metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na piráty silnic budou dohlížet také vrtulníky

  15:23
Dopravní policie posiluje technické vybavení. Aby zaznamenávala někdy šílené dění na silnicích.

Doma jezdí krotce jako beránci. Jen přejedou české hranice, chovají se někteří cizí řidiči jako utržení z řetězu. Přibližně pětinu nehod zaviněných řidiči způsobí v Česku Slováci, na druhém místě jsou Poláci. Vedle kamionů bývají problémy i se zahraničními pendlery dojíždějícími do Česka například do automobilek ve východních Čechách.

Posvítí si na podvody

  • V loňském roce se v Česku odehrálo na silnicích 107 572 nehod. Zemřelo při nich 547 lidí. Je to třetí nejnižší číslo od roku 1961, kdy se údaje začaly zaznamenávat. Řidičů zemřelo 357, spolujezdců 97. Zbytek tvoří chodci a cyklisté.
  • V tomto roce se policie ještě více zaměří na přetáčení tachografů v autobusech a kamionech.

„Jezdím odtud pravidelně do Prahy a vidím, jak se někteří chovají,“ řekl deníku Metro první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Umravnění zahraničních hříšníků nebrání jen nedostatek policistů. V cizině mají účinnější nástroje na vymáhání sankcí od cizinců. U nás sice funguje systém dohledatelnosti majitele vozidla podle registrační značky Evropské unie, ale ti, jimž naše úřady pokutu udělí, ji ne vždy zaplatí, a klidně k nám jezdí i nadále. 

„Bylo by dobré, kdyby se český policista i při běžné kontrole cizího řidiče dostal k jeho případným pohledávkám vůči českému státu,“ doplňuje Vondrášek. Policie chce jít například cestou okamžitého zadržení „espézetek“ na místě, jak to bývá v některých zemích Unie. Zatím se o tom jedná s příslušnými ministerstvy. Byla by to další šance, jak omezit počet nehod a přestupků.

Umírají na přechodech

51

Tolik míst vytipovala policie na dálnicích, kde by měly kamiony zakázané předjíždět.

93

Tolik loni zahynulo chodců. Jednalo se především o lidi starší 64 let. Nejvíc chodců umíralo na přechodech, když nedostali přednost.

Policejní dopravní statistiky jsou nicméně za loňský rok relativně pozitivní. Zemřelo o 21 méně řidičů než předloni. Ubylo i mrtvých, u nichž figuroval alkohol. Takových účastníků zemřelo „jen“ třiapadesát. Přesto hodlají dopraváci posílit technické vybavení, aby mohli lépe registrovat chování řidičů. „Především během rekonstrukce D1 budou dohlížet na automobilisty naše vrtulníky,“ uvedl pro deník Metro Jiří Zlý, ředitel dopravní policie. K dispozici bude víc označených i neoznačených policejních aut měřících rychlosti. Masivní nasazení dronů pro dokumentaci přestupků zatím dopraváci neplánují. „Vím ale, že je momentálně testují středočeští policisté,“ doplňuje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek