metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Nejdražší zlatá mince na území České republiky bude k vidění od 5. do 7. září na veletrhu Sběratel. | foto: Veletrh Sběratel

Kuriozity z trezorů sběratelů budou k vidění na výstavišti v Letňanech

  12:29
Nejdražší zlatá mince v Česku, populární mince se Čtyřlístkem nebo nové známky České pošty jsou největšími lákadly veletrhu Sběratel, který začíná ve čtvrtek v Letňanech.

Kuriozity veletrhu

Mince se Čtyřlístkem, kterou lze platit na Cookových ostrovech.

  • Na veletrhu bude v prodeji omezená série 500 mincí s populárním komiksovým Čtyřlístkem, která je i skutečným platidlem na Cookových ostrovech.
  • 80. narozeniny francouzského herce J. P. Belmonda připomíná pohlednice, která bude na veletrhu ke koupi. Ústředním motivem dopisnice je motiv klasického filmu Muž z Honkongu..

Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě nabídne možnost nakoupit známky, mince, pohlednice, minerály, staré reklamy a další sběratelský materiál od 260 vystavovatelů z 35 zemí. "Návštěvníci se mohou těšit třeba na největší evropskou minci z ryzího zlata o váze 31,1 kg, což je přesně 1000 uncí," popisuje jeden z organizátorů Jindřich Jirásek.

Investiční unikát byl vyražen v Rakouské mincovně v roce 2004. Nominální hodnota mince o průměru 37 cm, které se přezdívá Big Phil, je 100 tisíc eur. "Dnešní hodnota je víc než desetinásobná. Vzhledem ke stávající ceně zlata má hodnotu 1,1 milionu eur," vypočítává Jirásek.

Během veletrhu budou k dispozici návštěvníkům, stejně jako v minulých letech, také služby znalců, kteří bezplatně ohodnotí sbírky známek, mincí nebo minerálů. Veletrh Sběratel na letňanském výstavišti začíná ve čtvrtek. Otevřen je denně od 10 hodin, ve čtvrtek a pátek do 18 hodin, v sobotu pak jen do 16 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek