metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Bratislavská tramvaj T3
Bratislavská tramvaj T3 | foto: DPB

MHD v Bratislavě bude celý týden zdarma. Místo lístku cestujícím stačí řidičák

10. září 2014  10:30,  aktualizováno  11.9 11:37 Jiří Bigas Metro.cz
Bratislavský dopravní podnik se letos znovu zapojí do Evropského týdne mobility. Speciální akcí při této příležitosti chce už počtvrté oslovit především řidiče. Před cestou autem mají zkusit dát přednost MHD, která pro ně bude od 15. do 21. září zdarma. U sebe musí mít „polepšený“ šofér jen platný řidičský průkaz, kterým se prokáže místo lístku.

Cílem akce je upozornit řidiče na výhody veřejné dopravy. Kdo dá alespoň na týden před autem přednost MHD, může se podle příznivců tohoto kroku sám přesvědčit, jak nákladná a neefektivní je individuální doprava autem do zaměstnání či do školy, která každý den přispívá ke znečišťování životního prostředí a dopravním komplikacím v metropoli.

V noci si i řidič musí koupit lístek

Akce přitom neplatí jen pro Bratislavany či Slováky. Výhody bezplatné MHD si mohou užít všichni držitelé řidičského průkazu vydaného v libovolné zemi, která je členem Evropské unie. Bezplatná doprava se vztahuje na všechny denní linky v rámci celé metropole. V nočních a regionálních spojích se bude muset i řidič prokázat platnou jízdenkou.

Šoféři však průkaz nesmějí v žádném případě zapomenout doma. Mluvčí bratislavského dopravního podniku varovala, že se nebude možné řidičákem prokázat dodatečně jako v případě, že narazíte na revizora a nemáte u sebe klasickou tramvajenku.

Držitelé tramvajenky peníze zpátky nedostanou

Žádné výhody z této akce naneštěstí neplynou pro běžné cestující. Podle bratislavského dopravního podniku není ve finančních možnostech jeho ani magistrátu, aby v rámci tohoto mimořádného týdne vracel peníze držitelům tramvajenek nebo prodlužoval jejich platnost. I tak představuje zvýšený zájem o MHD velkou finanční zátěž. „DPB, a.s. zaznamenal za minulý rok v září ztrátu na tržbách ve výši 300 tisíc eur,“ uvedla mluvčí bratislavského dopravního podniku Adriana Volfová. Přesto podle ní není nutné posilovat běžné spoje. „V minulosti jsme sledovali situaci a dělali si průzkumy během daného týdne a nezaznamenali jsme žádné problémy. Pokud by se však situace změnila a nepostačovaly by kapacity, dokážeme suplovat přeplněnost spojů záložními vozidly,“ dodala.

V Praze se žádná podobná akce podle Ropidu, který organizuje městskou hromadnou dopravu v metropoli, nechystá. „My teď v rámci Evropského týdne mobility budeme mít celou řadu akcí, ale tento způsob podpory neplánujeme,“ řekl Metru mluvčí Ropidu Filip Drápal. Znamenalo by to podle něj velkou finanční zátěž. Rozhodnutí navíc nepřísluší organizaci, ale muselo by padnout na úrovni města. O podobné akci zatím neuvažuje ani pražský dopravní podnik „Nicméně bude jistě zajímavé sledovat, s jakým ohlasem se tato akce setkala v Bratislavě,“ řekl Metru mluvčí dopravce Jiří Štábl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Budovy, které dosloužily svému účelu. Co s nimi bude?

Nádraží Vyšehrad -  Kousek pod Vyšehradem se rozpadá kdysi krásná, secesní...
vydáno 3. března 2021

Ať už to dříve byly významné továrny, centra společenského života nebo klíčové součásti infrastruktury, po desítkách nebo dokonce stovkách let svému účelu...  celý článek

Pozor na odhalené kotníky! Samozvaná moderní módní policie řádí na Facebooku

Úlovek z MHD
vydáno 2. března 2021  6:00

Členové Spolku odpůrců odhalených kotníků chtějí načapat i vás. Nejvíc fotografických úlovků mají z Prahy.  celý článek

Biologické hodiny nečekají. Umělá inteligence pomáhá lidem vybrat správné embryo

Děti a umělá inteligence jsou také oblíbenou sci-fi zápletkou pro filmaře.
vydáno 1. března 2021  18:00

Nákup vozu lze odložit. Není to tragédie. Zplození potomka je ale limitováno.   celý článek

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

Práce na Barrandovských terasách
vydáno 1. března 2021  5:34

Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám