metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 3 fotografie v galerii
Plány na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad

Na Jiřáku budou stromy, zůstanou tu i trhy. Osud fontány je nejistý

  14:31
Radnice Prahy 3 udělala další krok k obnově vinohradského náměstí Jiřího z Poděbrad. To má dostat novou podobu, která bude lépe odpovídat jeho významu.

Náročná oprava bude stát zhruba 90 milionů korun a začít by měla v příštím roce. Je to uvedeno v memoradu, jehož podpis včera schválila rada města. "Náměstí je jedním ze zásadních prostranství metropole a díky spolupráci s magistrátem se konečně začne něco dělat s jeho neuspokojivým stavem dělat," řekla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Podle textu memoranda je stav náměstí neuspokojivý. Zvláště pak ve vztahu k dominantě, kterou je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od známého slovinského architekta Josipa Plečnika. Praha usiluje o zápis památky na seznam UNESCO. "Současný stav náměstí ani jeho architektonická podoba vzniklá postupně nekoncepčními úpravami naprosto neodpovídají významu národní kulturní památky," míní také místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Architektonický návrh počítá s osázením náměstí vzrostlými lipami a platany a s vydlážděním plochy před kostelem. Zároveň by měly být upraveny nevzhledné vstupy do metra. Přibudou přechody tak, aby lidé mohli volně přecházet do sadů Svatopluka Čecha. Projekt nepočítá se zachováním masivního průduchu z metra, zmizet by měla i kašna. S tím ale nesouhlasí někteří umělci a místní lidé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kanibal a nekrofil z Netflixu svírá a zneklidňuje. Přesto se s ním těžko loučí

Strážce streamu
vydáno 7. října 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Desetidílná minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera je stejně tak znepokojivá jako řemeslně prvotřídní. Její úspěch ukazuje na tři evidentní věci....  celý článek

Nejen Češi si vykračují v botách pro královnu. Legendární obuv má i barefootovou verzi

vydáno 7. října 2022  12:39

Boty chelsea alias perka nebo štiblety proslavily Beatles. Teď jsou symbolem podzimní elegance.  celý článek

Prezidentský kandidát Karel Janeček: Dám lidem naději a energii měnit svět i vlastními silami

vydáno 7. října 2022  10:09

S Karlem Janečkem by na Hrad přišel prezident, pro kterého je zdravý životní styl základem jeho života. Matematik, ekonom, sociální reformátor, zakladatel...  celý článek

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek