Majitel zchátralé usedlosti Cibulka Oldřich Vaníček tvrdí, že chce Cibulku opravit. „Chceme zahájit stavební práce. Jejich (squatterů) představa je nesmyslná, to si žádná firma nevezme na zodpovědnost,“ řekl Vaníček k plánu squatterů zůstat v areálu i po dobu rekonstrukce. „Chtějí na ni prý dohlížet, ale to mohou i zvenčí,“ dodal. Podle majitele mají odejít do středy.
Squatteři odejít ale odmítají. „Měl by na nás nejprve podat žalobu na vyklizení,“ řekla jedna ze squatterek Ema. Podle ní bez podané žaloby policie už jednou odmítla na Cibulce zasáhnout. Do areálu přišla včera větší skupina stavebních dělníků a začali vyklízet věci z pozemku.
Squatteři po příchodu dělníků začali svolávat své příznivce, podle Emy jich dorazilo několik desítek. „I díky tomu se zatím nic dalšího neděje,“ řekla. Lidé zatím na místě zůstávají.
Squatteři měli s majitelem smlouvu, ten ji ale vypověděl
Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá až do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Před pěti lety se pokusila o její oživení skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. V listopadu 2008 se zde ale odehrál fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté, čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti Cibulka se pak od squatterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.
Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squatteři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, ke konci letošního března ji ale vypověděl.