metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 19 °C

Sobota, 21. září 2019. Svátek má Matouš.
Poprvé umožnily odborné firmy prohlídku poškozených kabelů v tunelu Blanka....
Dalších 10 fotografií v galerii
Poprvé umožnily odborné firmy prohlídku poškozených kabelů v tunelu Blanka. Voda do něj natekla po přívalových deštích v roce 2013 vjezdy na Letenské pláni a na Malovance. | foto: ČTK

Kudy se dostala do Blanky voda, která zničila kabely? Vjezdy na Letné a Malovance

6. března 2015  13:44 ČTK
Spekulace, ale hlavně mlčení všech v kauze vodou poškozených kabelů v Blance, dnes prolomili zástupci dodavatelských firem. Voda se podle nich do tunelu dostala v roce 2013 z Letenské pláni a Malovanky.

Firmy ukládaly kabely pod chodníky, do takzvaných průchodek, na jaře 2013. Na konci dubna přišly přívalové deště. Víka v chodnících byla v tu chvíli ještě  nedodělaná, nebo ještě zcela netěsnila. „Pokud budou všechny poklopy zavřené, dovnitř se voda nedostane, jsou vodotěsné. Pokud by přišel déšť nyní, voda by se ke kabelům již nedostala,“ řekl Alexandr Butovič, výrobní ředitel firmy Satra, která je hlavním projektantem tunelu.

Do Blanky natekla voda právě v roce 2013 vjezdy na Letenské pláni a na Malovance. Potom se dostala do chodníků a poškodila kabely, které jimi vedou.

V nejnižším místě tunelu jsou čerpadla, která vodu odvedou

Právě zničené kabely způsobily odklad zprovoznění Blanky na přelomu března a dubna. Vedení hlavního města nyní jedná s dodavateli, jak problém technicky vyřešit a kdo zaplatí nové kabely a jejich instalaci.

Za normálního stavu, pokud jsou poklopy zavřené, voda podle Butoviče steče tunelem do nejníže položeného místa tunelu. Tam ji odčerpají čerpadla a k technickému vybavení Blanky se nedostane.

Kdo problém zavinil a kdo zaplatí výměnu poničených kabelů zatím není jasné. Stejně tak není známo technologické řešení výměny, nejasný je tudíž i termín zprovoznění Blanky. Magistrát i dodavatelské firmy nyní čekají na posudek soudního znalce a vyjádření pojišťoven.

Dolínkovi stačí, když bude vědět, kdo to zaplatí

Všechny firmy vinu za zničení kabelů odmítají. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) dnes opět odmítl, že by poškozené kabely měla platit Praha. „Zbývá vyměnit tyto kabely, provést zkoušky a Pražané mohou tunelem jezdit. Mně stačí, když mi dodavatelé řeknou, kdo z nich to zaplatí,“ řekl.

Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. V průběhu let se stavba prodražila minimálně o šest miliard korun, tunel si tak vyžádá asi 37 miliard korun. Rozhodčí soud řešil spory Prahy s Metrostavem o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Záchranářka si doběhla až na mistrovství světa

Relax po celodenním zápřahu.
vydáno 20. září 2019  5:00

Běžkyně s postavou gazely prošla sportovním gymnáziem, sportovní obor studovala i na vysoké škole. Při tom dva roky pracovala za barem, živila se jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám