metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Linecké a vanilkové rohlíčky, nejlepší cesta k obezitologovi

  17:46
Zíráte a baštíte vánoční cukroví. Při vánočních televizních pohádkách zřejmě přibíráme nejvíc.

Letošní prapodivná doba nám vedle intenzivní výuky všemožných on-line systémů práce a home office přinesla i větší přísun tuku. Přesto, že například ve městech přibylo cyklistů a městské lesoparky jsou plné běžců, Češi odhadem přibrali v letošním epidemickém období v průměru šest kilogramů váhy navíc nad počáteční stav v lednu tohoto roku.

Punčová vánoční chůze

Jeden vánoční punč u stánku či doma vpraví do těla zhruba 65 kcal. Tohle množství energie dostanete z těla ven asi po půlhodině chůze rychlostí čtyř kilometrů v hodině. Hodinová procházka tak „vypotí“ z těla dva punče. Na jednoho panáka rumu (pravého) ale potřebujete k jeho vypálení z těla asi 1,5 hodiny chození. Nebo si můžete středně rychle zaplavat. Za hodinu spálíte asi 520 kcal.

Blížící se Vánoce se ve značné části českých domácností nesou ve znamení konzumace tučného i sladkého jídla a přejídání se. Zároveň v této době mnoho lidí omezuje fyzické i sportovní aktivity. To může vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale také k závažnějším problémům, jako je zvýšený cholesterol. Ten je „vstupní branou“ k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Jen pro ilustraci. Pouhých deset kousků vanilkových rohlíčků a lineckého cukroví s marmeládou a k tomu voňavý vánoční punč při odpoledním televizním vánočním filmu vpraví do spokojeného těla téměř devět set kilokalorií. Což odpovídá hodně náročnému pohybu, třeba intenzivnímu hodinovému plavání v bazénu. Jedna štědrovečerní porce kapra s bramborovým salátem, polévkou a sklenkou sektu na přípitek se blíží k 1600 kilokaloriím.

Odborníci proto už s předstihem varují. „Jakákoliv dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko. Velká část dospělé české populace si nadbytečným příjmem kalorií způsobuje vysoký krevní tlak. Z toho pak pramení obezita, cukrovka,“ vypočítává Eva Kociánová z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Obezita a výrobci

  • Na jeden rok věku deset kilogramů. Výjimkou v ordinacích už nejsou desetileté děti vážící celý metrák.
  • Osobní váhy jsou v posledních letech schopné měřit hmotnost až do 160 kilogramů, dříve se vyráběly do 120 kilogramů.
  • Moderní zdravotnická lůžka pro nemocnice se v současnosti konstruují kvůli vyšší váze pacientů pro zatížení 200 a více kilogramů.

Přesto není nutné vyhýbat se přes svátky i „nezdravým“ radovánkám. I vánoční cukroví lze vylepšit surovinami, které obsahují méně kalorické živiny. Doslazovat ho lze místo klasického cukru ovocem, nemusíte se odříkat ani štědrovečerního kapra, místo obalu ze strouhanky vám i jemu víc prospěje pečení v troubě. Přesto největším vánočním benefitem je pohyb. Absolvovat denně několik tisíc kroků doporučují nejen kardiologové. „Předpokladem ovšem je, abychom žádný den neklesali pod šest tisíc kroků a alespoň část týdne se snažili tento počet kroků nachodit jako souvislou hodinovou procházku,“ doporučuje Aleš Linhart, primář kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Někteří doporučují ještě vyšší dávky. „Ujít za den svěží chůzí osm až deset tisíc kroků je prospěšné,“ říká internistka Kociánová.

Během vánočních svátků přibírají lidé na váze jeden až dva kilogramy, velcí jedlíci si ovšem v průměru „polepší“ až o pět kilo. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek