metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Větší foto
Silnice a silničky. Víc než polovina naší pochodové trasy vedla po asfaltu, nohy dostaly zabrat. | foto: Petr ČermákMF DNES

Nechodíte? Tak jste na dobré cestě k demenci, pohyb totiž okysličuje mozek

  6:53
Kolem pětadvaceti procent lidské populace na Zemi trpí nedostatkem pohybu. A stále se to zhoršuje. Stačí se podívat například na statistiky prodejů posledních výdobytků osobní elektromobility. Prodejci zaznamenávají stále vyšší zájem o nejrůznější elektrické koloběžky a elektrokola, kdy už člověk nemusí ani pohnout nohou a přepraví se z místa na místo mnohonásobně rychleji než chůzí.

Už před covidem rostly prodeje elektrických samohybů raketově, dva velcí internetoví prodejci Alza a Mall počítali meziroční přírůstky o sto a více procent. Chůze se tak stává okrajovou lidskou aktivitou.

Lepší je být v klidu než se jednorázově ujít k smrti
Jenže – stále je dost „naivních“ nadšenců, kteří nejsou přesvědčení o tom, že každý krok po vlastních je cestou ke zdraví. „Chůze je nejen přirozená, ale navíc posiluje imunitu a účinně pomáhá proti nemocem způsobeným nezdravým životním stylem,“ apeluje Sylva Machová, která stojí za výzvou 10 000 kroků, jež v Česku proběhla minulý měsíc. Ta měla přitáhnout více lidí k pravidelnému pohybu. Mezi nebezpečí, které nám život bez pohybu přináší, patří například vyšší náchylnost k rozvoji demence, rakoviny a přirozeně i kardiovaskulárních chorob.

Neodradily je ani skoro dva metráky živé váhy
Těch deset tisíc kroků představuje kolem sedmi a půl kilometru během jediného dne. Přitom ani účastníci výzvy nebyli ničím zavázáni tuto metu dosáhnout za každou cenu. „Podle lékařských doporučení je lepší chodit pravidelně i na kratší vzdálenosti, jak láká výzva, než se pouze jednorázově vzchopit k velkému výkonu. Své o tom ví například účastník výzvy Radek z Prostějova.

Ten se pustil do boje s tisícovkami kroků přesto, že loni skončil v nemocnici poté, co ho k tomu donutily nesnesitelné bolesti zad. Nebylo však divu, měl téměř sto osmdesát kilogramů. Podařilo se mu však část nadbytečných kilogramů shodit a letos se do výzvy zapojil. „Držím všem, co jsou v podobné situaci, pěsti. Aby se vrátili ke svému zdraví tou nejpřirozenější cestou,“ shrnuje Radek své dosavadní úsilí. Momentálně se propracoval už na méně než sto padesát kilo a díky dcerám a manželce má dokonce v plánu padesátikilometrový dálkový pochod.

Radek ale nebyl nejhmotnějším účastníkem letošního říjnového vyzývacího chození. Nejtěžší z účastníků měl na svém váhovém kontě při zahájení bez pěti kilogramů dva metrické centy. Přesto sebral odvahu a do výzvy 10 000 kroků se zapojil.

Kdo pracuje ve službách, přibírá víc než jinde
O obezitě je prý trendy mluvit a psát. V lifestylových magazínech zaujme téma nadváhy jak ženy, tak muže. Jenže specialisté na tuto problematiku nedají jen na vysokou četnost článků v médiích. Přibývání na váze je realitou a malá česká kotlina dostala během covidové pandemie přímý zásah. Nejvíce utrpěly zavřením škol a sportovišť děti. U některých jedinců ukazovaly ručičky vah během jednoho roku až o čtyřicet kilogramů více.

Ale ani dospělá populace nemá důvod k jásání. Když porovnáme Česko se západní částí Evropy, tak jsou čeští obézní dospělí v populaci zastoupeni o polovinu víc než obézní jedinci v populaci západně od našich hranic.

Jak zjistilo porovnání v rámci Česka a Evropy, které před časem zpracovali Filip Pertold a Jiří Šatava, co do profesí největší růst nadváhy se u nás projevil u lidí, kteří pracují ve službách. „Tento trend nenacházíme v žádné jiné evropské zemi,“ konstatují autoři.

Chodecký guru Mácha byl borec

  • Velkým propagátorem chůze byl ve druhé polovině minulého a na počátku 21. století Juraj Puci. Člověk, který v přepočtu více než pětkrát obešel planetu po rovníku. Aktivním dálkovým chodcem byl až do svých osmdesátin (zemřel v roce 2013 v 84 letech).
  • V minulých dobách bývalo naprosto samozřejmé, že chudí lidé se za prací, a to i každodenní, vydávali pěšky. O nějaké MHD nebo meziregionálních spojích si mohli jen nechat zdát. Významným propagátorem pěšího putování byl český básník Karel Hynek Mácha.
  • Ten obešel nejen české kraje, když putoval po romantických zříceninách, ale s kamarádem se vydal i na pouť do Itálie. Podle některých svědectví denně urazil i šedesát kilometrů. A to v běžné, tehdy ještě ne specializované obuvi, kterou užívají dálkoví chodci v současnosti.
  • Česko i přes uvedený růst obezity napříč populací patří k chodeckým rájům. Klub českých turistů tu spravuje kolem 40 tisíc kilometrů značených tras. V Evropě má podobně hustou síť už jen Rakousko. V posledních letech se čeští turističtí značkaři podílejí na obnovování starých tras a značení nových tras na západě Ukrajiny, v bývalé Podkarpatské Rusi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy