto převody tak, že došlo k omylu nebo chybě jeho zaměstnanců.
Exekutor kvapně prodal víno, aby se prý nezkazilo. Chyba, řekly soudy |
„Závažně porušil povinnosti soudního exekutora. Ohrozil důvěru ve spravedlivý výkon exekuční činnosti. Pochybení neuznal a z ničeho nevyplývá, že by se poučil,“ prohlásil soudce Jiří Palla. Homola se ke kárnému soudu nedostavil, ani se předem neomluvil.
Odvolání z funkce je nejpřísnější postih, který může kárný senát exekutorovi uložit. Věcí se zabývala i policie, případ ale odložila. Nikdo si totiž nikdy nestěžoval, že by mu peníze chyběly.