metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Stanice metra Budějovická | foto: MF DNES

Nový hlas v devíti stanicích metra

  5:55
Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.

Pražské metro má od konce loňského roku nový „zvuk“. Akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově devět stanic metra.

„Konkrétně jde o stanice Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum, Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická,“ uvádí Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), která ve spolupráci s dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků testuje.

Orientační maják je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje například název lokality či adresu. U vchodu do metra je pak slyšet název stanice a to, v jakém směru od vstupu do vestibulu eskalátor jede. Nevidomý či slabozraký vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem, který musí nosit vždy s sebou. „Eskalátor jede dolů,“ ozývá se například po zmáčknutí tlačítka z reproduktorů. Zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje.

Překážky v metru

  • Cestování není pro zrakově postižené jednoduché. V metru jim stojí v cestě sloupky i nešťastně umístěné dveře.
  • V nových stanicích metra Petřiny a Bořislavka mohou cestující tvrdě narazit. Přímo ve vodicích čarách, po kterých nevidomí chodí, tu totiž stojí sloupky. Ve stanici Nádraží Veleslavín nejsou čáry zbudovány vůbec.

Většina stanic metra je v metropoli již zvukovými majáčky opatřena. Na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se podle možností doplňují.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká. Hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětluje vedoucí Metodického centra odstraňování bariér SONS František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již u vstupu dozví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. „V jiných místech je podle SONS při odchodu ze stanice zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane,“ dodává Brašna.

Orientační hlasové majáčky neslouží zrakově postiženým pouze v metru. Tyto hlásiče se instalují také na pražských úřadech. Průkopníkem na tomto poli se před pár lety stala Praha 2. Ta u vchodů na úřad na náměstí Míru nainstalovala nejen tyto chytré krabičky, ale také štítky s hmatovým piktogramem.

„V budově je pak instalováno deset informačních hlásičů v podobě stříbrných krabiček nalepených vedle jednotlivých kanceláří ve druhém patře,“ uvádí SONS Praha 2 na webu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek