metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Atmosféra Vánoc a stovky figurek jsou k vidění v betlémech vystavených v domě
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Linecké a vanilkové rohlíčky, nejlepší cesta k obezitologovi

7. prosince 2020  17:46 Pavel Hrabica Metro.cz
Zíráte a baštíte vánoční cukroví. Při vánočních televizních pohádkách zřejmě přibíráme nejvíc.

Letošní prapodivná doba nám vedle intenzivní výuky všemožných on-line systémů práce a home office přinesla i větší přísun tuku. Přesto, že například ve městech přibylo cyklistů a městské lesoparky jsou plné běžců, Češi odhadem přibrali v letošním epidemickém období v průměru šest kilogramů váhy navíc nad počáteční stav v lednu tohoto roku.

Punčová vánoční chůze

Jeden vánoční punč u stánku či doma vpraví do těla zhruba 65 kcal. Tohle množství energie dostanete z těla ven asi po půlhodině chůze rychlostí čtyř kilometrů v hodině. Hodinová procházka tak „vypotí“ z těla dva punče. Na jednoho panáka rumu (pravého) ale potřebujete k jeho vypálení z těla asi 1,5 hodiny chození. Nebo si můžete středně rychle zaplavat. Za hodinu spálíte asi 520 kcal.

Blížící se Vánoce se ve značné části českých domácností nesou ve znamení konzumace tučného i sladkého jídla a přejídání se. Zároveň v této době mnoho lidí omezuje fyzické i sportovní aktivity. To může vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale také k závažnějším problémům, jako je zvýšený cholesterol. Ten je „vstupní branou“ k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Jen pro ilustraci. Pouhých deset kousků vanilkových rohlíčků a lineckého cukroví s marmeládou a k tomu voňavý vánoční punč při odpoledním televizním vánočním filmu vpraví do spokojeného těla téměř devět set kilokalorií. Což odpovídá hodně náročnému pohybu, třeba intenzivnímu hodinovému plavání v bazénu. Jedna štědrovečerní porce kapra s bramborovým salátem, polévkou a sklenkou sektu na přípitek se blíží k 1600 kilokaloriím.

Odborníci proto už s předstihem varují. „Jakákoliv dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko. Velká část dospělé české populace si nadbytečným příjmem kalorií způsobuje vysoký krevní tlak. Z toho pak pramení obezita, cukrovka,“ vypočítává Eva Kociánová z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Obezita a výrobci

  • Na jeden rok věku deset kilogramů. Výjimkou v ordinacích už nejsou desetileté děti vážící celý metrák.
  • Osobní váhy jsou v posledních letech schopné měřit hmotnost až do 160 kilogramů, dříve se vyráběly do 120 kilogramů.
  • Moderní zdravotnická lůžka pro nemocnice se v současnosti konstruují kvůli vyšší váze pacientů pro zatížení 200 a více kilogramů.

Přesto není nutné vyhýbat se přes svátky i „nezdravým“ radovánkám. I vánoční cukroví lze vylepšit surovinami, které obsahují méně kalorické živiny. Doslazovat ho lze místo klasického cukru ovocem, nemusíte se odříkat ani štědrovečerního kapra, místo obalu ze strouhanky vám i jemu víc prospěje pečení v troubě. Přesto největším vánočním benefitem je pohyb. Absolvovat denně několik tisíc kroků doporučují nejen kardiologové. „Předpokladem ovšem je, abychom žádný den neklesali pod šest tisíc kroků a alespoň část týdne se snažili tento počet kroků nachodit jako souvislou hodinovou procházku,“ doporučuje Aleš Linhart, primář kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Někteří doporučují ještě vyšší dávky. „Ujít za den svěží chůzí osm až deset tisíc kroků je prospěšné,“ říká internistka Kociánová.

Během vánočních svátků přibírají lidé na váze jeden až dva kilogramy, velcí jedlíci si ovšem v průměru „polepší“ až o pět kilo. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy