metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Altánek usedlosti Cibulka | foto: Veronika Tlachová - Wikimedia Commons

Nikoho už dovnitř pouštět nebudeme, tvrdí vlastník usedlosti Cibulka

  18:04
Vlastník usedlosti Cibulka, kterou obsadili squatteři, nechce nikoho pouštět dovnitř. Informoval o tom dnes majitel nemovitosti Oldřich Vaníček. Podle squatterů jim dopoledne ve vstupu do objektu bránili muži v maskáčích, kteří tvrdili, že jsou tam na ostrahu objektu. Usedlost, která je dlouho neudržovaná, squatteři obsadili už třikrát, dvakrát je vyvedla policie. Podle majitele mají odejít do středy.

„Nebudeme nikoho pouštět dovnitř. Je to objekt soukromého vlastníka,“ řekl Vaníček. Squatteři se podle jedné ze squatterek, která si nepřála uvést jméno, dostali do objektu jinudy než hlavním vchodem. Hlídače popsala jako muže v maskáčích, kuklách a vestách, za pasem prý měli nůž a plynovou pistoli. „Říkali, že mají umožnit pouze stěhování,“ uvedla.

Vaníček, který památkově chráněnou usedlost vlastní, v pondělí řekl, že násilím lidi vyhánět nebude. Squatteři ale dobrovolně odejít nechtějí. V pondělí na místo dorazili stavební dělníci a začali ho vyklízet. Na podporu squatterů v pondělí v podvečer k Cibulce dorazily desítky lidí, další se tam chystají dnes.

Smlouvu o pronájmu majitel vypověděl

Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Před pěti lety se pokusila o její oživení skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. V listopadu 2008 zde ale propukl fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté a čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti se pak od squatterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.

Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squatteři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale ke konci letošního března Vaníček vypověděl.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek