metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Dalších 10 fotografií v galerii
Takhle znají vilu kolemjdoucí. Pohled je z mostu přes Čertovku. | foto: Metro

Lidé chtějí ve Werichově vile muzeum V+W a Holana, ukázala anketa

  12:45
Lidé chtějí ve Werichově vile na pražské Kampě nejvíc muzeum Voskovce, Wericha a básníka Holana, které plánuje Museum Kampa Medy Mládkové. Druhý v anketě skončil projekt organizace Post Bellum, třetí návrh Charty 77. V anketě hlasovalo více než 9500 lidí, obyvatel Prahy 1 bylo 307 z nich, informovala dnes mluvčí městské části Veronika Blažková. Výsledek ankety není pro zastupitelstvo při rozhodování směrodatný.

O vile

  • Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě.
  • Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna.
  • Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.
  • Bydlel zde i buditel Josef Dobrovský.

„Anketa sice pro samotné rozhodnutí není závazná, ale očekávám, že nově zvolení zastupitelé městské části Praha 1 budou výsledky respektovat,“ uvedl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Lidé hlasovali pomocí hlasovacích lístků, webového formuláře a SMS od 18. září do 18. října. Projekt Musea Kampa podpořilo 6898 z celkem 9541 hlasujících. Post Bellum podpořilo 2098 hlasů a pro Chartu 77 hlasovalo 494 osob. Celkem 24 lidí si nevybralo žádnou ze tří nabízených možností.

O pronájem památky se vedení městské části neúspěšně snaží více než deset let. Naposledy komise za vítěze po výběrovém řízení určila Nadaci Jana a Medy Mládkových. Na druhém místě skončilo Post Bellum, na třetím Charta 77. Zastupitelé se ale nedokázali na nájemci shodnout.

Tři projekty

  • Museum Kampa chce ve vile vybudovat stálou expozici, která by se týkala Voskovce a Wericha a básníka Vladimíra Holana, který ve vile také bydlel. Chtějí také v domě pořádat dočasné výstavy, malé festivaly nebo divadelní představení.
  • Post Bellum by rádo ve vile vytvořilo místo, které by bylo zaměřeno na výstavy, výchovu nebo komunitní aktivity. Vzniknout by tu také mělo centrum dokumentující totalitní režimy 20. století a archiv Wericha, Voskovce a Holana. V plánu dále má divadelní představení, besedy nebo hry.
  • Charta 77 chtěla z vily udělat místo mezigeneračního setkávání s knihovnou, galerií, divadelním sálem, prostorem pro pohybové aktivity a malou kavárnou. Zástupci Charty 77 uzavřeli s nadací Mládkových memorandum o případné vzájemné spolupráci při spravování vily.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek