metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 12 °C

Pátek, 26. února 2021. Svátek má Dorota.
Altánek usedlosti Cibulka
Altánek usedlosti Cibulka | foto: Veronika Tlachová - Wikimedia Commons

Nikoho už dovnitř pouštět nebudeme, tvrdí vlastník usedlosti Cibulka

5. května 2015  18:04 ČTK
Vlastník usedlosti Cibulka, kterou obsadili squatteři, nechce nikoho pouštět dovnitř. Informoval o tom dnes majitel nemovitosti Oldřich Vaníček. Podle squatterů jim dopoledne ve vstupu do objektu bránili muži v maskáčích, kteří tvrdili, že jsou tam na ostrahu objektu. Usedlost, která je dlouho neudržovaná, squatteři obsadili už třikrát, dvakrát je vyvedla policie. Podle majitele mají odejít do středy.

„Nebudeme nikoho pouštět dovnitř. Je to objekt soukromého vlastníka,“ řekl Vaníček. Squatteři se podle jedné ze squatterek, která si nepřála uvést jméno, dostali do objektu jinudy než hlavním vchodem. Hlídače popsala jako muže v maskáčích, kuklách a vestách, za pasem prý měli nůž a plynovou pistoli. „Říkali, že mají umožnit pouze stěhování,“ uvedla.

Vaníček, který památkově chráněnou usedlost vlastní, v pondělí řekl, že násilím lidi vyhánět nebude. Squatteři ale dobrovolně odejít nechtějí. V pondělí na místo dorazili stavební dělníci a začali ho vyklízet. Na podporu squatterů v pondělí v podvečer k Cibulce dorazily desítky lidí, další se tam chystají dnes.

Smlouvu o pronájmu majitel vypověděl

Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Před pěti lety se pokusila o její oživení skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. V listopadu 2008 zde ale propukl fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté a čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti se pak od squatterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.

Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squatteři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale ke konci letošního března Vaníček vypověděl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Češi státu nevěří, jsou švejci

Švejk
vydáno 25. února 2021  5:45

Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.  celý článek

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám