metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Tanečník a choreograf Štěpán Pechar | foto: Pavel HejnýMetro.cz

Muže z Malty jsem vnímal jako výzvu, nechci profesně hnít, říká tanečník Pechar

  7:34
V neděli uvede šapitó Azyl78 od 19.30 premiéru taneční one man show Štěpána Pechara, jež nese název Muž z Malty. Choreograf a umělecký šéf souboru Dekkadancers se při přípravě scénáře inspiroval svým dospíváním. V rozhovoru pro Metro Pechar nastínil, že se diváci mohou těšit na propojení tance, kresby a mluveného slova.

Po dlouhé době vás čeká představení před lidmi. Těšíte se?
Hrozně moc. Ušil jsem na sebe trochu bič, protože jde o poměrně náročné vystoupení. A jelikož jsem rok nestál na jevišti, bude to ještě těžší. Pravidelné hraní vám totiž dává pocit jistoty a ten se během pauzy ztrácí. Ale moc se těším, atmosféra v Azylu78 je krásná a zároveň si myslím, že jsem dostatečně připravený.

Pro diváky jste připravil taneční one man show Muž z Malty. Sám z ní pocházíte, je tedy představení inspirováno vaším životem?
Ano, hodně se odkazuji na historky z dětství a dospívání na Maltě, kde jsem žil do svých osmnácti let. Maminka je Malťanka a táta je Čech, takže jde o takovou osobní zpověď. Snažil jsem se zahrnout vtipné momenty a v performance se odráží i prostředí Malty nebo fungování v rodině. Ale to je jen jedna část představení, druhá je více fiktivní.

Jde o taneční vystoupení?
Nejen, doufám, že je představení vyvážené. Bude se tančit, ale zároveň mám připravený i stand-up a kresbu. Vše je velice úzce propojené. Děj sleduje komika, který teprve začíná, v průběhu představení nabírá zkušenosti a stává se lepším a známějším. Ale naráží i na různé životní mantinely. Je pro mě poměrně náročné soustředit se jak na mluvené slovo, tak na taneční části. A k tomu si musím hlídat, aby se mi netřásla ruka, když budu kreslit.

S malbou ale zkušenosti máte, že?
Mám, celý život se to se mnou táhne. V jedenácti letech jsem začal kreslit akty, což na křesťanské Maltě vedlo k vtipným situacím, zvlášť na střední škole. Z toho vycházím i v představení.

Normálně vystupujete s ostatními členy souboru Dekkadancers, zde ale budete sám. Proč?
Už dlouho jsem měl v šuplíku nápad, že bych udělal one man show, ve které propojím kresbu, stand-up a tanec. A během pandemie jsem měl prostor k přípravě. Tím, že máme studio na Jatkách78, můžu zkoušet kdykoliv. Zároveň jsem představení tohoto typu vnímal jako ohromnou výzvu, nechci profesně hnít. Člověk se občas potřebuje dostat do zóny, ve které mu není úplně příjemně. První měsíce byly příšerné, myslel jsem si, že to sám se sebou nevydržím. Naštěstí mi s režií pomáhají tanečníci Pavel Knolle a Ondřej Vinklát.

Je pro vás představení v jednom těžší?
Ano i ne. Když mi vynechá mozek a něco se pokazí, což se někdy stane, tak mě nikdo nezachrání. Pozornost bude upřena jen na mě. Ale i při vystoupení s více lidmi občas něco nevyjde. Jednou se mi stalo, že jsem stál na scéně a partnerka nepřišla. Prostě tam nebyla a já musel začít improvizovat. Má to svoje výhody a nevýhody. Premiéra se uskuteční v šapitó Azyl78, diváci tak budou kolem dokola.

Musel jste představení přizpůsobit prostoru?
Je skvělé, že to bude zrovna v šapitó, protože si myslím, že se to ke stand-upu hodí. Ale kvůli organizačním problémům jsem tam nezkoušel a připravuji se na Jatkách78. Velikostně je prostor podobný, ale rozdíl bude vhledišti. Premiéra tak bude i první generálkou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek