metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Stanice metra I. P. Pavlova je díky novým výtahům bezbariérová. | foto: Aleš Náhlý

Na nejrušnější stanici trasy C pomůže lidem nový výtah

  9:50
Včera naposledy museli rodiče s kočárky nebo handicapovaní komplikovaně zdolávat ve stanici metra I. P. Pavlova eskalátory a strmé schody. V podvečer byl ve stanici slavnostně otevřen nový, unikátní výtah.

Jedna z nejfrekventovanějších stanic podzemní dráhy leží na jejím nejstarším úseku a patřila dlouhodobě k nejhůře dostupným místům v MHD. „Jsem moc rád, že se otevírá výtah v tak důležité a vytížené stanici, jakou je I. P. Pavlova. Na druhou stranu je to pořád jen další kapka v pražském dopravním moři. Jsem bytostně přesvědčen, že musíme zvýšit tempo v odstraňování bariér,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek. Náklady na výstavbu bezbariérového přístupu do stanice I. P. Pavlova dosáhly 64,7 milionu korun bez DPH.

Přestavba stanice I. P. Pavlova byla zahájena v červnu 2014. Bezbariérový výstup ze stanice ústí do Legerovy ulice do přízemí domu č. p. 357, odkud je přímý výstup na chodník. Stanice metra trasy C je s povrchem spojena takzvanou kaskádou na sebe navazujících osobních výtahů.

Blýská se na bezbariérové časy

Podle dopravního podniku je řešení bezbariérového přístupu unikátní a doposud nebylo v tak velkém rozsahu využito. „Celková délka obou výtahů dosahuje téměř dvaceti metrů, výtah z přestupní chodby bude dopravovat cestující přímo na nástupiště linky metra C,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. 

Do konce letošního roku slibuje dopravní podnik dokončit také bezbariérové přístupy do stanic metra Můstek a Anděl. Na podzim by měly začít i práce na stavbě bezbariérového přístupu ve stanici Roztyly. „Zahájení prací je dobrá zpráva pro všechny seniory, občany se sníženou pohyblivostí, maminky s kočárky a širší veřejnost, kteří s netrpělivostí očekávají vyřešení letitého problému obtížně schůdného výstupu ze stanice metra,“ raduje se Radomír Mrvík z iniciativy Proti skanzenům bariérovosti a neschůdnosti.

Dopravní podnik odstraňuje ale bariéry i jinde než jenom v metru. „Například v počtu nízkopodlažních tramvají patříme po Vídni na druhé místo na světě,“ pochlubil se úspěchy Ďuriš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek