metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Stavba nové budovy v Praze (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nové předpisy přinesly problémy. Úředníci stavebních úřadů nevědí, co mohou povolit

  9:24
Nové pražské stavební předpisy, které platí dva týdny, způsobují stavebním úřadům městských částí velké problémy. „Institut plánování a rozvoje úředníky stavebních úřadů neproškolil,“ řekl na konferenci Real Estate Market 2014 vedoucí oddělení speciálního stavebního úřadu Městské části Praha 9 Karel Horejš. Magistrát s výtkami nesouhlasí. Městské části měly podle mluvčí Petry Hrubé řadu možností, kdy se s předpisy mohly seznámit. Dokument je prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a určuje podmínky, za kterých se může v Praze stavět.

„IPR městským částem, respektive jejich stavebním úřadům, nedal vůbec žádné školení, jak s novými předpisy nakládat,“ uvedl Horejš. Na školení, konaném den před účinností předpisů, IPR informoval prý jen v obecné rovině. „Když jsme se chtěli zeptat na konkrétní věci z praxe, tak nám řekli, že máme dotazy poslat mailem. Už v průběhu září IPR dostal velké množství dotazů a do dnešního dne na jejich webových stránkách žádné odpovědi nejsou,“ řekl Horejš. Problematické je to prý hlavně u probíhajících řízení, které musí stavební úřady vyřídit do 30 dnů.

Na úřadech chybí kvalifikovaní architekti

Podle magistrátu ale měly městské části opakovaně možnost se s předpisy seznámit. „Za posledních zhruba devět měsíců se konala série odborných setkání u kulatého stolu, kam byli pozváni zástupci městských částí i odborníci. Magistrát nemůže za to, že tam radnice poslaly nižší úředníky, nebo vůbec žádné,“ řekla Hrubá.

Horejš upozornil i na personální problémy stavebních úřadů. „Chybí hlavně architekti, zatímco převažují inženýři a technici, takže spousta stavebních úřadů má vůbec problém rozumět paragrafům, které v pražských stavebních předpisech jsou,“ řekl Horejš.

Měl být nejdřív zkušební provoz, říká šéf úřadu

Agentura ČTK oslovila další čtyři zástupce stavebních úřadů větších pražských městských částí. Oficiální komentář k předpisům odmítli, mimo záznam stížnosti svého kolegy potvrdili. „Praktické školení mělo být už dávno. Myslím si, že se všechno upeklo hodně narychlo. Podle mě by bylo lepší, kdyby předpisy fungovaly nejprve nějaký čas ve zkušebním provozu,“ podotkl vedoucí stavebního úřadu ze širšího centra Prahy.

Stavební úřady i přes kritiku nové předpisy po obsahové stránce vítají. Pražští radní dokument schválili letos v červenci, platit začal 1. října. Proti předpisům, které mimo jiné regulují reklamu ve městě, se postavila firma BigBoard. Naopak architekti přijetí předpisů přivítali.

Billboardy z metropole zmizí

Podle předpisů nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Předpisy nastavují i pravidla výšky budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek