metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Bratislavská tramvaj T3 | foto: DPB

MHD v Bratislavě bude celý týden zdarma. Místo lístku cestujícím stačí řidičák

  10:30,  aktualizováno  11.9 11:37
Bratislavský dopravní podnik se letos znovu zapojí do Evropského týdne mobility. Speciální akcí při této příležitosti chce už počtvrté oslovit především řidiče. Před cestou autem mají zkusit dát přednost MHD, která pro ně bude od 15. do 21. září zdarma. U sebe musí mít „polepšený“ šofér jen platný řidičský průkaz, kterým se prokáže místo lístku.

Cílem akce je upozornit řidiče na výhody veřejné dopravy. Kdo dá alespoň na týden před autem přednost MHD, může se podle příznivců tohoto kroku sám přesvědčit, jak nákladná a neefektivní je individuální doprava autem do zaměstnání či do školy, která každý den přispívá ke znečišťování životního prostředí a dopravním komplikacím v metropoli.

V noci si i řidič musí koupit lístek

Akce přitom neplatí jen pro Bratislavany či Slováky. Výhody bezplatné MHD si mohou užít všichni držitelé řidičského průkazu vydaného v libovolné zemi, která je členem Evropské unie. Bezplatná doprava se vztahuje na všechny denní linky v rámci celé metropole. V nočních a regionálních spojích se bude muset i řidič prokázat platnou jízdenkou.

Šoféři však průkaz nesmějí v žádném případě zapomenout doma. Mluvčí bratislavského dopravního podniku varovala, že se nebude možné řidičákem prokázat dodatečně jako v případě, že narazíte na revizora a nemáte u sebe klasickou tramvajenku.

Držitelé tramvajenky peníze zpátky nedostanou

Žádné výhody z této akce naneštěstí neplynou pro běžné cestující. Podle bratislavského dopravního podniku není ve finančních možnostech jeho ani magistrátu, aby v rámci tohoto mimořádného týdne vracel peníze držitelům tramvajenek nebo prodlužoval jejich platnost. I tak představuje zvýšený zájem o MHD velkou finanční zátěž. „DPB, a.s. zaznamenal za minulý rok v září ztrátu na tržbách ve výši 300 tisíc eur,“ uvedla mluvčí bratislavského dopravního podniku Adriana Volfová. Přesto podle ní není nutné posilovat běžné spoje. „V minulosti jsme sledovali situaci a dělali si průzkumy během daného týdne a nezaznamenali jsme žádné problémy. Pokud by se však situace změnila a nepostačovaly by kapacity, dokážeme suplovat přeplněnost spojů záložními vozidly,“ dodala.

V Praze se žádná podobná akce podle Ropidu, který organizuje městskou hromadnou dopravu v metropoli, nechystá. „My teď v rámci Evropského týdne mobility budeme mít celou řadu akcí, ale tento způsob podpory neplánujeme,“ řekl Metru mluvčí Ropidu Filip Drápal. Znamenalo by to podle něj velkou finanční zátěž. Rozhodnutí navíc nepřísluší organizaci, ale muselo by padnout na úrovni města. O podobné akci zatím neuvažuje ani pražský dopravní podnik „Nicméně bude jistě zajímavé sledovat, s jakým ohlasem se tato akce setkala v Bratislavě,“ řekl Metru mluvčí dopravce Jiří Štábl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek