metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Altánek usedlosti Cibulka
Altánek usedlosti Cibulka | foto: Veronika Tlachová - Wikimedia Commons

Nikoho už dovnitř pouštět nebudeme, tvrdí vlastník usedlosti Cibulka

5. května 2015  18:04 ČTK
Vlastník usedlosti Cibulka, kterou obsadili squatteři, nechce nikoho pouštět dovnitř. Informoval o tom dnes majitel nemovitosti Oldřich Vaníček. Podle squatterů jim dopoledne ve vstupu do objektu bránili muži v maskáčích, kteří tvrdili, že jsou tam na ostrahu objektu. Usedlost, která je dlouho neudržovaná, squatteři obsadili už třikrát, dvakrát je vyvedla policie. Podle majitele mají odejít do středy.

„Nebudeme nikoho pouštět dovnitř. Je to objekt soukromého vlastníka,“ řekl Vaníček. Squatteři se podle jedné ze squatterek, která si nepřála uvést jméno, dostali do objektu jinudy než hlavním vchodem. Hlídače popsala jako muže v maskáčích, kuklách a vestách, za pasem prý měli nůž a plynovou pistoli. „Říkali, že mají umožnit pouze stěhování,“ uvedla.

Vaníček, který památkově chráněnou usedlost vlastní, v pondělí řekl, že násilím lidi vyhánět nebude. Squatteři ale dobrovolně odejít nechtějí. V pondělí na místo dorazili stavební dělníci a začali ho vyklízet. Na podporu squatterů v pondělí v podvečer k Cibulce dorazily desítky lidí, další se tam chystají dnes.

Smlouvu o pronájmu majitel vypověděl

Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Před pěti lety se pokusila o její oživení skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. V listopadu 2008 zde ale propukl fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté a čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti se pak od squatterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.

Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squatteři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale ke konci letošního března Vaníček vypověděl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám