metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Další 2 fotografie v galerii
Kamery na rohu Wilsonovy ulice a Václavského náměstí. | foto: David SedleckýMetro.cz

Narkomani preferují centrum. Mají tu svůj kontejner i teplo

  6:52
Na Václavském náměstí na závislé mají dohlédnout nové kamery. Že se při večerní procházce centrem metropole můžete potkat se skupinkami podivných osob, není pro žádného Pražana ničím překvapivým. Trochu víc se rozhodli posvítit na drogově závislé na Praze 1, kde na horním rohu Václavského náměstí nainstalovali nový kamerový systém.

Feťácké plácky

Například na těchto místech, kde se scházejí drogově závislí, pomáhají také terénní pracovníci, takzvaní streetworkeři programu No Biohazard.

  • Praha 1: centrum Prahy, okolí Národního muzea a přilehlý park, Vrchlického sady, Václavské náměstí
  • Praha 2: Tylovo náměstí, okolí I. P. Pavlova, Karlovo náměstí
  • Praha 4: náměstí Bratří Synků, okolí parku Fidlovačka
  • Praha 5: Anděl, Arbesovo náměstí, Smíchovské nádraží
  • Praha 8: okolí stanice metra Palmovka, Florenc a nemocnice Bulovka
  • Praha 11: u metra Opatov, Háje a v okolních parcích

„Umisťování kamer vždy souvisí se situací v konkrétní lokalitě,“ řekl deníku Metro ředitel Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal. Horní část Václavského náměstí patří mezi nejoblíbenější místa, kde se pražští narkomani scházejí. Podle terénních pracovníků, kteří jsou s nimi denně v kontaktu, je dealer, který je v centru zatčen, nahrazen jiným během několika hodin.

„Kamery mohou následně pomoci nejen při prevenci kriminální činnosti jako takové, ale také k případnému pořízení důkazních materiálů,“ dodává Stejskal. Mezi oblíbené lokality narkomanů patří podle Stejskala také oblast kolem Vodičkovy ulice, Františkánská zahrada či Vrchlického sady, které si díky podivným skupinkám vysloužily přezdívku Sherwood. Zde se dokonce narkomani dočkali kontejneru na injekční stříkačky. Ten ale v minulosti čelil kritice ze strany odborníků kvůli nedostatečnému zabezpečení.

„Kontejner je tam především proto, aby se stříkačky neválely po zemi,“ vysvětluje Stejskal. „Brzy ho ale chceme vyměnit za lepší, sofistikovanější, do kterého se již nebude možné nijak dostat,“ slibuje Stejskal. Kontejnery na použité injekční stříkačky se nacházejí nejen v centru. Dalších osm z nich spravuje organizace Progressive. „Kontejnery máme v Praze 5, 7 a 8,“ říká ředitel této organizace Vojtěch Janouškovec.

Podle bývalé narkomanky Jany, která je nyní profesionální průvodkyní po oblíbených feťáckých místech metropole, jsou oblíbená místa drogově závislých spjata s jejich životním stylem. „V centru se dá dobře somrovat, občas něco ukrást, sejít se s lidma a jsou tu dobrý spoje, takže hodně tramvají, kde je teplo,“ vysvětluje Jana, podle které se pražská drogová scéna za dob své existence značně změnila. „Dnes už v podstatě neexistujou dealeři. Vždycky jen feťák prodává feťákovi,“ dodává Jana.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy