metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 5 °C

Úterý, 10. prosince 2019. Svátek má Julie.
Královna Judita
Větší foto
Královna Judita | foto: Metro.cz

Královna Judita už má tvář, teď hledají krále Vladislava II.

17. září 2018  12:34 Pavel Hrabica Metro.cz
Byla údajně krásná a dožila se vysokého věku. Teď konečně víme, jak Judita Durynská vypadala.

Ostatky druhé manželky českého krále Vladislava II. Judity nalezli archeologové už v padesátých letech minulého století při archeologickém průzkumu románské baziliky a kláštera v Teplicích.

Z nich už tehdy vyzkoumali, že česká královna měřila asi 160 centimetrů. Zemřela v odhadovaném věku sedmdesát pět až osmdesát let a co bylo nejvíc překvapující, v okamžiku úmrtí měla naprosto zdravý chrup. „Kronikáři o ní psali, že byla ženou znamenité krásy,“ říká Augustin Andrle, historik a bývalý poslanec, který významně přispěl k tomu, že teď už víme, jak královna ve skutečnosti vypadala. „Zatím jsme vycházeli v představách z toho, že o první ženě země by tehdejší kronikáři, i kdyby skutečnost byla jiná, asi jinak nepsali,“ říká Andrle z trochou humoru.

Díky Andrleho iniciativě a spolupráci s Antropologickým oddělení Národního muzea, kde jsou ostatky Judity Durynské uloženy, byla lebka naskenována a vytvořena přesná digitální kopie. Na konečné podobě se podílel Cicero Moraes, renomovaný brazilský 3D specialista na vytváření lidské podoby z kosterních pozůstatků. „Lidé si obvykle myslí, že konečné ztvárnění je většinou umění, jen malý zbytek tvoří vědecké poznatky,“ říká brazilský odborník. „Ale podoba královny Judity je z devadesáti dvou procent věda, z osmi procent umění,“ uvedl Cicero Moraes během oficiálního představení tváře panovnice. Jedním ze složitých momentů bylo podle něho správné umístění odlomených kousků obličejové části lebky a počítačové doplnění chybějících kůstek. K uměleckým částem rekonstrukce počítá Moraes především finální barva kůže, tvar obočí, vlasů a všeho, co nelze vědecky doplnit. „Tady se jedná o umělecký vklad,“ dodává Cicero Moraes.

Dalším významným krokem by mohl být nález hrobu krále Vladislava II. „Víme, že je pohřbený ve Strahovském klášteře,“ řekl deníku Metro Augustin Andrle. Pátrat začal ve spolupráci s premonstráty, kterým klášter patří, už před dvěma lety. zatím narazili na několik výdutí, ty byly prázdné. „Klášter během staletí několikrát přestavovali, záznam o královské hrobce není,“ dodává Andrle. Teď se možná blíží k úspěšnému konci. Pokud jsou zjištěné pátračů správná, během měsíce bychom už mohli pohlédnout i do „tváře“ druhého českého krále z rodu Přemyslovců. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude nám stačit patnáct tisíc korun, myslí si příští penzisti

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2019  12:46

Navrhovanou minimální mzdu nepovažují Češi za důstojnou. Většinu ale čeká důchod právě této výše.  celý článek

Parkoviště P+R bývají plná i zbytečná

Stanice bude během rekonstrukce v provozu, uzavřena bude pouze během dvou...
vydáno 10. prosince 2019  10:26

V Braníku a Běchovicích za pár dní otevřou 179 parkovacích míst pro přespolní.  celý článek

Vlasov o zásahu v Praze pochyboval

Generál Andrej Andrejevič Vlasov
vydáno 10. prosince 2019  5:49

Zastupitelé pražských Řeporyjí budou o pomníku vlasovcům jednat dnes večer. Kdo byl generál Vlasov? Kdo vlasovci? Kde jsou v Praze pohřbeni? „Není pravda,...  celý článek

Střed světa (možná) najdete taky uprostřed Železných hor

Výhled od zříceniny hradu Oheb na sečskou přehradu
vydáno 9. prosince 2019  16:46

Hory plné železných rud jsou ale plné i temné historie a neméně úžasných scenerií.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám