metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

  5:52
Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z nich umírá prokazatelně na následky kouření. Což je přibližně stejné, jako by se každý rok vylidnil jeden Benešov.

Podle projektu Česko v datech je naše země sedmá na světě ve spotřebě cigaret na hlavu. Každý člověk starší 15 let jich ročně vykouří 2400. I když se do této statistiky počítají i cigarety, které nakoupí a vykouří cizinci, jedná se o varovné údaje. Ale i tak odborníci na problematiku sdílejí spíše pozitivní pocity. Pravidla, která se podařilo před pár lety prosadit, nesou své ovoce.

Jde to dolů

  • Od roku 2012 se počet kuřáků v Česku snížil o sedm procent. To je asi o 140 tisíc méně z těch, kteří užívali tabákové výrobky.
  • Podle odhadu samotných producentů cigaret budou za deset let v Evropě země, které budou zcela nekuřácké.

„Tento trend odráží mimo jiné zavedení protikuřáckého zákona,“ říká Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka. Na nejrůznější kampaně a osvětu, které prezentují rizika kouření, reagují lidé buď tím, že vůbec nezačnou kouřit, nebo hledají cesty. „V Česku je už přes čtyřicet specializovaných center pro závislé na tabáku a také kolem dvou set lékáren, které poskytují poradenství,“ připomíná Vedralová.

„Postupně se přibližujeme k zemím západní Evropy, kde už kouří jen velmi malá část populace,“ komentuje trend Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Co ale stále převládá, jsou klasické cigarety, které, na rozdíl od elektronických variant, neškodí jenom samotnému kuřákovi, ale i okolí.

„Přes čtyřicet procent uživatelů elektronických cigaret uvádí, že si vedle toho zapálí i běžnou cigaretu,“ popisuje poslední zjištění Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu. Počet těch, kteří nikdy nekouřili a rovnou začali s elektronickou variantu, se však u nás loni, v porovnání s rokem 2019, zdvojnásobil. Týká se to především mladých lidí. Tabákové koncerny proto sázejí na prezentaci na sociálních sítích.

„Zahřívaný tabák a elektronické cigarety působí na mladé lidi atraktivněji než klasické cigarety. Slouží jako statusový symbol, který chtějí sdílet, proto je začnou užívat. V případě nikotinu je cesta od příležitostného užívání k závislosti velmi krátká,“ uvádí adiktolog Adam Kulhánek.

Závislost na nikotinu vzniká u lidí do 25 let až sedmkrát rychleji než u starších osob. „Tabákové firmy využívají influencery na sociálních sítích, i když to odporuje regulaci i etickým kodexům. Je potřeba, aby tomu politici i rodiče dětí věnovali pozornost, protože tyto produkty jsou velmi lehce návykové,“ říká Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Tato věková skupina je rozvojem závislosti ohrožena nejvíce,“ doplňuje Adam Kulhánek.

Nikotinové fígle

  • Závislost na cigaretě způsobuje nikotin obsažený v tabáku.
  • Aby cigareta prošla testy na množství vdechovaného nikotinu (do 1 miligramu), jsou v obalech filtrů drobné otvory, přes které se při laboratorních zkouškách nasávaný nikotin ředí vzduchem.
  • Kuřák ale drží cigaretu za filtr a prsty otvory ucpává. Do plic mu tedy jde víc nikotinu, a zvyšuje se tak jeho závislost na této látce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám