metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Dalších 10 fotografií v galerii
Takhle znají vilu kolemjdoucí. Pohled je z mostu přes Čertovku. | foto: Metro

Lidé chtějí ve Werichově vile muzeum V+W a Holana, ukázala anketa

  12:45
Lidé chtějí ve Werichově vile na pražské Kampě nejvíc muzeum Voskovce, Wericha a básníka Holana, které plánuje Museum Kampa Medy Mládkové. Druhý v anketě skončil projekt organizace Post Bellum, třetí návrh Charty 77. V anketě hlasovalo více než 9500 lidí, obyvatel Prahy 1 bylo 307 z nich, informovala dnes mluvčí městské části Veronika Blažková. Výsledek ankety není pro zastupitelstvo při rozhodování směrodatný.

O vile

  • Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě.
  • Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna.
  • Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.
  • Bydlel zde i buditel Josef Dobrovský.

„Anketa sice pro samotné rozhodnutí není závazná, ale očekávám, že nově zvolení zastupitelé městské části Praha 1 budou výsledky respektovat,“ uvedl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Lidé hlasovali pomocí hlasovacích lístků, webového formuláře a SMS od 18. září do 18. října. Projekt Musea Kampa podpořilo 6898 z celkem 9541 hlasujících. Post Bellum podpořilo 2098 hlasů a pro Chartu 77 hlasovalo 494 osob. Celkem 24 lidí si nevybralo žádnou ze tří nabízených možností.

O pronájem památky se vedení městské části neúspěšně snaží více než deset let. Naposledy komise za vítěze po výběrovém řízení určila Nadaci Jana a Medy Mládkových. Na druhém místě skončilo Post Bellum, na třetím Charta 77. Zastupitelé se ale nedokázali na nájemci shodnout.

Tři projekty

  • Museum Kampa chce ve vile vybudovat stálou expozici, která by se týkala Voskovce a Wericha a básníka Vladimíra Holana, který ve vile také bydlel. Chtějí také v domě pořádat dočasné výstavy, malé festivaly nebo divadelní představení.
  • Post Bellum by rádo ve vile vytvořilo místo, které by bylo zaměřeno na výstavy, výchovu nebo komunitní aktivity. Vzniknout by tu také mělo centrum dokumentující totalitní režimy 20. století a archiv Wericha, Voskovce a Holana. V plánu dále má divadelní představení, besedy nebo hry.
  • Charta 77 chtěla z vily udělat místo mezigeneračního setkávání s knihovnou, galerií, divadelním sálem, prostorem pro pohybové aktivity a malou kavárnou. Zástupci Charty 77 uzavřeli s nadací Mládkových memorandum o případné vzájemné spolupráci při spravování vily.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek