metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Větší foto
Pražský přívoz | foto: MAFRA

Lihovarský přívoz se má stěhovat

  5:30
Pětice sezonních lodiček přeplavila loni téměř 700 tisíc cestujících. Letošek přináší novinky.

Přívozy jsou nejen během pandemie jedním z nejhygieničtějších způsob dopravy. Jsou neuzavřené a tedy dostatečně provětrávané čerstvým vltavským ovzduším. Pětice sezonních přívozů tento víkend letos poprvé vyplula. Podle odhadů organizátora Ropid o ně bude opět zájem.

„Loni přívozy přeplavily celkem 694 tisíc cestujících a154 tisíc jízdních kol. Největší podíl měl náhradní přívoz P8 za zřícenou Trojskou lávku, který fungoval do října 2020 a jehož služeb loni využilo 240 tisíc cestujících - průměrně 884 cestujících za den a 64 tisíc kol. Z pravidelných přívozů byla tradičně nejvytíženější linka P2 mezi Podbabou a Podhořím se svými 195 tisíci cestujícími a téměř 43 tisíc koly,“ říká mluvčí Ropid Filip Drápal.

V hlavním městě lze v současnosti využít celkem sedmero přívozů. Ty jsou označeny číslem od jedné do sedmi. Jednička pendluje mezi Sedlecem a Zámky, zmiňovaná dvojka mezi Podbabou a Podhořím. Tyto dva vozí cestující celoročně.

Trojkou si můžete zkrátit cestu mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem. V budoucnu by se tento přívoz mohl posunout proti směru proudu. Během dostavby Dvoreckého mostu by podle Ropidu převážel cestující mezi břehy kus na jih od branického železničního mostu.

Čtyřka a pětka pak startují na Císařské louce a směřují do Kotevní ulice a na Výtoň. Šestka směřuje z Lahoviček do Modřan.

Sedmička začíná u Pražské tržnice, zastavuje na ostrově Štvanice a končí na Rohanském ostrově. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech i nové řády. Cestující si velmi rychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy