metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

  14:48
Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní sedmdesátníci jsou průkopníky oblasti technologií a že nepatří do „starého železa“.

Traduje se, že senioři IT technice příliš nehoví. A také že snadno naletí šmejdům z internetu. Není to vždy tak.

Jsem na internetu od kolébky, žádný strach
Příkladem mohou být čeští miliardáři Eduard Kučera a Pavel Baudyš, zakladatelé světoznámé antivirové a softwarové firmy Avast. Majetek každého z nich podle prestižního časopisu Forbes přesahuje 21 miliard korun. Svou kariéru rozjeli před 30 lety a dotáhli to až na světové burzy. O těchto dvou mužích by si tedy málokdo troufal tvrdit, že jsou v internetovém prostoru vyplašenými neználky. To jen pro ilustraci, jak je to s digitálními schopnostmi generací. Tvrdá fakta totiž ukazují, že to se zaostalostí starších nebude tak horké. „V on-line prostředí se cítím bezpečně, vždyť se tam pohybuji od dětství nemůže mě nic překvapit,“ parafrázuje Václav Forst ze společnosti STEM/MARK postoje mladých lidí. Výzkum, který prováděli tazatelé pro mBank, ukázal, že míra bohorovnosti a neopatrnosti je v internetovém prostoru vlastní spíše vnoučatům než babičkám a dědečkům – ve výzkumu lidé starší 65 let.

Než na něco kliknu, tak si to nejdřív přečtu
Průzkum také zaznamenal, že mladší uživatelé přiznali, že přišli o nějaké peníze ve zhruba deseti procentech případů, kdy byl jejich webový účet, nebo dokonce finanční transakce napadeny podvodníky. „U seniorů to bylo asi o tři procenta méně,“ konstatuje Martin Podolák, ředitel produktové a procesní divize mBank. Jak si to vysvětlit? Starší lidé si jednak víc prověřují, a hlavně čtou, co se po nich před odkliknutím nejrůznějších nabídek a podmínek požaduje. „Mají také větší strach, což je vede k vyšší opatrnosti,“ konstatuje Forst z výzkumné agentury. Ukázalo se také, že velká lehkomyslnost vládne mezi mladšími lidmi například při připojování na nejrůznější veřejné wifiny. A to dokonce v okamžicích, kdy se přihlašují do internetového bankovnictví.

Rodičové, prarodičové! Pomozte mi!
Starší lidé si v případě nejasností a potíží, které na internetu nastanou třeba při hackerském průniku, vědí spíš rady než generace jejich vnoučat. „Zatímco s radou, jak dál, pokud měli problémy s útokem hackerů, se senioři obracejí na rodinné příslušníky jen asi ve čtyřiceti procentech, mladší generace přiznávají, že v takových případech je někdo z rodiny na prvním místě v takřka sedmdesáti procentech. S čím mají ve světě digitální techniky senioři větší problém než mladí, to jsou jejich smyslová omezení, která rostou s věkem. „Epidemie nás donutila rychleji vstoupit do této oblasti,“ konstatuje Michaela Žáčková, ředitelka sociálních služeb Prahy 9. Izolaci od vnějšího světa včetně příbuzných vyřešili například nákupem tabletů a co nejčastějším spojením seniorů s rodinou alespoň na dálku.

S prostředníkem to není vždy příjemné
„Ukázalo se ale, že technika často nebere v úvahu, že s vysokým věkem se u řady seniorů mění schopnost ovládat dotykové displeje,“ konstatuje Žáčková. Také zhoršený sluch limituje seniory při komunikaci na dálku přes počítač. „To vyžadovalo mnohdy přítomnost a pomoc sestry, což při osobních rozhovorech není jak pro seniora, tak pro jeho příbuzné vždycky nejpříjemnější,“ upozorňuje ředitelka sociálních služeb Žáčková.

Robot pomůže s roznášením medikamentů
Na druhou stranu v domově seniorů využili ve spolupráci s centrem informačních technologií High Tech Park „hračku“, robota Robina, která dokázala některým osamělým seniorům během izolace částečně nahradit kontakt s nejbližšími. Robin byl schopen si s klientem domova popovídat, převyprávět audioknihy.

Navíc měla přítomnost malého humanoida další pozitivní přínos. Robot může v případě nákazy donést seniorovi oběd či léky, aniž by sním alespoň v tomto případě přišel pracovník domova do styku a musel se kvůli tomu převlékat do ochranných oděvů.

Prospěšná IT epidemie

  • Generace mladších lidí přiznala v průzkumu, že během epidemie začala IT techniku, nákupy na internetu a platby v on-line prostředí využívat o tři čtvrtiny častěji než před vypuknutím pandemie.
  • Senioři nad 65 let sáhli po počítačích a internetu více o 34 procent. V českém průměru se užívání moderních technologií zvýšilo v průměru o 46 procent. Přibývá placení také přes mobilní telefony.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek