metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Další 2 fotografie v galerii
Kamery na rohu Wilsonovy ulice a Václavského náměstí. | foto: David SedleckýMetro.cz

Narkomani preferují centrum. Mají tu svůj kontejner i teplo

  6:52
Na Václavském náměstí na závislé mají dohlédnout nové kamery. Že se při večerní procházce centrem metropole můžete potkat se skupinkami podivných osob, není pro žádného Pražana ničím překvapivým. Trochu víc se rozhodli posvítit na drogově závislé na Praze 1, kde na horním rohu Václavského náměstí nainstalovali nový kamerový systém.

Feťácké plácky

Například na těchto místech, kde se scházejí drogově závislí, pomáhají také terénní pracovníci, takzvaní streetworkeři programu No Biohazard.

  • Praha 1: centrum Prahy, okolí Národního muzea a přilehlý park, Vrchlického sady, Václavské náměstí
  • Praha 2: Tylovo náměstí, okolí I. P. Pavlova, Karlovo náměstí
  • Praha 4: náměstí Bratří Synků, okolí parku Fidlovačka
  • Praha 5: Anděl, Arbesovo náměstí, Smíchovské nádraží
  • Praha 8: okolí stanice metra Palmovka, Florenc a nemocnice Bulovka
  • Praha 11: u metra Opatov, Háje a v okolních parcích

„Umisťování kamer vždy souvisí se situací v konkrétní lokalitě,“ řekl deníku Metro ředitel Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal. Horní část Václavského náměstí patří mezi nejoblíbenější místa, kde se pražští narkomani scházejí. Podle terénních pracovníků, kteří jsou s nimi denně v kontaktu, je dealer, který je v centru zatčen, nahrazen jiným během několika hodin.

„Kamery mohou následně pomoci nejen při prevenci kriminální činnosti jako takové, ale také k případnému pořízení důkazních materiálů,“ dodává Stejskal. Mezi oblíbené lokality narkomanů patří podle Stejskala také oblast kolem Vodičkovy ulice, Františkánská zahrada či Vrchlického sady, které si díky podivným skupinkám vysloužily přezdívku Sherwood. Zde se dokonce narkomani dočkali kontejneru na injekční stříkačky. Ten ale v minulosti čelil kritice ze strany odborníků kvůli nedostatečnému zabezpečení.

„Kontejner je tam především proto, aby se stříkačky neválely po zemi,“ vysvětluje Stejskal. „Brzy ho ale chceme vyměnit za lepší, sofistikovanější, do kterého se již nebude možné nijak dostat,“ slibuje Stejskal. Kontejnery na použité injekční stříkačky se nacházejí nejen v centru. Dalších osm z nich spravuje organizace Progressive. „Kontejnery máme v Praze 5, 7 a 8,“ říká ředitel této organizace Vojtěch Janouškovec.

Podle bývalé narkomanky Jany, která je nyní profesionální průvodkyní po oblíbených feťáckých místech metropole, jsou oblíbená místa drogově závislých spjata s jejich životním stylem. „V centru se dá dobře somrovat, občas něco ukrást, sejít se s lidma a jsou tu dobrý spoje, takže hodně tramvají, kde je teplo,“ vysvětluje Jana, podle které se pražská drogová scéna za dob své existence značně změnila. „Dnes už v podstatě neexistujou dealeři. Vždycky jen feťák prodává feťákovi,“ dodává Jana.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek