metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Stavba nové budovy v Praze (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nové předpisy přinesly problémy. Úředníci stavebních úřadů nevědí, co mohou povolit

  9:24
Nové pražské stavební předpisy, které platí dva týdny, způsobují stavebním úřadům městských částí velké problémy. „Institut plánování a rozvoje úředníky stavebních úřadů neproškolil,“ řekl na konferenci Real Estate Market 2014 vedoucí oddělení speciálního stavebního úřadu Městské části Praha 9 Karel Horejš. Magistrát s výtkami nesouhlasí. Městské části měly podle mluvčí Petry Hrubé řadu možností, kdy se s předpisy mohly seznámit. Dokument je prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a určuje podmínky, za kterých se může v Praze stavět.

„IPR městským částem, respektive jejich stavebním úřadům, nedal vůbec žádné školení, jak s novými předpisy nakládat,“ uvedl Horejš. Na školení, konaném den před účinností předpisů, IPR informoval prý jen v obecné rovině. „Když jsme se chtěli zeptat na konkrétní věci z praxe, tak nám řekli, že máme dotazy poslat mailem. Už v průběhu září IPR dostal velké množství dotazů a do dnešního dne na jejich webových stránkách žádné odpovědi nejsou,“ řekl Horejš. Problematické je to prý hlavně u probíhajících řízení, které musí stavební úřady vyřídit do 30 dnů.

Na úřadech chybí kvalifikovaní architekti

Podle magistrátu ale měly městské části opakovaně možnost se s předpisy seznámit. „Za posledních zhruba devět měsíců se konala série odborných setkání u kulatého stolu, kam byli pozváni zástupci městských částí i odborníci. Magistrát nemůže za to, že tam radnice poslaly nižší úředníky, nebo vůbec žádné,“ řekla Hrubá.

Horejš upozornil i na personální problémy stavebních úřadů. „Chybí hlavně architekti, zatímco převažují inženýři a technici, takže spousta stavebních úřadů má vůbec problém rozumět paragrafům, které v pražských stavebních předpisech jsou,“ řekl Horejš.

Měl být nejdřív zkušební provoz, říká šéf úřadu

Agentura ČTK oslovila další čtyři zástupce stavebních úřadů větších pražských městských částí. Oficiální komentář k předpisům odmítli, mimo záznam stížnosti svého kolegy potvrdili. „Praktické školení mělo být už dávno. Myslím si, že se všechno upeklo hodně narychlo. Podle mě by bylo lepší, kdyby předpisy fungovaly nejprve nějaký čas ve zkušebním provozu,“ podotkl vedoucí stavebního úřadu ze širšího centra Prahy.

Stavební úřady i přes kritiku nové předpisy po obsahové stránce vítají. Pražští radní dokument schválili letos v červenci, platit začal 1. října. Proti předpisům, které mimo jiné regulují reklamu ve městě, se postavila firma BigBoard. Naopak architekti přijetí předpisů přivítali.

Billboardy z metropole zmizí

Podle předpisů nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Předpisy nastavují i pravidla výšky budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy