metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: worldlandtrust.org

Na děti. Na psy. Na léčbu rakoviny. Charitativní nabídky útočí ze všech stran

11. srpna 2019  6:19,  aktualizováno  16:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Velké firmy automaticky přispívají na charitu tím, že odvádějí část zisku na nejrůznější projekty. Jsou ale organizace, jež primárně podnikají a nabízejí výrobky s tím, že když si je koupíte, prospějete jiným. Některé nabídky mohou vyvolat pochyby.

Jedná se o skutečnou charitu, nebo jen vyvolání soucitu a zisk za každou cenu? Takové otázky si kladou lidé denně, když třeba i v ulicích narážejí na prodej všemožných předmětů na „dobrou“ věc. „Setkávám se s tím,“ říká Martin Bednář, který působí jako poradce v oblasti prodeje. „Byl jsem nedávno svědkem toho, jak zástupce jedné velké světové organizace tvrdě tlačil na starého pána, aby přispěl na nějaké brazilské pralesy,“ říká Bednář. „Nechci snižovat význam pralesů, ale ten dědeček nedával peníze dobrovolně, ale proto, že byl tvrdě zmanipulovaný,“ vysvětluje Martin Bednář a dodává, že se nejedná ani tak o využívání lidské dobroty jako spíš o její zneužívání.

Deník Metro narazil na sporné jednání jiného charitativního projektu. Přítelkyně Pavla Hrubého si koupila na internetu náramek. Přispěla tím na výsadbu stromu. „Když jsem se ale na internetu podíval, jak systém funguje, nestačil jsem se divit,“ říká Hrubý. Společnost Earthkarma prodává náramky za 350 korun, jenže podle dostupných údajů vyjde vysázení stromu na něco málo přes dvacet korun z celkové částky náramku. Výsadbu totiž zajišťuje organizace Onetreeplanted, ta avizuje, že jeden strom se rovná jeden dolar.

Čtenář Metra si spočítal, že Earthkarma, která podle něho využívá zhoršující se klimatickou situaci, za šest tisíc prodaných náramků inkasovala za pár měsíců více než dva miliony korun (v současnosti inzeruje Earthkarma již více než sedm tisíc vysazených stromů). Společnost jsme proto oslovili. Na jejích webových stránkách neuvádí své kontaktní údaje, oficiální sídlo firmy. Ta je k dohledání až v obchodních podmínkách, není tu ani telefonní číslo. Jen to, že zakladatelé jsou Nela a František.

Boj o planetu Zemi

  • Možnost přispět vysazením stromu nabízí víc organizací.
  • One Tree Planted ze Spojených států nabízí kromě prodeje třeba triček za deset dolarů i pouhé zaplacení jednoho dolaru, za který se pořídí jeden strom.
  • Přes Plant For The Planet, kterou podporuje například monacký kníže Albert, lze podpořit sázení stromu koupí předmětů od jednoho do zhruba 25 eur.

Oslovili jsme Earthkarmu pouze přes e-mail s dodatkem, že nás zajímají náklady na jeden strom a kdo náramky vyrábí. A také, proč neposkytují žádný přímý kontakt. Na dotaz redakce reagoval zakladatel neziskovky František Stejskala sdělil, že stromy vysazují jejich partnerské organizace. „Naše minimalistické módní doplňky vyrábíme s přítelkyní a také dobrovolníci z celého Česka. Platíme jim slušně,“ napsal redakci deníku Metro Stejskal. Zeptali jsme se, proč jsou jejich náramky výrazně dražší než podobné předměty, které nabízejí zahraniční organizace tohoto typu – o sto a více korun. Na tento dotaz už neodpověděl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám