metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Větší foto
Stanice metra I. P. Pavlova je díky novým výtahům bezbariérová. | foto: Aleš Náhlý

Na nejrušnější stanici trasy C pomůže lidem nový výtah

  9:50
Včera naposledy museli rodiče s kočárky nebo handicapovaní komplikovaně zdolávat ve stanici metra I. P. Pavlova eskalátory a strmé schody. V podvečer byl ve stanici slavnostně otevřen nový, unikátní výtah.

Jedna z nejfrekventovanějších stanic podzemní dráhy leží na jejím nejstarším úseku a patřila dlouhodobě k nejhůře dostupným místům v MHD. „Jsem moc rád, že se otevírá výtah v tak důležité a vytížené stanici, jakou je I. P. Pavlova. Na druhou stranu je to pořád jen další kapka v pražském dopravním moři. Jsem bytostně přesvědčen, že musíme zvýšit tempo v odstraňování bariér,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek. Náklady na výstavbu bezbariérového přístupu do stanice I. P. Pavlova dosáhly 64,7 milionu korun bez DPH.

Přestavba stanice I. P. Pavlova byla zahájena v červnu 2014. Bezbariérový výstup ze stanice ústí do Legerovy ulice do přízemí domu č. p. 357, odkud je přímý výstup na chodník. Stanice metra trasy C je s povrchem spojena takzvanou kaskádou na sebe navazujících osobních výtahů.

Blýská se na bezbariérové časy

Podle dopravního podniku je řešení bezbariérového přístupu unikátní a doposud nebylo v tak velkém rozsahu využito. „Celková délka obou výtahů dosahuje téměř dvaceti metrů, výtah z přestupní chodby bude dopravovat cestující přímo na nástupiště linky metra C,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. 

Do konce letošního roku slibuje dopravní podnik dokončit také bezbariérové přístupy do stanic metra Můstek a Anděl. Na podzim by měly začít i práce na stavbě bezbariérového přístupu ve stanici Roztyly. „Zahájení prací je dobrá zpráva pro všechny seniory, občany se sníženou pohyblivostí, maminky s kočárky a širší veřejnost, kteří s netrpělivostí očekávají vyřešení letitého problému obtížně schůdného výstupu ze stanice metra,“ raduje se Radomír Mrvík z iniciativy Proti skanzenům bariérovosti a neschůdnosti.

Dopravní podnik odstraňuje ale bariéry i jinde než jenom v metru. „Například v počtu nízkopodlažních tramvají patříme po Vídni na druhé místo na světě,“ pochlubil se úspěchy Ďuriš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy