metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 4 fotografie v galerii
Ulice V kolkovně v noci. Vrátilo se do stavu před covidem a opět se proměnilo v party zónu. | foto: FB Petr Hejma • starosta Jedničky

Noční mejdany v centru jsou po covidové pauze zpět

  13:28
Turisté se vracejí do Prahy. S nimi i fanoušci zábavy po setmění.

„Určitě si takové jednání od alkoholových turistů líbit nenecháme!“ rozčílil se starosta Prahy 1 Petr Hejma, když v noci o víkendu vyrazil s policií na kontrolu své městské části. Na pár minut tam zažil to, co místní obyvatelé museli trpět řadu let. Do města se začíná pomalu vracet turismus, mnohem více je ale slyšet podle místních část lidí, která si přijela město užívat v nočních barech.

„Největším problémem, který se opět vrátil, jsou takzvané pub crawly (viz box dole). Městská policie a Policie ČR jsou připraveny jej intenzivně řešit,“ píše na svém FB starosta Hejma s tím, že probíhají jednání se všemi složkami policie, jak situaci řešit. Starosta například vyzývá, aby podniky, které spolupracují se službami pub crawl, v této činnosti nepokračovaly.

Centrum Prahy 1 už před covidem bylo pod obrovským tlakem turismu. Zvláště večer, v noci a nad ránem se proměňovala určitá místa (Dlouhá a přilehlé ulice, Karoliny Světlé, Karlova ulice) v party zóny. Do toho fungovaly pub crawly a také rozjezd ubytovacích platforem typu AirBnB.

Tehdy Praha 1 zřídila nočního starostu, jenž měl pomoct. Ten mimo jiné navrhoval, že by se měly pro takové podniky vytvořit zóny. Deníku Metro před lety říkal, že by si uměl pro takový případ představit třeba holešovickou tržnici. Jeho pozice ale s příchodem pandemie skončila. 

Pub crawl

  • Jedná se o alkoholovou turistiku početných skupin po vybraných podnicích.
  • Skupiny čítají několik desítek turistů.
  • V Praze existuje pár agentur, které se specializují na noční průvodcovství. Berou především mladé turisty po podnicích. V každém si dají jeden dva drinky. A pak se celá skupina zvedá a putuje do dalšího baru. Při tom ruší místní lidi.
  • Princip pub crawlů spočívá v tom, že čím více je návštěv různých podniků, tím větší je zisk pro průvodce. Opilí turisté se dají i více zblbnout. Podle obyvatele Prahy 1 Bena Ge, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě, tyto agentury podnikají nelegálně.
  • Podle zdrojů serveru prahazdarma.cz si agentura za jednu noční šichtu může vydělat od 50 do 150 tisíc korun v závislosti na roční době.
  • Peníze dostává nejen od samotných turistů, ale také od podniků, do kterých své klienty přivede. Spekuluje se také o tom, že využívají situace a opilé turisty při placení na barech ještě okradou, když jim řeknou vyšší částky za útratu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek