metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Sobota, 25. ledna 2020. Svátek má Miloš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na piráty silnic budou dohlížet také vrtulníky

9. ledna 2020  15:23 Pavel Hrabica Metro.cz
Dopravní policie posiluje technické vybavení. Aby zaznamenávala někdy šílené dění na silnicích.

Doma jezdí krotce jako beránci. Jen přejedou české hranice, chovají se někteří cizí řidiči jako utržení z řetězu. Přibližně pětinu nehod zaviněných řidiči způsobí v Česku Slováci, na druhém místě jsou Poláci. Vedle kamionů bývají problémy i se zahraničními pendlery dojíždějícími do Česka například do automobilek ve východních Čechách.

Posvítí si na podvody

  • V loňském roce se v Česku odehrálo na silnicích 107 572 nehod. Zemřelo při nich 547 lidí. Je to třetí nejnižší číslo od roku 1961, kdy se údaje začaly zaznamenávat. Řidičů zemřelo 357, spolujezdců 97. Zbytek tvoří chodci a cyklisté.
  • V tomto roce se policie ještě více zaměří na přetáčení tachografů v autobusech a kamionech.

„Jezdím odtud pravidelně do Prahy a vidím, jak se někteří chovají,“ řekl deníku Metro první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Umravnění zahraničních hříšníků nebrání jen nedostatek policistů. V cizině mají účinnější nástroje na vymáhání sankcí od cizinců. U nás sice funguje systém dohledatelnosti majitele vozidla podle registrační značky Evropské unie, ale ti, jimž naše úřady pokutu udělí, ji ne vždy zaplatí, a klidně k nám jezdí i nadále. 

„Bylo by dobré, kdyby se český policista i při běžné kontrole cizího řidiče dostal k jeho případným pohledávkám vůči českému státu,“ doplňuje Vondrášek. Policie chce jít například cestou okamžitého zadržení „espézetek“ na místě, jak to bývá v některých zemích Unie. Zatím se o tom jedná s příslušnými ministerstvy. Byla by to další šance, jak omezit počet nehod a přestupků.

Umírají na přechodech

51

Tolik míst vytipovala policie na dálnicích, kde by měly kamiony zakázané předjíždět.

93

Tolik loni zahynulo chodců. Jednalo se především o lidi starší 64 let. Nejvíc chodců umíralo na přechodech, když nedostali přednost.

Policejní dopravní statistiky jsou nicméně za loňský rok relativně pozitivní. Zemřelo o 21 méně řidičů než předloni. Ubylo i mrtvých, u nichž figuroval alkohol. Takových účastníků zemřelo „jen“ třiapadesát. Přesto hodlají dopraváci posílit technické vybavení, aby mohli lépe registrovat chování řidičů. „Především během rekonstrukce D1 budou dohlížet na automobilisty naše vrtulníky,“ uvedl pro deník Metro Jiří Zlý, ředitel dopravní policie. K dispozici bude víc označených i neoznačených policejních aut měřících rychlosti. Masivní nasazení dronů pro dokumentaci přestupků zatím dopraváci neplánují. „Vím ale, že je momentálně testují středočeští policisté,“ doplňuje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám