metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Úterý 9. srpna 2022. Svátek má Roman

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: worldlandtrust.org

Na děti. Na psy. Na léčbu rakoviny. Charitativní nabídky útočí ze všech stran

  6:19,  aktualizováno  16:19
Velké firmy automaticky přispívají na charitu tím, že odvádějí část zisku na nejrůznější projekty. Jsou ale organizace, jež primárně podnikají a nabízejí výrobky s tím, že když si je koupíte, prospějete jiným. Některé nabídky mohou vyvolat pochyby.

Jedná se o skutečnou charitu, nebo jen vyvolání soucitu a zisk za každou cenu? Takové otázky si kladou lidé denně, když třeba i v ulicích narážejí na prodej všemožných předmětů na „dobrou“ věc. „Setkávám se s tím,“ říká Martin Bednář, který působí jako poradce v oblasti prodeje. „Byl jsem nedávno svědkem toho, jak zástupce jedné velké světové organizace tvrdě tlačil na starého pána, aby přispěl na nějaké brazilské pralesy,“ říká Bednář. „Nechci snižovat význam pralesů, ale ten dědeček nedával peníze dobrovolně, ale proto, že byl tvrdě zmanipulovaný,“ vysvětluje Martin Bednář a dodává, že se nejedná ani tak o využívání lidské dobroty jako spíš o její zneužívání.

Deník Metro narazil na sporné jednání jiného charitativního projektu. Přítelkyně Pavla Hrubého si koupila na internetu náramek. Přispěla tím na výsadbu stromu. „Když jsem se ale na internetu podíval, jak systém funguje, nestačil jsem se divit,“ říká Hrubý. Společnost Earthkarma prodává náramky za 350 korun, jenže podle dostupných údajů vyjde vysázení stromu na něco málo přes dvacet korun z celkové částky náramku. Výsadbu totiž zajišťuje organizace Onetreeplanted, ta avizuje, že jeden strom se rovná jeden dolar.

Čtenář Metra si spočítal, že Earthkarma, která podle něho využívá zhoršující se klimatickou situaci, za šest tisíc prodaných náramků inkasovala za pár měsíců více než dva miliony korun (v současnosti inzeruje Earthkarma již více než sedm tisíc vysazených stromů). Společnost jsme proto oslovili. Na jejích webových stránkách neuvádí své kontaktní údaje, oficiální sídlo firmy. Ta je k dohledání až v obchodních podmínkách, není tu ani telefonní číslo. Jen to, že zakladatelé jsou Nela a František.

Boj o planetu Zemi

  • Možnost přispět vysazením stromu nabízí víc organizací.
  • One Tree Planted ze Spojených států nabízí kromě prodeje třeba triček za deset dolarů i pouhé zaplacení jednoho dolaru, za který se pořídí jeden strom.
  • Přes Plant For The Planet, kterou podporuje například monacký kníže Albert, lze podpořit sázení stromu koupí předmětů od jednoho do zhruba 25 eur.

Oslovili jsme Earthkarmu pouze přes e-mail s dodatkem, že nás zajímají náklady na jeden strom a kdo náramky vyrábí. A také, proč neposkytují žádný přímý kontakt. Na dotaz redakce reagoval zakladatel neziskovky František Stejskala sdělil, že stromy vysazují jejich partnerské organizace. „Naše minimalistické módní doplňky vyrábíme s přítelkyní a také dobrovolníci z celého Česka. Platíme jim slušně,“ napsal redakci deníku Metro Stejskal. Zeptali jsme se, proč jsou jejich náramky výrazně dražší než podobné předměty, které nabízejí zahraniční organizace tohoto typu – o sto a více korun. Na tento dotaz už neodpověděl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek

Hrady a zámky svítí o něco méně, na radnicích zase kontrolují těsnění

vydáno 9. srpna 2022  4:19

V obecních bazénech se v šatnách už teplou vodou neosprchují. Němci se připravují na zimu bez zemního plynu. A Češi?   celý článek

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

vydáno 8. srpna 2022  18:44

Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které...  celý článek