metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava

Větší foto
Že to dávné krvavé divadlo zajímá už jen historiky? Omyl! Temné obrazy nás pronásledují. Nejznámější hromadná poprava českých dějin, stětí 27 pánů na Staroměstském náměstí v Praze, nás ovlivňuje i 400 LET POTÉ. | foto: Getty Images

Mydlář se vrací na náměstí. Od popravy 27 českých pánů uplynulo čtyři sta let

  21:45
V listopadu loňského roku uplynula čtyři století od bitvy na Bílé hoře. A toto pondělí je to i stejná doba od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí.

„Muzeum města Prahy si toto významné výročí připomíná vydáním publikace Dvě duhy nad popravištěm/osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské, jejímiž autorkami jsou Zuzana Vojtíšková a Olga Fejtová. Pasáže z knihy si bude možné poslechnout od 20. do 24. června v Českém rozhlase Plus,“ říká pro deník Metro mluvčí muzea Martina Hoffmanová.

Zároveň Muzeum města Prahy spustilo nové speciální webové stránky věnované bělohorským událostem – staromestska-poprava.cz.

Nelehké rozhodování
Osudy rodiny Kutnaurových, v osobách Jana Kutnaura a Šimona Sušického ze Sonnenštejna, dvou měšťanů popravených při staroměstské exekuci 21. 6. 1621, jsou podle Hoffmanové především obrazem nelehkého osobního rozhodování v nepřehledné a politicky složité době. Ta totiž kladla vysoké nároky na osobní zodpovědnost. 

„Důležitou roli hrála náboženská víra. Bytostné přesvědčení v rámci konkrétního vyznání často citelně ovlivňovalo životy lidí. Příběhy zachycené v publikaci nabízejí příležitost k zamyšlení o síle věrnosti odkazu předků. Vyprávění, které přibližuje osudy konkrétních lidí, je symbolickým zobrazením toho, co prožívaly desítky dalších, může být inspirativní i pro naši dobu,“ vysvětluje Hoffmanová.

Laici a odborníci
Kniha zpracovává nejen obecně známá fakta. Vychází také z listin a obrazových dokladů, které v archivech objevila a dohledala historička a archivářka Olga Fejtová. Na základě těchto dokumentů začala skládat konkrétní osudy a vyprávěla je dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové. 

„Ta využila svou zkušenost s výstavbou dramatických struktur, nechávala fakta ve své fantazii ožívat a začala psát příběh plný nečekaných souvislostí. Postupně se v něm objevovaly otázky spojené nejen s historií, ale také ty, které přesahují konkrétní dobu,“ doplňuje pro Metro Vojtíšková.

Rekonstrukce
Historickou událost si mohou zájemci dnes připomenout přímo na Staroměstském náměstí. Spolek Rytíři Koruny České tu pod záštitou Prahy 1 po několika měsících příprav odehraje divadlo na počest památky popravených. Účastnit se mají šermíři, jezdci na koních nebo třeba kat. Na samotné rekonstrukci exekuce se podílí přes 120 účinkujících. Divadlo na začátku uvede historička Marie Koldinská přednáškou. Celou akci pak zakončí další přednáška specialisty na hrdelní a útrpné právo Martina Foltýna o katu Mydlářovi.

Kříže na dlažbě
Místo popravy a smutný konec stavovského povstání připomínají dlažební kostky, které vyznačují prostor, kde stálo popraviště. Původní pódium rozebrali a věnovali klášteru milosrdných bratří Na Františku. Proces před čtyřmi stovkami let začal v pět hodin ráno. Popravčím byl ustanoven kat Jan Mydlář, který měl připraveny čtyři meče. Popravy trvaly do deseti hodin dopoledne.

Následné zotročení
Staroměstská exekuce představuje nebývale krutou tečku za událostmi, které začaly třetí pražskou defenestrací 23. května 1618. Exekuce byla hrozivým představením, jež mělo dokázat tehdejší Evropě, že se Habsburkové nenechají zastrašit stavovským povstáním a žádná protestantská vzpoura nemůže ohrozit jejich autoritu. Tento šokující akt v důsledku upevnil vládu Habsburků na českém trůně a odradil další potenciální odboj proti nim.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek